Jump to content

Проектиране на радио трасе.

Тодор Лазаров

Recommended Posts

• Administrator
Велин

Здравей имам проблем с настроиката на тази програма можеш ли да ми помогнеш.Пвоблема е такав че не може да си поставя точките точно по координатите.Нали когато си ги ваведа то се ъпгреитва и е готово ама при мен се ъпгреидва до 5% и край

Първо си зареди карта на района и след това поставяй точките.

Следвайте инструкциите и няма да сбъркате.

• 4 months later...
  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Велин

7

• 111111

6

• semestara

4

• Тодор Лазаров

3

всичко хубаво, но тея карти нямат нагласяне!прочетох всичко не не успях да ги наглася,ако може някой да опише по-подробно стъпките за нагласяне ще бъда много благодарен пак и не само аз!със сигурност има и други неуспели с вмъкването на картите!

• 1 year later...
  • Administrator
Велин

всичко хубаво, но тея карти нямат нагласяне!прочетох всичко не не успях да ги наглася,ако може някой да опише по-подробно стъпките за нагласяне ще бъда много благодарен пак и не само аз!със сигурност има и други неуспели с вмъкването на картите!

в смисъл ? кое не ти се получава?

• 3 months later...
mrhardware

Статията не претендира за пълнота.

Предназначена за всички който искат сега да започната с радио-пренос. Програмата е нужна при пренос над 10 км.

Хубаво преди да поставите устройствата, да видите каква видимист има трасето /тъй наречената free zona/

Има доста програми за това.

Ще разгледам една от любимите ми:

Radio Mobile: http://www.cplus.org/rmw/english1.html

С нея може да проверите дали имате хубава видимост, нещо задължително при пренос: 2.4Ghz и 5Ghz

Програмата е безплатна и всеки може да си е свали и инсталира.

Нужен ви е не силен компютър, връзка към Интернет за да може да си свали картите, GPS който ще ви е нужен да бележите точките.

Програмата претендира че картите със точност до 50м /мисля че се свалят от сървър на NASA./

1. Задайте си каква мрежа ще използвайте:

тука е важно да зададете Min и Max честота.

2. Определете топологията на мрежата:

3. Сега е време да нанесете точките:

тука е добре да отидете на местата и да свалите GPS координатите.

Може и от google maps. Но ако искате да бъдете точни вземете GPS  и отидете на оглед. Една от любимите ми части при проекта.

4. След нанасяне на точките ще получите своята карта:

5. След това може да погледнете каква е видимостта:

та даже и панорамна картина гарантирана от програмата:

Програмата има доста още много работи но всеки може да прецени какво ще му е необходимо.

Ако зоната Ви е хубава стягайте багажа, взимайте устройствата и монтирайте.

- хубаво е да сте поне два екипа единия на едната точка, другите на другата точка.

- монтажа една от трудните задачи, не бързайте и работете бавно и прибрано, за да не търчите през 2 дена до кулите.

Успех на всички.

Хубава програма,тествана!Работи!Обаче понякога нестава.Софтуерно картинка изглежда перфектно но след монтажа,антени работиха доста зле.Както винаги прибегнах до стария метод с бинокъл.На разтояние от километър имаше редица тополи непредвидени от софтуера .Спасението е Хускварната или преместване на приемника.Тоя път дърветата оцеляха.

• Administrator
111111

Изпитан метод за 10-15км е вечер с фарове ^^

при мен се наложи на 19 км с едно огледало посред бял ден

с паници 120см заспа на -68 (имаше отврат ефир за преди 6 години)

• Administrator
Велин

Хубава програма,тествана!Работи!Обаче понякога нестава.Софтуерно картинка изглежда перфектно но след монтажа,антени работиха доста зле.Както винаги прибегнах до стария метод с бинокъл.На разтояние от километър имаше редица тополи непредвидени от софтуера .Спасението е Хускварната или преместване на приемника.Тоя път дърветата оцеляха.

все пак дава първоначална представа дали е възможно въобще нещо да се постигне, което е първата стъпка , след това се прави оглед и тогава се мисли за монтажа :) това са неща които не се самоизключват.

MiPSus

Изпитан метод за 10-15км е вечер с фарове ^^

Тоя метод работи и над 50км.  :) на повече не съм имал работа  ;D

• 2 weeks later...
semestara

На мен нещо не се получават нещата едни точки ми излизат то разстоянието между тях е не повече от 300 метра то ми рисува 15 км много странен релеф . Дайте малко помощ как се прави? :)

• Administrator
Велин

напиши стъпка по стъпка какво правиш да видим къде ти е грешката. Струва ми се че просто бъркаш координатите, иначе няма как да ти дава такова отместване, или дай координатите и ще разберем къде е проблема.

semestara

Твърде е хубаво за да е истина все дава че нещо липсва линковете с картите не се ъпдейтват някой да напише всичко стъпка по стъпка ако може

• Administrator
Велин

това с ъпдейтването и аз не съм го подкарвал , свали си картите ръчно според координатите(гледай според градусите) които ти трябват и ги сложи в определената директория.

semestara

Мда с повечко упоритост май се получава. Всеки път ли познава програмката ? :)