Jump to content

PON/GEPON варианти


Recommended Posts

Някой, който е правил PON/GEPON да даде акъл и за евентуални други вариации на тези:

 

1. Схема с три сплитера x2/x4/x8:
8 конектора - 0.5dB/бр.
5 заварки - 0.1dB/бр.
PLC-сплитер 1x2 - 4.1dB
PLC-сплитер 1x4 - 7.5dB
PLC-сплитер 1x8 - 10.8dB
=> (8*0.5 + 5*0.1 + 4.1 + 7.5 + 10.8)dB = 26.9dB

2. Схема с три сплитера x4/x4/x4:
8 конектора - 0.5dB/бр.
5 заварки - 0.1dB/бр.
PLC-сплитер 1x4 - 7.5dB
=> (8*0.5 + 5*0.1 + 3* 7.5)dB = 27.0dB

3. Схема с два сплитера x2/x32:
6 конектора - 0.5dB/бр.
4 заварки - 0.1dB/бр.
PLC-сплитер 1x2 - 4.1dB
PLC-сплитер 1x32 - 16.8dB
=> (6*0.5 + 4*0.1 + 4.1 + 16.8)dB = 24.3dB

4. Схема с два сплитера x4/x16:
6 конектора - 0.5dB/бр.
4 заварки - 0.1dB/бр.
PLC-сплитер 1x4 - 7.5dB
PLC-сплитер 1x16 - 13.8dB
=> (6*0.5 + 4*0.1 + 7.5 + 13.8)dB = 24.9dB

 

 

Ще съм благодарен и да спомене често срещани трудности при някой от вариантите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най-ползваната схема, доколкото знам е

 

OLT (конектор) -> (заварка) ОДФ сплитер х8 -> (заварка) муфа сплитер х8 -> (заварка) дроп кабел -> (конектор) ONU

като има вариация с още една муфа:

OLT (конектор) -> (заварка) ОДФ сплитер х8 -> (заварка) муфа сплитер х8 -> (заварка) клиентска магистрала ->(заварка) муфа -> (заварка) дроп кабел -> (конектор) ONU

 

Демек затихването ти е: 2 конектора х 0,5 + 3-4 заварки х 0,1 + затихване в кабел 2км х 0,5 = 2,5dB грубо

Сплитовете дали ще са 8-8,4-16 все 21-22dB ще затихнат

Общо затихване в малък град ще да е 22dB+2,5dB = 24-24dB , ако имаме по дълги кабели съответно ще вкарат затихване но там ще зависи и от качеството на кабела.

 

Втори вариант който съм срещал е да се сплитне на 128 като дропа не е заварен за субмагистралата а тя е извадена на адаптери в табълца, така техниците работят с дроп с два фаст два конектора и има достатъчно налични адаптера та да се разпределят 60-тина клиента из таблата (за да стига трее да остане) тази схема улеснява проектирането и последващото подвлючване на абонати , но повишава загубите с минимум -3,5db за сплитване + 1dB за конекция/адаптер , с което отиваме на 24+4=28dB при добро изпълнение.

 

Пия бира, охладена, може и изстудена :)

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са теории.Най-чисто е с 1*4.Много зависи от топологията.За кавартали с блокове добрият вариант е:сфп на ОЛТ> ОДФ>1*4 в муфа със старатегическо разположение(да има връзка с каналната мрежа поне за няколко блока)>1*4 в муфа пред блок(примерно с 4 входа)>4 входа с кутии с микро одф и сплитър1*4 с фабрични SC-та.Ако се появят много клиенти(повече от 4) има достатъчно капацитет да се сложи 1*8(ако се наложи може да се направи и 1*2>2 х 1*8 ,което е много гранично затихване,но ПОН-а работи).Вариянти има много.Най големия проблем са клиентските корди.Задължително е да са армирани,Чести проблеми дават и fast конекторите,а варианта със заварка и сплайс касета заема много място и е по-трудоемко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миле от кога минаваш на ПОН? ::)  Шегичка де...зависи какво точно искаш да правиш,моето мнение че наистина зависи от топологията и нещата които ще "облъчваш".въпрос е и на малко математика,аз примерно съм на схемата: ОЛТ-2х2 - 4х8 ,като предварително съм набелязал  "евентуалните " оптични точки,но за да имам аванс след тази комбинация от сплитери слагам 8х ,така излиза че: тръгвам на 3.5+7.5+ 0.5 =~12-13 дб -затихване по трасе до 2 дб и краина сметка имам 32 облъчени влакна които накрая си имат около 14-15 дб .След което слагам 8Х и така само с 2 ОЛТ порта имам 256 ОНУ-та за съжаление обаче 2 порта подържат 128 ОНУ-та.Може да се направи всякава комбинация зависи какво ,къде  ще пускаш. Знаеш че отдавна правя ПОН,ако имаш въпроси насреща съм ,Ще ти пратя и ГСМ на ЛС,защото до последно ми имаше стария.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1*4 в муфа пред блок(примерно с 4 входа)>4 входа с кутии с микро одф и сплитър1*4 с фабрични SC-та.

