Jump to content
  • 0

Routerboard 751U (RB751G-2HnD ) Неволи


tolostoi

Въпрос

Здравейте и поздрави за хубавият форум!

 

На въпроса - най-досадния проблем, когато пусна видео разговор по скайп, понасича, след половин минута става така, че аз си виждам моето видео по скайп, тези отсреща ме виждат и чуват, а аз нито ги чувам, нито ги виждам rolleyes.gif Спирах и пусках upnp няма разлика в пърформанса, скайпа не става за разговори. Тествано със скайп от телефон (андроид) и скайп за Уйндоус (Виндовс 8, десктоп версията на скайп). Подобно нещо се случва и на друг микротик който аз слагах на друго място, там с пренасочен порт се гледа един ДВР и при него след едно известно време зависва и видео и звук, мен ми се струва, че проблема е същия. 

Дайте идея, моля! Когато првеключа на стария рутер (пфсенс) проблема със скайп изчезва! 

 

Конфигурацията е стандартната, от куик сетъп е включен нат-а, пренасочени са няколко порта към вътрешни машини ... нищо сложно и не виждам от какво може да е проблема. Ако Ви трябва някаква информация - питайте. 

 

Благодаря предварително. ! 



/export compact
# jan/02/1970 07:13:43 by RouterOS 5.25
# software id = PB83-XS6P
#
/interface bridge
add admin-mac=DXXXXXXXX7 auto-mac=no l2mtu=1598 name=bridge-local protocol-mode=rstp
/interface wireless
set 0 band=2ghz-b/g/n channel-width=20/40mhz-ht-below country=bulgaria disabled=no distance=indoors frequency=2467 ht-rxchains=0,1 ht-txchains=
    0,1 hw-retries=4 l2mtu=2290 mode=ap-bridge ssid=t-net-h wireless-protocol=802.11
/interface ethernet
set 0 name=ether1-gateway
set 1 name=ether2-master-local
set 2 master-port=ether2-master-local name=ether3-slave-local
set 3 master-port=ether2-master-local name=ether4-slave-local
set 4 master-port=ether2-master-local name=ether5-slave-local
/interface wireless security-profiles
set [ find default=yes ] authentication-types=wpa-psk,wpa2-psk eap-methods=passthrough mode=dynamic-keys supplicant-identity=MikroTik 
    wpa-pre-shared-key=XXXXXXXXXXX wpa2-pre-shared-key=XXXXXXXXXXX
/ip hotspot user profile
set [ find default=yes ] idle-timeout=none keepalive-timeout=2m
/ip pool
add name=dhcp ranges=192.168.114.100-192.168.114.160
/ip dhcp-server
add address-pool=dhcp disabled=no interface=bridge-local name=default
/interface bridge port
add bridge=bridge-local interface=ether2-master-local
add bridge=bridge-local interface=wlan1
/ip address
add address=192.168.114.254/24 comment="default configuration" interface=wlan1
add address=10.81.51.114/16 interface=ether1-gateway
/ip arp
add address=192.168.114.57 interface=bridge-local mac-address=XXXXXXXXXXX
/ip dhcp-client
add comment="default configuration" interface=ether1-gateway
/ip dhcp-server lease
add address=192.168.114.51 client-id=XXXXXXXXXXX mac-address=XXXXXXXXXXX server=default
add address=192.168.114.52 mac-address=XXXXXXXXXXX server=default
add address=192.168.114.53 client-id=XXXXXXXXXXX mac-address=XXXXXXXXXXX server=default
add address=192.168.114.49 client-id=XXXXXXXXXXX comment="Nexus 7 Nikola" mac-address=XXXXXXXXXXXserver=default
add address=192.168.114.54 client-id=1XXXXXXXXXXX comment=S3-tolostoi mac-address=5XXXXXXXXXXX server=default
add address=192.168.114.50 mac-address=XXXXXXXXXXX server=default
add address=192.168.114.57 comment=server mac-address=XXXXXXXXXXX
/ip dhcp-server network
add address=192.168.114.0/24 comment="my configuration" dns-server=192.168.114.254,10.81.0.1 gateway=192.168.114.254 netmask=24
/ip dns
set allow-remote-requests=yes servers=10.81.0.1
/ip dns static
add address=192.168.88.1 name=router
/ip firewall filter
add chain=input comment="default configuration" protocol=icmp
add chain=input comment="default configuration" connection-state=established
add chain=input comment="default configuration" connection-state=related
add chain=input dst-port=10001 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp
add action=drop chain=input comment="default configuration" in-interface=ether1-gateway
add chain=forward comment="default configuration" connection-state=established
add chain=forward comment="default configuration" connection-state=related
add action=drop chain=forward comment="default configuration" connection-state=invalid
/ip firewall nat
add action=masquerade chain=srcnat comment="default configuration" out-interface=ether1-gateway to-addresses=0.0.0.0
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=80 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=80
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=20 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=20
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=21 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=21
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=15000-15100 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=15000-15100
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=122 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=22
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=322 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.52 to-ports=22
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=443 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=443
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=143 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=143
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=25 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=25
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=587 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=587
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=110 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=110
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=993 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=993
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=995 in-interface=ether1-gateway protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=995
add action=dst-nat chain=dstnat disabled=yes dst-port=80 protocol=tcp to-addresses=192.168.114.57 to-ports=80
/ip neighbor discovery
set ether1-gateway disabled=yes
set wlan1 disabled=yes
/ip route
add distance=1 gateway=10.81.0.1
/ip service
set ftp disabled=yes
set www port=10001
/ip upnp interfaces
add interface=bridge-local type=internal
add interface=ether1-gateway type=external
/system clock
set time-zone-name=Europe/Sofia
/system identity
set name=tstoi-R51
/system leds
set 0 interface=wlan1
/tool graphing interface
add interface=ether1-gateway
add interface=bridge-local
/tool mac-server
add disabled=no interface=ether2-master-local
add disabled=no interface=ether3-slave-local
add disabled=no interface=ether4-slave-local
add disabled=no interface=ether5-slave-local
add disabled=no interface=wlan1
add disabled=no interface=bridge-local
/tool mac-server mac-winbox
set [ find default=yes ] disabled=yes
add interface=ether2-master-local
add interface=ether3-slave-local
add interface=ether4-slave-local
add interface=ether5-slave-local
add interface=wlan1
add interface=bridge-local
/tool traffic-monitor
add interface=ether1-gateway name=tmon1 threshold=0
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Това ползваш ли го

