Jump to content

Ubiquiti Networks EdgeRouter Lite


Тодор Лазаров

Recommended Posts

Някой пробвал ли е този рутер Ubiquiti Networks EdgeRouter Lite

 

въпроса ми колко трафик ще прекара при следните условия:

- около 200 shaper

- 50-60 маскарада

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Аз имам такъв, в момента вечер стига до 100-на мегабита с 10% load CPU но и на 20mbit и на 150МMbit пак си седи 10%. От тук стигам до логиката че, хардуерното ускорение не е само мит, истина е.

Конфигурацията е доста по различна от MikroTik но е интуитивна, примерите в нета който намирам са пълни с грешки (най вече с shaper) така, че ако си вземеш такъв ще ти помогна с конфига.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тодор Лазаров, не вярвам някой да го е тествал при такива тежки условия. Не е предвиден за такива. За обикновен рутинг и за домашен е ок.

Ускорението (което е подобно на FastPath при микротик) не помага при NAT, Firewall, Shaping (или Policing).

 

Предполагам, че това си го гледал, но все пак: http://www.smallnetbuilder.com/lanwan/lanwan-reviews/32012-first-look-ubiquiti-edgerouter-lite

Обърни внимание на втората страница, където при обикновен NAT (т.е. 1 правило) пада драстично. И контракт таблицата ти е само 32k - това са 60 човека с торенти.

 

Сега не мога да намеря къде точно се обсъждаше подобно нещо - общият извод беше, че при голямо натоварване - над 300Mbps, над 100 правила NAT и FW - най-добре се справя RB1100Hx2 (клокнат на 1333MHz), след него CCR1036-12G-4S и най-зле EdgeRouter Lite.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега не мога да намеря къде точно се обсъждаше подобно нещо - общият извод беше, че при голямо натоварване - над 300Mbps, над 100 правила NAT и FW - най-добре се справя RB1100Hx2 (клокнат на 1333MHz), след него CCR1036-12G-4S

 

да не би да е обратно? Няма логика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

С много неща не бих се съгласил в тази статия но всеки си тества по своя начин а що се отнася до таблицата:

 

ubnt@border8# show firewall conntrack-table-size 
 conntrack-table-size 262144
[edit]
 
Можеш да я докараш до пет милиона :) Според мен едва ли ще завърти милион пакети в най смелите си мечти но 300-400Mbit с 200-300 shaper's ще ги върти  - за нагоре незнам, не съм тествал. CPU подскача само при ъпдейт на скрипта, иначе не съм го виждал повече от 10%.
 
Не съм му добавил много правила, може затова да не се товари ако горната теория е вярна .. 
 
ubnt@border8# run show configuration commands | wc -l
377
[edit]
 
Но има всичко, vlan, shaper, policy routing, dhcp-server - не го ползвам за домашни условия, за да върти 100-150mbits все пак не са домашни условия - не мога да кажа колко клиенти има в реално време защото те се припокриват - има доста фирми а те вечер не ползват нет  ...
 
Моето мнение - рутера е як, заслужава си всяка стотинка но концепцията е друга от Микротик , интерфейса съвършенно различен  и докато не изчетеш manual-a два пъти няма конфигуриране ...

 

 

а за RB1100Hx2,  ERL ще го смачка ... играл съм си с RB1100Hx2 разочарован съм, малките пакети го убиват ... !!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=H6NymwV0x8E

Редактирано от samyil
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се, предходното ми мнение да е грешно. Все пак е базирано на информация от преди 3 месеца.

Все пак, за цената си, винаги може да се вземе един за тестове.

 

Ето нещо интересно, което ми попадна сега ( http://community.ubnt.com/t5/EdgeMAX/VLAN-traffic-not-offloaded/m-p/521557#U521557 ):

 

The performance for VLAN traffic routing seems to be low and processor usage is 100% all the time for total troughput of under 200Mbps.

This happens just for tagged traffic.

