Jump to content

Енергиина ефективност и слънчева енергия за сървърното помещение


koko

Recommended Posts

Незнам как е при вас но при мен консумацията на ток си е не-малък разход месечно.

2kw постоянна консумация при сегашните цени на тока е 350лв

и то без пуснат климатик, лятото в най-голямите жеги консуамцията се увеличава, през другото време ползвам единствено вентилация със свеж въздух което подържа около и под 20 градуса и 50% влажност на въздуха.

Вече може да се купят слънчеви панели за по малко от 2лв с ддс на ват

Спрял съм се на 4 броя:

поликристални фотоволтаични модули по 240wp

цената е малко под 2000лв и имаме 960wp

съобразно слънцегреенето в България, от тази инсталирана мощност може да изкараме около 1300квч годишно, което при сегашната цена на тока за дневна тарифа 28ст/квч(битов ток с ддс) е 360лв годишно.

Допълнително към системата трябва да се купи он-грид инвертор, който се свързва към съществуващата електрическа мрежа. За тези, които не са запознати, това е инвертор, който работи като се сфазира с мрежовата честота, следи напрежението и подържа няколко волта по-високо напрежение по този начин когато и колкото има слънце ползваме го, за останалото черпиме от енергото.

Та такъв инвертор 1000watts може да се купи за около 300лв.

Към тази обстановка ще имаме още малко кабели и направа на конструкция за панелите - 200лв.

Докарахме го до 2500лв. което ще избием за около 7 години.

Поздрави на всички и се замисляйте за природата.

п.с. Има много ефективени начини за охлаждане на сървърните помещения ако сте в близост до река / кладенец или язови

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

В схемата няма акумулатори, защото ще ползва директна енергия без съхраняване.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

АПЕКС СОЛАР

Нови цени – нови сметки… или струва ли си?

Предвид променените цени на електроенергия в България касаещи, както покупката, така и продажбата, по-долу ще се опитаме да направим един анализ и отговорим на въпросът:

Струва ли си всеки, който има възможност: да произвежда и консумира слънчева електроенергия на място вкъщи?

Считано от 01.09.2012 г. преференциална цена за продажба на електрическа енергия произведена от фотоволтаични електрически централи, без ДДС, е както следва:

1. Фотоволтаични електрически централи (ФЕЦ), с обща инсталирана мощност до 5 kWp включително, изградени върху покривни и фасадни конструкции на присъединени към електроразпределителната мрежа сгради и върху недвижими имоти към тях в урбанизирани територии – 381.18 лв./MWh;

2. Фотоволтаични електрически централи (ФЕЦ), с обща инсталирана мощност над 5 kWp до 30 kWp включително, изградени върху покривни и фасадни конструкции на присъединени към електроразпределителната мрежа сгради и върху недвижими имоти към тях в урбанизирани територии – 289.96 лв./MWh.

Какво съдържа фактурата за електроенергия за м. Юли, 2012?

- Цената на потребения ток по дневната и нощната тарифа

- Цена за достъп до разпределителната мрежа

- Цена за достъп до електропреносната мрежа високо напрежение

- Цена за пренос през мрежата ниско напрежение

- Цена за пренос през мрежата високо напрежение

- Добавка за зелена енергия

- Добавка за високоефективно комбинирано производство (токът от когенерациите на топлофикациите)

- Нова добавка за невъзстановяеми разходи (по дългосрочните договори на НЕК с централите AES и Контур Глобал)

Каква всъщност е крайната цена, която плащаме за електроенергия в Р. България?

- Просто пресметнато – около 0,20 за бита и 0,24 за бизнеса (лева / кВтч с ДДС)!

Колко пари могат да се спестят, ако системата е независима от ЕРП (Енергото)?

- за България 1 kWp инсталирана фотоволтаична мощност произвежда 1300 KWh (справка http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis), това умножено по 0,24 лева / кВтч ще спести 312 лева на година (справка http://www.cez.bg/bg/za-klienta/bitovi-i-stopanski-klenti/calculator-konsumacia.html).

Колко пари могат да се спечелят, ако системата е свързана с ЕРП (Енергото)?

- ако сте свързани с мрежата и сключите договор с ЕРП за 20 години, съгласно законът за ВЕИ в България и действащата от 1 Септември 2012 г. тарифа (виж по-горе), ще продавате произведената енергия средно 494 лева без ДДС за година.

Колко струва 1 kWp свързана с мрежата фотоволтаична система?

- цената към настоящия момент е от 1999 до 2500 лева без ДДС и зависи от типа на покрива.

Колко ще бъде цената на електроенергията в България през 2013 и т.н.?

- “Who knows”? Въпреки това става ясно, че инвестицията във фотоволтаична система се изплаща в разумен срок!

АПЕКС СОЛАР е опитен дизайнер на свързани към електропреносната мрежа, комбинирани и автономни фотоволтаични системи. Попълнете и ни изпратете формата ! Ние ще ви помогнем в правилния избор. Очакваме вашите въпроси… Ако искате съвет просто ни се обадете!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе технически грамотни хора сте бе, и пак пълните на чехи и австриици гушите >:( па и 2500 за солари си приготвил Коко...

Не са вложили и лев в мрежата , заслужават да страдат. Изнасят наште пари на запад, щото са ни продажни управниците, които за да откраднат милион нас ни набутват с милярди та чак и децата ни. >:(

Опълчение си трябва :ph34r:

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то тия пари съм ги приготвил защото ми писна да им давам толкова пари всеки месец, а консумацията съм я намалил до минимум. предимно атоми, но релейката и централните захранвания си харчат ток.

ако имаш друга идея как да си произвеждаме ток целият съм в слух.

ако трябва да съм тотално независим сметката неизлиза още повече заради живота на акумулаторите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Електроенергия евтино може да произведеш само от вятър и то ако мястото на което ти е техниката е ветрилняк. Със PVE панели, сметките излизат само, ако нямаш алтернатива за захранване... примерно комуникационна кула в "нищото"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки хардуер и софтуер търпи Hack & Crack, стига да ти се "занимава" :) чехите са с най-несъвършенните и съответно имат най много "лекарства" :)

Редактирано от MiPSus

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам как е при вас но при мен консумацията на ток си е не-малък разход месечно.

2kw постоянна консумация при сегашните цени на тока е 350лв

и то без пуснат климатик, лятото в най-голямите жеги консуамцията се увеличава, през другото време ползвам единствено вентилация със свеж въздух което подържа около и под 20 градуса и 50% влажност на въздуха.

ъъъ.... 350лв. ток у сървърното много ли са бре ???? Мислех че не са.

Иначе за вентилация със свеж въздух съм се замислил и аз сериозно... там има смисъл, особено като спре тока и остане само малкия климатик който може да работи през генератора. Един фрии еър кулинг ще помага много, особено като се има предвид че проблемите с тока са предимно вечер и предимно зимата ::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.