Jump to content

Loop в мрежа и предотвратяването му.


Recommended Posts

Днес се сблъсках със следния проблем:

- едни общаци преместили едно бюро за да направят някаква мазилка на стената и за да го мръднат разкачили суича, но после като са връщали кабелите обратно, единия кабел който е бил към РС-то на бюрото са го боднали в суича, но този кабел идва от съседен суич и хоп - loop в мрежата, и цялата мрежа долу.

 

Рутера - МТ по принцип има към 210 записа в ARP таблицата, но след този случай се бяха утроили...

Въпроса ми е - някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и какви мерки на софтуерно ниво е предприел, примерно в МТ?

 

 

Редактирано от Mitko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В МТ нищо не можеш да направиш. единствения вариант е сегментация на мрежата и умен суич които да детектва такива "общаци"

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то преди МТ и по трасето има "умни" свичове ама пак се скапа мрежата...

Мен ми се върти в главата едно действие - статичен ARP в МТ... ама и това е нож с две остриета... като доде клиент и се кънектне към Вифито...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Открих защо е станало мазалото - на един от "умните" суичове който е core за сегмента не беше активиран Spaning Tree  ;D

Благодаря за коментарите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

:) съвсем с реда на нещата, ето още един важен образователен въпрос - СТП-то знаете на какъв принцип работи , но дали ще заработи при условия, че луупа е на тъп суич който има връзка само с един порт от въпросния умен суич(както в случая доколкото разбирам) : ) ?

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

STP "предпазва" от Loop, само според гениите от Cisco, щото суичовете им, толкова си могат. На пазара има доста суичове, поддържащи Loop Guard. Аз ползвам ZyXel. Финна настройка на MAC Learning, както и ползването на VLANs, също помагат. Проблем съизмерим с Loop е Pause Frame. Изключвайте си Flow Control, за да не Ви събори цялата мрежа, някоя забила кочина с интелски чипсет.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Суичовете са Dell PowerConnect, както казах в частта изградена с умни свичове нямаше проблем, само в единия сегмент където има един умен и не беше активиран STP.

Всичко по веригата след него беше мъртвило от "окъсяването" на двата тъпи суича, включително ARP таблицата на МТ който е гейт за този сегмент беше набъбнала трикратно като адреси с един и същи мак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

STP "предпазва" от Loop, само според гениите от Cisco, щото суичовете им, толкова си могат. На пазара има доста суичове, поддържащи Loop Guard. Аз ползвам ZyXel. Финна настройка на MAC Learning, както и ползването на VLANs, също помагат. Проблем съизмерим с Loop е Pause Frame. Изключвайте си Flow Control, за да не Ви събори цялата мрежа, някоя забила кочина с интелски чипсет.

 

 

Само да попитам за DI-09H GREEN има опции TFC и RFC /трансмит и ресиив флоу контрол/ за този модел как е по - добре да бъдат спрени или да си останат включени както си е по дефаулт

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приемането може да го оставиш включено но в никакъв случая не позволявай предаване. Забили или зависнали компютри, могат да ти спрат цялата мрежа. Също ми се е случвало, с малоумните интелски чипсети, при загасени компютри, яко да блъскат пауза фрейм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.