При положение, че се работи с кабел поне 8 влакна (не си струва 4) за чии ми е да редя сплитер след сплитер па и сплитер във всеки вход :)

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никъде в заданието не сме споменавали критерии за кабели,с които се работи.Ако можеш да си позволиш влакно за всеки клиент във входа-евала.По принцип наистина правилото е бр. необходими влакна + 50% резерв,но в крайна сметка кой кавото има налично,това ползва  ::) .Както казах схемите могат да варират безкрайно според разбиранията,предпочитанията и топологията.Еднозначен модел няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една от целите е да се намали броя последователни сплитери за сметка на "по-големи" сплитери.

По малко точки на повреда/проблем.

Относно кабелите - няма с дроп кабел да я градиш подземната мрежа :) а ценово разликата между 4 и 12 влакна при един и същи тип кабел е пренебренежима, като 8 влакна са удобни за работа при сплит. Във всеки вход влизаш с парче от въпросния, вече дали ще ползваш само едно влакно и ще добавяш сплитери по етажите или ще сплитнеш в муфата на 32 (4 входа по 8 влакна)?

  • Харесай 1

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако сме тръгнали да мислим и правим нещата в посока "най" ,най-добре е със streetcabinet да  се прави цялата мрежа.За схемата съм съгласен с теб,по-малко точки,по-малко проблеми и по-евтино,но не винаги е изпълнимо.Oтносно дроп кабела,това е твое предпочитание(аз лично не харесвам изпълнения тип Bulsatcom),харесвам армирана корда.Да,по-скъпа е,но предполагам ще се съгласиш,че механичните и качества и устойчивостта са далеч над дроп кабелите(говоря за тези за FTTH  за вътрешно полагане).Пак стигнахме до личните предпочитания  ;D

Редактирано от ReunioN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една от целите е да се намали броя последователни сплитери за сметка на "по-големи" сплитери.

По малко точки на повреда/проблем.

 

Само малка забележка,каквито и сплитери да слагаме винаги имайте едно на ум че и те дефектират , понякога.Не винаги изходите на слитерите дават затихването което пише,имал съм случаи разлика от 0.5 до 2-3 дб разлика ,друг случаи,слагаш изправен сплитер бачка и след неопределено време , порт или целия сплитер дава  зверско" затихване , при което ако си напълнил изходите му означава смяна с нов.

Другото което мисля е, че не е много нужно блок да е изцяло ПОН, поне за по малките градове де ,има Индустриални ОНУ-та които са за тази цел и нагоре си дърпаш ЮТП.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За това наистина си прав,сплитърите са доста капризни,податливи са студ,вода,жега и т.н.Случвало се да имаш чудесно затихване при клинета и да не можеш да видиш OLT-то поради дефектен сплитър.Отваряне на СОТ шахта -70лв ,земи тоя damage.Марката и цената имат голямо значение за спомената разлика между затихването на портовете(лични наблюдения).Зависи и дали ползваш тясно спектърни или широкоспектърни сплитъри и още други такива детайли.За сега от Triax нямам особени оплаквания.Друг особено "мазен" проблем е ако някой реши да те прецака-ако сложи медия конвертор 1310 в мрежата - а честито!За basic ONT (индивидуалното ОНУ) има 2 варианта-или да разтагва на портовете и да го ползваш като умен суич с ютп-та или да слагаш при клиента допълнителни у-ва за разтагване (скъпа гимнастика)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема винаги е и ще бъде районите с къщи.

Относно блоковете - в района имам няколко с по един вход и 96 апартамента всеки, останалите са с по 4-8 входа всеки с по 24 апартамента, т.е. 96-192 апартамента.

Та при налични теоретичен максимум от 64 клиента споделена медия, едното влакно се разпределя в 2-4 блока, които са един до друг практически.

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг особено "мазен" проблем е ако някой реши да те прецака-ако сложи медия конвертор 1310 в мрежата - а честито!За basic ONT (индивидуалното ОНУ) има 2 варианта-или да разтагва на портовете и да го ползваш като умен суич с ютп-та или да слагаш при клиента допълнителни у-ва за разтагване (скъпа гимнастика)

Ха това с конвертора не трябваше да го споделяш публично :-X ,знам го и се хваща но след малко блъскане. При мен правя всяко Ону с Влан и разтагване на порта,така нагоре ако се наложи карам с обикновени суичове,поне при мен блоковете са макс 5 ет. ,мисля че 100 мбит е достатачен на вход ( поне засега)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не ползваш уникаст за тв,100 мб е достатъчно...за сега.Споделих това за конвертора с цел да си знае Милен какво може да очаква от "доброжелатели".Надявам се ,че колега от форума не би напавил такава гавра.....а иначе ако някой друг реши...винаги може да оплеска нещата от злоба или завист...неизбежно.Относно съображенията на Mipsus:ЕВО са си направили много  правилно мрежата в селата(къщи колкото щеш):разпределителни табла с ODF-и,корди с обтегачи.Ако искаш може да си ползваш и дроп кабели с  носещо от таблата.За блоковете хубаво има 192 апартамянта,а елемната статистика отчиташ ли го?Виж според проучването колко домакинстава са потенциални абонати и тогава давай с разчета,поне аз така процедирам. O0

Редактирано от ReunioN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те ти па :) къде разбра че говоря за 100% :) уби ме.

Всеки с опит може сам да си сметна и прецени колко клиента да очаква

Все пак разпределяхме едва 64 сплита де.

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

He съм казал 100%,просто като написа 192 апартамента  :blink: и си представих как се заравя една чанта с пари в този блок   :D .Xуавей-а имат сандъци с ratio 1:128 ..ама са дебелиииии  :-

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.