/tool traffic-monitor 
add interface=ether1-gateway name=tmon1 threshold=0

някакво друго натоварване на процесора

/tools profiles
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ами гледам си графиките, поне такъв навик имам, рутера е нов и тествам това онова, не ми е проблем да го спра, но едва ли това е проблема. Понеже проблема съществува от както сложих рутерборда (повече от седмица, а тези графики ги включих вчера или онзи ден). Няма екстра натоварване, няма и от какво да е, пък един скайп да преобърне каруцата ... не ми се вярва. 

> /tool profile  
NAME                    CPU        USAGE
wireless                all         0.5%
www                     all         3.5%
ethernet                all         2.5%
console                 all         0.5%
ssh                     all           0%
dns                     all           0%
firewall                all         0.5%
management              all         1.5%
idle                    all        90.5%
profiling               all         0.5%
queuing                 all           0%
routing                 all           0%
bridging                all           0%

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Малко не виждам смисъл да търся начин да мачвам целия скайп трафик и да му давам приоритет. Канала ми би трябвало да стига и без да давам приоритети,освен ако микротика не е решил сам да ограничава трафика. Ако е така, кажете от къде да спра ограничението и да тествам. Не ми занимава с Layer7 правила, но ако няма друг начин ще опитам. Аз имам съмнение в правилата за пренасочване на портове, или трябва да допълня с още някое правило. Ще опитам да спра правилата за дроп и форвардинг да видим какво ще стане.

Още нещо, може ли ми микротика да натва със SNAT правило или само с MASQUERADE?

