Jump to content

Какви схеми са за предпочитане в селата ?


geltexxx

Recommended Posts

Здравейте,

Интересува ме какви схеми на разпръскване на 5гхз ползвате в селата и с какви устройства?Мисля да изградя мрежа за около по 30-тина човека в едни села но се двоумя как:

1.RB 433 AH + платка (каква за работа като ап)+ омни на 5гхз

2.пц-та с платки и секторни  на 5гхз! и после клиентите с нано стейшани! или за ап-та да ползвам пак нс5 и клиетите също?какво мислите вие как практикувате в подобни села с 30-тина клиента макс??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен продуктите на Ubiquity са изгодни, понеже са всичко в едно и лесно се инсталират + имат добри wireless параметри! - nanostation, bullet .... В комбинация с MikroTik като рутер, концентратор, bandwidth мениджър...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4-4-2

Сериозно вече

Нека посмятаме. 30 клиента. Средна инвестиция на порт/точка около 200лв. Разход 6к лв.

Сега да посмятаме друго решение за 6к лева. Например централна точка в селото. От нея 4 "лъча" по 1км 8 влакна да кажем.

Дотук сме на 3200-3500 според зависи. Остават сплайс при клиента, медиа при него и медиа за централната точка. Смятаме само медиите, а графа сплайс отива в труд. 30 клиента са равни на 60 медии. 60 медии са около 3600-4000лв. значи дотук прескачаме с 1000лв сметката на wireless решението. С работата, муфите, одф-ите ще мине още 2-2.5к отгоре.

Това е за директно изграждане от 0, което в условията в момента е трудно осъществимо, но за сметка на това изгодно. Ако имаш част от мрежа някаква може да си ъпгрейдваш леко-полеко с примерни инвестиции от 1000-1500 на месец и за 6 месеца си готов. Без много напрягане и разхвърляне на плана и плащанията във времето.

Сега да помислим и за плюс и минус.

С Wifi по принцип се навлиза бързо на пазара. Технологията вече е отработена, има дуракоустойчиви устройства и т.н. Недостатък е, че горят. Искат ценен съпорт, който може да е полезен за растежа на фирмата вместо да ходи да се разправя със сапунерките. Не е "упгрейдабле". Тоест друга услуга не може да тръгне през такава мрежа.

Сега нека помислим и за ftth решението.

+

Не те интересува тока. Достатъчно е да подсигуриш едно прилично време на ъптиме без ЧЕЗ-ЕОН или там квото има.

Възможност за нова/и услуги. Високо качество и минимална нужда от съпорт.

-

Нужда от сериозна инвестиция

Нужда от сплайс или недостатъка да се вика сплайсаджия

Кофти реакция при проблем с физическата цялост на оптиката...

Примерно аз ако го правех щях сериозно да се замисля кое да избера. Засега съм на нещо средно. По-скоро микс между трите технологии, но е ясна идеята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По селата все още може да се работи на 2,4GHz(макар и много хора да не го харесват..).Но за старт и несигорни клиенти си е по-изгоден и според мен си покрива нужните скорости и устойчивост.Това което го мислиш с OMNI е постижимо само ако ефира е сравнително чист..Но според мен най-добре си е секторната антена и то може да не е само 1..Не си писал какви скорости искаш да постигнеш?Както посочи примера с оптиката Mile е най-добре!Но си е сериозна инвестиция която може да не е много оправдана от самото начало..Може да се комбинира примерно 1 клиентско радио на 2-3 съседни потребителя през LAN.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По селата все още може да се работи на 2,4GHz(макар и много хора да не го харесват..).Но за старт и несигорни клиенти си е по-изгоден и според мен си покрива нужните скорости и устойчивост.Това което го мислиш с OMNI е постижимо само ако ефира е сравнително чист..Но според мен най-добре си е секторната антена и то може да не е само 1..Не си писал какви скорости искаш да постигнеш?Както посочи примера с оптиката Mile е най-добре!Но си е сериозна инвестиция която може да не е много оправдана от самото начало..Може да се комбинира примерно 1 клиентско радио на 2-3 съседни потребителя през LAN.

Поне 5мб ми трябва минимум да носи защото няма да съм сам там вече има доставчик!Мисля даже да направя на няколко места из селата точки и после по ЛАН!кажете какви карти бачкат добре и какви сектори са за предпочитане нещо което е тествано и работи?а 2,4гхз го изключвам като вариант защото др.доставчик само този обхват ползва също и оптиката защото като идея е супер но няма възвращаемост в села с по 1500 човека и 30-40 абоната макс!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам няколко такива точки на 5.8 из селата

Решението е следното:

Рб433 с 2-3 карти UB5 със секторни антени(какви си харесаш-там вече въпроса опира до това на каква поляризация ще се спреш)

За клиентско устройство-борд 411 с некаква картичка(ние праскаме основно APC11-A20SAG )-нема как да минеш с друго при желаните от теб минимум скорости.Това решение ти осигурява минимум 10Мбит при ниски латенции.Недостатък-скъпичко идва за един клиент,тъй че отзад бичиш лан за още двама-трима и нещата добиват икономическа привлекателност ;)

Предупреждавам-UB5 си е мощничка и ако не раздалечиш каналите на картите ще береш ядове :)

Успех!

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен пък за 30-40 клиента, можеш да сложиш 2-3-4 НС5 за АП на различни точки така че да може да се покрие голяма част от селото, и да си разпределиш клиентите горе долу на равно. Това е ефтиното решение, което ще може да носи 5мбит на клиент и малко повечко.

Тествано е при мен работи, но ти си човека който ще прецени. Ти си знаеш местото, къде какво ще трябва.

Не си казал къде и как ти идва интернета.

Мястото има ли видимост към клиентите?

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нета ми идва пак през wireless, мястото има видимост просто се чудих какво да ползвам иначе аз също се бях насочил кам схемата ап нс5 и клиенти нс локо!но незнам колко ще даржи на трафик защото нанотата са с мн.малки процесори, затова пуснах темата хора с опит да кажат как  е най-добре!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нета ми идва пак през wireless, мястото има видимост просто се чудих какво да ползвам иначе аз също се бях насочил кам схемата ап нс5 и клиенти нс локо!но незнам колко ще даржи на трафик защото нанотата са с мн.малки процесори, затова пуснах темата хора с опит да кажат как  е най-добре!

Можеш спокойно да почнеш с 2 АПта и в последствие ако не стигнат да сложиш още едно. Пускай ги в стейшън режим без вдс. Не би трябвало да имаш проблем.

Не си казал и разтоянието от ап до абонатите ?

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш спокойно да почнеш с 2 АПта и в последствие ако не стигнат да сложиш още едно. Пускай ги в стейшън режим без вдс. Не би трябвало да имаш проблем.

Не си казал и разтоянието от ап до абонатите ?

Разтоянието от ап-тата до клиентите е не повече от 700-800м.Въпросът тук е че другата фирма ползва сам 2,4гхз и е някаква лудница тук, затова съм се насочил кам 5гхз и нс-локота нещо такоза за клиентите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако AP-то ти е Микротик по-добре и CPE-тата да са МТ

първото от което можеш да се възползваш така е NSTREME

една 411-ка с CM9-GP и разпъваш зад нея лан за 2-3 клиенти

това ти е оптималното решение както вече казаха колегите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.