-------

VLAN traffic is not offloaded yet, but as mentioned before, it is on the TODO list ...

 

Редактирано от hgd
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Със сигурност за многото правила има нещо вярно но при мен има три NAT-а и те играят ролята на файловер, тоест през тях ще върви трафик ако падне единия доставчик но това досега не се е случвало (останалите над 100 адреса са реални). Shaper-а в сайта е даден като ingress - голяма грешка, ingress ще сгъне дори и XEON затова мойте над 100 правила са с ifb който е значително по лек. Потребителите ги пускам и ги спирам с firewall group address през web  - те реално са над 100 адреса но като правило е едно (нещо като address-list в Mikrotik) така че, ако бъда честен нямам много правила за да дам реална представа в случая.

 

С риск да се повторя конфигурацията на рутера е малко тънка работа, в самият форум на ubnt един от разработчиците си признава че, не е много добър в писането на perl скриптове а и не само това което всъщност си личи. Понякога след commit чакам по половин минута за да изпълни конфигурацията. ERL не е 100% Vyatta. Има много неща който те не могат да вземат от Vyatta защото са патентовани (например Load Balance който във Vyatta е перфектен или Policy Base Routing са съвършенно различни писани от разработчици на ubnt)

 

Но факт е, че за 180 лева няма рутер с такъв перформънс на пазара. Е няма глезотиите на Mikrotik pc-tree, webfig, winbox, mac-telnet, bandwidth test и много други с които всички сме свикнали но пък има други неща като commit-confirm например - ако збъркаш конфигурацията да окажеш след колко минути да се върне старата :) или пък комбинацията от save и load - само с един ред да сменяш цялата конфигурация на рутера  ....

 

Това което съм сигурен и го виждам с очите си е че, рутера с мойте правила не прави разлика между 50 и 150 Mbits, смених го с 450G който лоудваше на 80%, работеше си, нямаше проблем но се изкуших от клипа на EdgeMax - шегата със Cysco (мацката е страшна !!!) и не съжалявам ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

Без да съм изчел отговорите след първия пост,мога да кажа само едно,бягаи от такива SOHO решения когато става въпрос за бизнес.

По добре cisco 88х/89х или juniper SRX110/210,разликата е светлинни години :)

 

RB1100Hx2 е добре изглеждаща пръчка,нищо пред горните :)

Редактирано от kokaracha

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да съм изчел отговорите след първия пост,мога да кажа само едно,бягаи от такива SOHO решения когато става въпрос за бизнес.

По добре cisco 88х/89х или juniper SRX110/210,разликата е светлинни години :)

 

RB1100Hx2 е добре изглеждаща пръчка,нищо пред горните :)

 

Аз ти предлагам да скролнеш нагоре и да ги прочетеш.

EdgeRouter-a смазва посочените от теб алтернативи.

Ако е лесно, не е интересно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Аз ти предлагам да скролнеш нагоре и да ги прочетеш.

EdgeRouter-a смазва посочените от теб алтернативи.

 

Как точно ги смазва :)

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз гласувам за 1100AHx2 и препоръчвам CloudCore.

 

В RouterOS 6 лимитърите са оптимизирани още повече.

 

СПРЕТЕ ДА ДАВАТЕ ПАРИ на Cisco и Juniper не заслужават.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ROS 6 за х86 е бахти авто-гола...
Толкова бъгава и ненадеждна OS няма!
Ако човек е фен да експериментира и не си цени времето няма лошо да се мъчи.
Аама аз предпочитам да дам 200% отгоре и после 2 години да забравя каде се намиря тоя кош :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако добавяш услуги и правиш промени, RouterOS е отговора.

 

За v6 на x86 си се натъкнал на точно ЕДИН бъг който се проявава при определни условия ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какво му е на МТ за х86? Работи дори по-добре от бордовете.

Ами може да отворим нова тема ако искаш за тази дискусия, че тук много спам ще стане :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.