Редактирано от tolostoi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Пробвай да махнеш суича и да сложиш всичко в бриджа

/interface ethernet
set 2 master-port=none name=ether3-slave-local
set 3 master-port=none name=ether4-slave-local
set 4 master-port=none name=ether5-slave-local
/interface bridge port
add bridge=bridge-local interface=ether3-slave-local
add bridge=bridge-local interface=ether4-slave-local
add bridge=bridge-local interface=ether5-slave-local

Но внимавай, зависи на кой порт си, можеш да си отрежеш клончето, докато го правиш.

 

може ли ми микротика да натва със SNAT правило или само с MASQUERADE?

 

Може, ама трябва да зададеш ип-то на което да натиш.

/ip firewall nat add chain=srcnat out-interface=ether1-gateway action=src-nat to-addresses=<IP>
Редактирано от ushoplias
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря за отговора, ще опитам и ще пиша при първа възможност.

Всъщност, не съм опитвал с кабел как работи скайпа, но по вифито на рутерборда прави проблема, както и с АП закачено на някой от лан портовете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

а сигурен ли си че проблема не ти е безжичен

примерно с натоварен безжичен канал

или примерно софтуерен някой вирус примерно

п.с.

бриджа е софтуерен суич на дали ще помогне с каквото и да е 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Точно защото се съмнявам да има ефект с бриджа писах горното. Относно безжичната ... там имам проблем с ниска скорост, не го споменавам понеже е дълга и широка, но аз съм пробвал с други 2 АП-та и проблема го има и с тях. Вирус изключвам понеже го прави и от телефона и ор виндовс скайп клиента, изчезва като включа пфсенса на мястото на микротика.

П.П. Като се сетя колко ядове сме брали преди време да го забраним тоя скайп, сега чак ми е смешно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Хайде сега аз малко да се заям ....

Къде в първия ти пост се казва, че проблема е във вифито. И тъй като не се споменава вифито, предположих че става въпрос за лана. И от моя скромен опит, понеже съм имал проблеми, когато суичнат порт е в бридж, предложих да се смени конфигурацията.


Та за проблема

значи

Pfsense -- > AP --> client : няма проблем

Mikrotik --> AP --> client : има проблем

Така ли да разбирам ?

Редактирано от ushoplias
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не го приемам за заяждане :-) Не споменах за вифи-то понеже е дълга и широка и не мисля, че има връзка. В движение съм по цял ден и нямам възможност да пробвам съветите, просто отговарям на което мога. Сега

Микротик с АП-0 (неговото си) лан порт -- суич -- АП-1 -- АП-2 = на проблем със скайп на което и да АП

Пфсенс -- лан интерфейс -- суич -- АП-1 -- АП-2 = скайп работи коректно на АП-1 и 2.

За проблема с безжичната:

Сега идват другите неволи, това радио как да подкарам да работи "нормално". Смених доста настройки и все пръчка. Проблема с радиото е, че по принцип в целия апартамент ми показва силен сигнал, а като се закача от по-отдалечените стаи или едната тераса, започва да не минава през него нищо и разкача. Другото е, че ... с промени по ВИ-ФИ настройките успях да го накарам да закачи една тплинк атероска карта (TLWN721N) на 150 мегабита и ... не минава повече 1,9 МБ/с, лошото е, че скросотта не е постоянна, пада - качва се, почти умира и умира. Мерих с торенти, мерих с няколко връзки в локалната, е не може да стигне до 2 МБ/с и това е. Със старата Г карта на лаптопа (интелска) пак не мога да стигна 2 МБ/с, за сравнение на стария линксис (wrt 54gl) който беше си държеше 2.1 МБ/с постоянна скорост на торенти. Преди промените се закачаше на шейсет и няколко мегабита и никога повече, телефона се закача на 74 мегабита и никога повече (Галакси С3), таблета се закача на още по-ниски скорости (Нексус 7) често на 15 мегабита и там скоростта пада постоянно.

