Jump to content
  • 0

DHCP сървър и force New IP


Mupo neTkoB

Въпрос

Може ли да се накара потребителски компютър който си е взел адрес от DHCP сървър с 3 дни lease time да си направи подновяване на ип-то.

в една мрежа съм пуснал един сървър който раздава на всички ипта, но те нямат интернет до като не ги задам статично в lease таблицата, може ли да не обяснявам на потребители че трябва да си или рестартират компа или да подновят ип-то си чрез repair на връзката а да го force-на да си вземе отново адрес.

Микротик версия 5.18 на Х86

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

15 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

направи им по едно cmd скриптче, което да си рестартират сами.

Ако не им тръгне, тогава да ти звънят.

За съжаление, освен да смъкнеш lease time-а, друго решение не знам ...

Редактирано от hgd
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

мислех си го за лийс тайм-а но пък там става така че ще се смъкне и на другите които са на същия сървър, а не искам. то и проблема е че сега ми се обаждат, добавям го този който се е свързал към друга група потребители и ми се искаше аз да му ресетна мрежата, ама май няма да стане.

евентуално да направя глупостта да пусна 2-ри сървър на същата мрежа(лан карта) но хич не ми се иска :)

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

на всеки един лийс отделно мога, но на различни мрежи не става. става ако се пусне за всяка мрежа различен сървър който да отговаря за определени лийсове.

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Софтуерно - не , сложи си lease time макс 1 час. Не виждам защо те притеснява малкото lease time.

Може ли да се накара потребителски компютър който си е взел адрес от DHCP сървър с 3 дни lease time да си направи подновяване на ип-то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Аз бях решил проблема по следният начин. Цялата мрежа беше с управляеми захранвания. В трите пъти в които съм сменял IP мрежите, след указване на новите, презареждам конфигурацията на DHCP сървъра и гася тока за 30 сек. Използване на кратки лийс времена е доста лоша идея при голяма мрежа. 1 седмица си е идеално. Също, при добре планирани промени, Лийс тайма, може да бъде намален поетапно на 1 ден, 1 час и на края до 5 мин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Аз бях решил проблема по следният начин. Цялата мрежа беше с управляеми захранвания. В трите пъти в които съм сменял IP мрежите, след указване на новите, презареждам конфигурацията на DHCP сървъра и гася тока за 30 сек. Използване на кратки лийс времена е доста лоша идея при голяма мрежа. 1 седмица си е идеално. Също, при добре планирани промени, Лийс тайма, може да бъде намален поетапно на 1 ден, 1 час и на края до 5 мин.

А защо в DHCP Leases таблицата не си ги сетнеш статични тези компютри които искаш да бъдат с ново ИП. Т/е при следващото ребутване на клиентския компютър ще си вземе ИП което си задал статично.. ( НО да не забравяме да изтриеш стария LEASE запис в таблицата който съответно е динамичен)..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Решението се казва NAK за жалост не е имплементирано

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

при следващото ребутване е ясно че ще си вземат вече това което им трябва, просто се опитвам да си олесня работата като ги карам аз да си търсят ново ип.

Жоро това дали ще го вкарат някога. май ще трябва да търся начин за пускане от друг компютър в мрежата

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Аргументи ?

ДХЦП трафика ще бутне мрежата ли , или те е страх от втори (друг) дхцп сървър ?

Тва с централното захранване е решение - но хардуерно :)

Използване на кратки лийс времена е доста лоша идея при голяма мрежа. 1 седмица си е идеално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

не бих препоръчал под 24 часа. с кретени клиенти поне и несегментирана мрежа.

Предпочитан днс е този, който дава най-дълъг lease ;)

Затова lease малко над рутерчетата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Аргументи ?

ДХЦП трафика ще бутне мрежата ли , или те е страх от втори (друг) дхцп сървър ?

Всъщност, няма кой знае какви сериозни причини, да не се работи с кратки времена. DHCP е чувствителен към всякакви проблеми на Layer -1 и Layer-2. Често се случва някой суич да си включи порт в халф дуплекс и тогава DHCP умира. А нормален tcp трафик, общо взето си минава. Също може да има проблем с "обърнати" домашни рутери, че порт-базираният вилан, не среща масово одобрение от колеги, най-вече щото ги мързи да сетват суичове.

Въпрос на лична преценка.

Редактирано от gbdesign
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Не съм съгласен DHCP раздава адреси и в лупната мрежа

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ами при мен се е случвало многократно, техници да ги мързи да си търсят проблем из мрежата и нахакат статични IP настройки, щото някой клиент не може да си ги вземе от сървъра. В последствие винаги от сигмента са почвали да се оплакват хората от кофти НЕТ, до като някой не си вдигне гъза и не намери проблема /суич, конектор, по-дълъг от 100 метра кабел/.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

1. DHCP обменя контролна информация с клиента , независимо от лизтайма, т.е. бил ви той дълъг или къс - dhcp трафика е един и същ.

2. Имате ли си проблем на L1/L2, клиента ше артиса без адрес независимо от лизтайма

3. Лизтайма осигурява "пазенето" на адреса (като статичен) от сървъра за конкретния клиент.

4. При повече адреси от нужното, адресите са с безкраен лизтайм , т.е. статични

5. Authoritative

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.