Jump to content

Кажете по едно мнение за тия СУИЧОВЕ


RudY-ElectriC

Recommended Posts

Здравейте, интересуват ме тия суичове, как се справят, евентуални проблеми т.н. , също така ако някой знае алтернативи, нека сподели

1.NMGS4P1F - ще се ползва за транзитен тагнат трафик + разтагване на VLAN на някой от портовете му

2.NMGS4P2F-IS - ще се използва за прост суич (ИНТЕРНЕТ СПЛИТЕР :) )

Редактирано от RudY-ElectriC

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е ли по добре да си вземеш на МТ сапунерките. Или някой умен + медия, тия нещо като гледам колегите не ги слагат никъде.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей , какво да очакваш от изделия в сегмента SOHO руснаците имат една приказка "игрушки для детям" . Кажи долу горе бюджет за този 'проект' , без съмнение като за 'прост суич ' поне требе да баца ,виж за тагване разтагване може да види яко зор (зависи какъв е трафика по обем и съдържание) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на проекта е следната, сградата е 80-90 апартамента разделени в 4 входа, всеки вход искам да е на отделен V-LAN, има пуснат SFTP кабел категория 6 между входовете тип "влез излез", затова съм се спрял на тия суичове, малки са и имат нужните функции, до колко работят е друго, на тестове работят пробвал съм вече, но няма как да симулирам заявки и трафик от 90 компа

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми слагай ги ако се "разхълцат", не мисля че ще е проблем да се подменят :) каса бира някое пиленце и някои друг лаптоп за да настроим новите

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми слагай ги ако се "разхълцат", не мисля че ще е проблем да се подменят :) каса бира някое пиленце и някои друг лаптоп за да настроим новите

:) нали знаеш че съм го решил вече, просто исках някое друго мнение, а относно бирата - имаш каса бира и неколко ДЕСЕТКИ пилета че имам да връщам доста :)

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сам не мога нито да ги изям пилетата, нито да изпия бирите ще помагаш, нали знаеш сам човек само за тоалетната, няма ти цапам темата ако някой има идеи нека сподели

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста хора казват "монтанците" не се справят-не работят, добре ок до някъде съм съгласен, предложете ми тогава алтернативни устройства с подобни размери и функционалност който да са "работещи"

4 суича един след друг, всеки ще разтагне по един V-LAN и ще прекара съответният брой не разтагнати V-LAN, не смятам че е толкова трудна задача, първия суич разтагва 1-ин пренася 3, втория разтагва 1-ин пренася 2, третия разтагва 1-ин пренася 1-ин, четвъртия разтагва 1-ин не пренася нищо

А след тях ще има други суичове 10/100 прости или съвсем малко умни и с риск да бъде анатемосана :) идеята ще кажа ПОРТ БАЗИРАН V-LAN на всеки един клиент/порт

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно тези модели за които питаш не съм тествал, но имаше един по стар модел 5 портови Gbps и си работят добре (без VLAN-и, само разделяне на портовете) - общо взето не забиват и карат доволно трафик (200-300 Mbps при доста накачени машини).

Изолирането на портовете за 10/100 моделите също си работи коректно, а на новите им модели се прави с джъмпер.

Не са кой знае колко функционални, но за тези пари стават.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки вход трябва да е на оптика. ако е 8+ етажа дори на 2 с идеята сегментацията да ти я прави агрегиращ суич някаде си.

Плюсовете не са трафик, дуракоустойчивост или естетика, а проста функционалност. Примерно имаш loop в един вход ;)

При твоята схема отиват на вход N и почват да откачат ftp-та... Да кажем си с 2-ма човека в момента. Намират проблемния

вход и един остава на вход N, а другия отива на проблемния. Почва да търси ключ за входа, мазето, покрива или разпъва стълба

на козирката.. Почва да изключва портове (естествено целия сегмент на N е пак доло за това време). Подобен проблем с тази

топология се решава за 1 час ако са ти свестни ланаджиите. Ако не са... 2+

Да разгледаме сега другата. loop вyw вход N:

Агрегиращия суич бута порта доло. Получаваш обаждане, че клиент няма нет. Влизаш в билинга и гледаш целия вход го няма.

Влизаш в агрегиращия суич и гледаш лога.

SPANTREE-2-LOOPGUARD_BLOCK: Loop guard blocking port GigabitEthernet0/49 on VLANx

Отива един човек и решава проблема за 5-10 минути. Втория човек си го пращаш за друг проблем. Получаваш възможност 1

ланаджия да обслужва 500-600-800 клиента със сравнително бърза реакция. При средна заплата 1к на ланаджия дори един да

спестиш... ще изградиш читава основа с парите на 60 входа ;) (за година...)

Да разгледаме и цена на придобиване:

Придобиване:

Да кажем 500м оптика с мед около 600 лева

6 входа например с по 6 метални кутии по 30 лева

6 сплайс касети по 5 лева

3 пач-а на две 20 леа

(суичове така и така си взел)

=830 лева

+ 6 порта на агрегиращия суич да кажем по 35 лева на порт

пп След като имаш основата (в добрия случай оптика с мед 1.5мм) е лесно да си избереш суичове. Дори и боклуците работят в подобна топология.

Редактирано от Mile
  • Харесай 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на проекта е следната, сградата е 80-90 апартамента разделени в 4 входа, всеки вход искам да е на отделен V-LAN, има пуснат SFTP кабел категория 6 между входовете тип "влез излез", затова съм се спрял на тия суичове, малки са и имат нужните функции, до колко работят е друго, на тестове работят пробвал съм вече, но няма как да симулирам заявки и трафик от 90 компа

Миле е прав, но аз пък искам да обърна другата страница :)

80-90 апартамента? Дори и да си единствения доставчик трудно ще свържеш 40, ако си 2-ри ще са 20 колкото и да си "добър", като тази заветна бройка ти я давам след година, ако не се дъниш. Съответно за първите 6 месеца ще активираш 10-тина абоната , като първите 5 ще са ударници :) (те мразят органически другия доставчик)

Ти искаш да инсталираш 4 входа с по 3 кутии = 12 , демек по един абонат на суич :) а Миле ти предлага да пуснеш по две влакна на вход = 8

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за предложенията, идеята на всичко е следната, сградите са около 10-15 на брой, тази за която става въпрос в темата е от по големите, стройтелят изгражда оптична свързаност между тях със сърварно и главна телевизионна станция, всичко е затворен кръг, аз просто съм нагърбен с изграждането на мрежата, няма един или втори доставчик.

Другата особеност е че въпросната сграда е направена и няма как да пусна до всеки вход оптика единствената връзка между входовете е меден кабел "SFTP" CAT6

Има и нещо друго, те апартаментите може и да са 90 ама вероятността дори 50% да са едновременно онлайн е нищожна

Редактирано от RudY-ElectriC

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.