Jump to content

DC-DC конвертор въпрос?


¤ DJ69 ¤ (ツ) ¤

Recommended Posts

Здравейте някои правил ли е тази схема или поне нещо подобно, че нямам стойностите на дросела и C2.. :(

http://i.data.bg/08/09/09/1143828_orig.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте някои правил ли е тази схема или поне нещо подобно, че нямам стойностите на дросела и C2.. :(

http://i.data.bg/08/09/09/1143828_orig.jpg

Има готови на неомонтана с LM2567 и са доста добри. (http://hobby.neomontana-bg.com/power.htm) Ползвам такова от 2 години и не ми е създавало проблеми. А точно какъв ток и напрежение ти трябва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
:) хех от къде изрови тая схема като гледам аз съм я чертал .. свалих я от едно готово захранване, дросела ще проверя каква стойност е и ще пиша.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Lm-ките съм съгласен за мен няма по добри като съотношение цена/качество...обаче са само до 60В аз не съм купувал досега неомонтанските ами сам си ги прая просто винаги съм си предпочитал да си правя сам нещата но от където ги вземам са по 9лева за чип! а има и по евтини но произхода е от "някъде си" и 2-3 не са ми тръгвали!На мен ми трябва да даржи 1А преспокойно...

vsh: как се държи схемата струва ли си ?Правил съм много схеми дори и с TL494 която не е никак лоша но и тя над 60-70В вече не е мноого стабилна правих и аналог на тия от POEBG само,че с по-мощен транзистор, че ми писна да ми горят за щяло и нещяло..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

да не кажа че е същата като на пое-бг но това не е схема на която може да се разчита особенно пък за голям ток , дросела е 471К както приплатките на пое-бг.

щях да сложа и снимки някакви но много странно, че няма нещо бутончето за прикачването на файлове.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и аз видях че го няма бутона ама на поебг не е DC2DC!аз му махнах и диода и дросела и пак работи по същия начин!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Да и аз видях че го няма бутона ама на поебг не е DC2DC!аз му махнах и диода и дросела и пак работи по същия начин!

Я пак че нещо не разбрах как такак си махнал диода и дросела и работи? Другото което е , първите версии на пое-бг им бяха само с едно диодче на входа след това почнаха да им слагат грецове и да ги водят AC-DC, за тез говоря

IMG_0073.JPG

кофтито е че при повреда се държат така

000792603.jpg

000792602.jpg

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tочно за тия говоря един ден реших да се погавря и смених всичко с каквото ми падне... да гледам резултата за начало махнах дросела и диода и пак си беше 12В после забелязах че при най-малкото късо в изхода и транзистора заминава...сложих по-мощен TIP127 ако не се лъжа малкия го сменик с BC550C и схемата си работи с 2лампи 26волтови 21W е верно транзистора си греи но така работи цял ден!А те са с по-голяма консумация от 1 switch!:)с тоя транзистор при късо за по 1-2мин няма проблеми  :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Tочно за тия говоря един ден реших да се погавря и смених всичко с каквото ми падне... да гледам резултата за начало махнах дросела и диода и пак си беше 12В после забелязах че при най-малкото късо в изхода и транзистора заминава...сложих по-мощен TIP127 ако не се лъжа малкия го сменик с BC550C и схемата си работи с 2лампи 26волтови 21W е верно транзистора си греи но така работи цял ден!А те са с по-голяма консумация от 1 switch!:)с тоя транзистор при късо за по 1-2мин няма проблеми  :o

на изхода им има ценер който ограничава изходното напрежение  но не може да осигури голям ток , така че без диод и дросел няма смисал да си гориш транзисторите :), освен това тоя тип127 е до 100волта, трябва поне два пъти да е по - голямо макс. напрежение за да е по - надеждна схемата. Тез 2 лампи които си ги пуснал ако са били вързани успоредно при изходно напрежение около 12-13в консумиранта мощност трябва да е ~10вата, горе долу може да захрани 2 суича които естествено да не са на 100% лоад.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ценера в изхода според мен е като предпазна мярка ако пусне по-високо напрежение да окъси тои..За TIP127 - знам но такъв имах в наличност а и това са само тестове на 60В!Но като цяло схемата не ми вдъхва особено доверие  :

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кофтито е че при повреда се държат така

Не мисля че е кофти схемата, по-скоро мисля че греца е доста слабичък и той не издържа без радиатор - сложи му малко по-голям и няма да има проблем. Поне на снимката изглежда така. А и от снимките се вижда че дросела грее доста. Значи дросел + грец му е проблема неправилно оразмерен  :-/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

кофтито е че при повреда се държат така

Не мисля че е кофти схемата, по-скоро мисля че греца е доста слабичък и той не издържа без радиатор - сложи му малко по-голям и няма да има проблем. Поне на снимката изглежда така. А и от снимките се вижда че дросела грее доста. Значи дросел + грец му е проблема неправилно оразмерен  :-/

греца би тябвало да е 1А .. което е напълно достатъчно за работеща схема , ако ги захранваш с 60в DC примерно за да консумира 1А трябва суича да е 60W , за дросела положението е същото той не грее , по скоро транзистора може да зъздава проблем.

Не случайно съм писал при повреда , тогава транзистора окъсява , и през него и греца започва да текът големи токове за които в тази схема и в изработката на самата платка няма предвидена защита което води до разтапяне. За да ги ползва човек сам трябва да си слага предпазител. Неомонтанските поне имат на платката печатен бушон, но пак мога да ви покажа едно стопено.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На тая схема сега малко на изуст говоря че нямам платка пред мен но помня че след греца/кондензатора има смд мостче като резистор корпуса и той много често гори при претоварване!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.