Jump to content

Евтино оптично влакно и медия конвертор


Georgi Rakovski

Recommended Posts

Здравейте!

Тъй като доставчика ми е много зле, а ще взимам оптика от него, реших аз да поема разходите по нея, за да не подписвам разни договори.

Искам да ми предложите оптичен кабел (150 метра) и медиа конвертор, който ще е подходящ за него.

Също така искам да попитам, тъй като не съм се занимавал с оптика досега, какви са тези оптични влакна (2,4,12,48,72) и за какво точно служат ? Когато са повече повлияват ли на връзката (нейната стабилност) или просто служат за някаква защита, в случай, че някой от влакната бива прекъснат и останалите да поемат работата на прекъснатите?

Благодаря!

(можете да давате линкове към сайтове за онлайн поръчки)

Редактирано от Georgi Rakovski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре се разбери с доставчика да го направи. Другия вариант е някой колега да ти го направи ако си му близо и му се занимава.

Работа за час със заварките, меренето и сдаването + изпиването на по бира ;)

ориентировъчно между 150-250 лева според ползваните материали и други разходи.

 

-вносителите парчета рядко продават и/или ако продават ги продават с висок % надценка. Макарите са 2км

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте!

Тъй като доставчика ми е много зле, а ще взимам оптика от него, реших аз да поема разходите по нея, за да не подписвам разни договори.

Искам да ми предложите оптичен кабел (150 метра) и медиа конвертор, който ще е подходящ за него.

Също така искам да попитам, тъй като не съм се занимавал с оптика досега, какви са тези оптични влакна (2,4,12,48,72) и за какво точно служат ? Когато са повече повлияват ли на връзката (нейната стабилност) или просто служат за някаква защита, в случай, че някой от влакната бива прекъснат и останалите да поемат работата на прекъснатите?

Благодаря!

(можете да давате линкове към сайтове за онлайн поръчки)

 

Няма да ти е евтинко.

Кабел - зависи къде и как ще го пускаш. Предполагам, ще бъде въздушно или подземно. Такъв с 2 влакна не съм виждал за outdoor. С 4 влакна има и с носещо въже. Цената при всички фирми е подобна (търси в нета фирмите). Всеки взима % отгоре за парче.

Влакната са без значение и не се ползват за "резерви". Броя на влакната повлиява единствено на цената.

Тези които предлагат оптика - предлагат и медия конвертори. За 150 метра може да ползваш и мултимод оптика, която заедно с конверторите ще е поевтино.

 

Всъщност доставчика ти, ако 150 метра меден кабел са му проблем да поддържа, не мисля че оптиката ще е решението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От администратора:

Инсталационната такса от 500 лв я изчислих аз.

Това не е просто така такса 500 лв. Това са разходите които ще трябва да направим за да доведем оптика до твоя адрес.

Това включва оборудване (оптични муфи, сплайсване, медиа конвертори и др). Цената не е завишена, тя точно покрива разходите ни дори няма нужда да бъде опъван кабел, тъй като ние имаме оптичен кабел по цялата дължина на ул. Раковски. За нас не е цел да печелим от инсталационни такси.

Цената заслужава ли си при положение, че съм на 20-тина метра от сградата от която ще опъват. (въпреки, че казват, че имат оптичен кабел по цялата улица)

Също така ми предлагат директен VLAN на 100mbps за 100лв/месец.

Мисля, че е малко скъпо, а Вие ?

Редактирано от Georgi Rakovski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

От администратора:

Инсталационната такса от 500 лв я изчислих аз.

Това не е просто така такса 500 лв. Това са разходите които ще трябва да направим за да доведем оптика до твоя адрес.

Това включва оборудване (оптични муфи, сплайсване, медиа конвертори и др). Цената не е завишена, тя точно покрива разходите ни дори няма нужда да бъде опъван кабел, тъй като ние имаме оптичен кабел по цялата дължина на ул. Раковски. За нас не е цел да печелим от инсталационни такси.

Цената заслужава ли си при положение, че съм на 20-тина метра от сградата от която ще опъват. (въпреки, че казват, че имат оптичен кабел по цялата улица)

Също така ми предлагат директен VLAN на 100mbps за 100лв/месец.

Мисля, че е малко скъпо, а Вие ?

 

 

След като няма да опъват оптичен кабел (все пак нещо ще се пусне де...):

ODF - 100 лева. Това е цена за 24 портов, окомплектован. Но има и решения за по 20 лева.

2 патчокорди - 10 лева (една при теб, една при доставчика).

Комплект медия конвертори по едно влакно 100 лева.

Оптична муфа - 40 лева.

Заготовка на муфата ... всеки взима различно, но не мисля че трябва да е повече от 40-50 лева. Естествено че ще има и сплайсове, но може кабела да се цепи надлъжно което ще намали броят им в зависимост от оптиката.

Общо: 100+10+100+40+40 = 290 лева.

И все пак, това е МНОГО приблизително и е сумата от която се почва.

 

Ако кабела е подземен, ако няма шахта наблизо, ако трябва да се копае и възстановяват плочки - направо е без пари тази инсталационна такса. Леле пък ако трябва да режат асфалт или бетон......

 

Цена от 100 лева на месец за 100 мегабита VLAN си е абсолютно нормална и добра. Особено ако те пускат от техният контролен център си е перфектна имайки се в предвид че си е направо тъмно влакно.

Ти какво искаш? Оптика до вкъщи, 100 мегабита, душата в рая и всичко това за 20 лева на месец ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.