Още един симптом, когато се свържа със скайп включен в локалната мрежа, няма проблем. Примерно звъня на жена ми на скайпа, който работи на телефона и, закачен по вифи в моята мрежа.

Не мога да тествам съветите понеже е късно и няма на кой да се обадя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Изброявам какво можеш да пробваш.

1. /interface wireless set 0 hw-retries=10

2. /interface wireless set 0 channel-width=20mhz

3. Да намалиш силата на излъчване /interface wireless set 0 tx-power-mode=card-rates tx-power=20

4. Да пробваш без парола или с различно криптиране

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

задай на режим B/G/N на старите карти няма да намериш разлика но на тези с N ще се усети

ползвай INSSIDER за да не ползваш натоварен канал

относно 20/40 мхз лента само N ползва 40 mhz на B/G автоматично си ползва 20мхз

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте отново. 

След умерена борба с безжичната успях да постигна прилична скорост, бягаше до 5 МБ/с, но пак не е уред, като закача втори клиент към Рурерборда и на първия скоростта му умира и ако теглят и двамата, то единият го изхвърля. Скоростта на безжичната мисля се "оправи" като включих superchanel вече на места в апартамента където нямах обхват (т. е. показва, че има ама като се закачи и не минава нищо и разкача) та на тези места имам и тегля прилично с около 0,9 МБ/с и то на една връзка. Даже се заиграх имах в колата два unifi AP-та и ги закачих за тест, те ходеха до над 6 МБ/с (на мен картата ми е 150 мб на ноутбука, та нормално) Както и да е ви-фи то не ми е проблем, проблема ми е скайпа, както казах и на друго място ми прави проблем с двр (подобен на този, но не съм имал време да се занимавам, аз вкъщи не мога да намеря време :))

Хора дайте идея за този скайп, отказвам да повярвам,  че нещо толкова елементарно е непостижимо с рутер от този клас, важен ми е скайпа, понеже ако не стане това отивам и връщам сапунерката като дефектна, за мен това е дефект, ТПЛИНК за 30 лв. се оправя по-добре  :blink:

 

Едит: Пробвах " да махна суича и да сложа всичко в бриджа", но без успех и върнах предишното положение. 

 

ХМ,. тегля му ножа и настройвам от начало. Може пък да се оправи. 

Редактирано от tolostoi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

имаш нещо куцо в настройките

случайно доставчика ти да не е на РРРоЕ

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не, има инфо горе. Статичен частен адрес от мрежа 10.10.0.0/16 с публичен адрес и обратен резолв към айпито (предполагам са ме сложили в ДМЗ) Имам в момента ... почти нищо вкъщи, един веб сервер с ФТП и мейл сървър (понеже преди се товарех, но ми писна и за това да мисля). До сега какъвто и рутер да съм слагал не съм имал проблем ... няколко линукса съм сменил и последно бсд-то, сефте се излъгах да взема сапунерка за рутер и ... греда. Всичко винаги ми е работило както се очаква.  :wacko:

 

Едит: Вече 2 пъти го рествам, веднъж с дефолт конфигурация и веднъж фром скратч ... няма оправия. Пробвах и без полиси дроп на инпут и форвард веригите ... не, съвсем стандартен конфиг пробвах само със СНАТ, само с МАСКАРАДЕ, без допълнителни правила и без пренасочване на портове не ще, явно има няколко гърла тоя микротик и като тръгне видеото се плаши и си пълни другите гърла ... което няма никаква логика, сигурно е дефектен. 

Омръзна ми да звъня на познати за да тествам, поисках паролата на съседа за да мога да си тествам, но ... не успявам, прибирам го в кутията и понеделник при докторите. 

 

ЕДИТ 2, няма ли някой със същия рутер или друг микротик във форума с 5.25 да се пробва да прави разговор по скайп? Той си работи в началото, после почва да прекъсва насича, замлъква, после умира ... или видеото става много кофти ... в общи линии тогава човек си казва "Шибан скайп" и спира да го ползва, обаче ... проблема тук не е в скайпа :(

Редактирано от tolostoi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.