Jump to content

Въпрос за multiwan и избор на съответен рутер


niki_dandy

Recommended Posts

Здравейте,

В момента получавам интернет от два доставчика. Засега всяка от връзките е включена към отделен безжичен рутер, като безжичните устройства ползват интернет по избор от единия или другия ISP. Настолният PC, който се ползва по-често и за повече трафик, е свързан само към единия с външна 100Mbps карта. Проблемът е, че доставчикът, който се ползва от него, има известни проблеми със свързаността напоследък и е много неудобно всеки път да се прави превключване на връзката. Може да се ползва и вградената 1Gbps карта за втория доставчик и да се превключва свързаността между двете, но отново не е много ефективно. Ще ми се също така да ползвам горе-долу еднакъв капацитет от всяка мрежа.

Затова реших, че е редно да потърся решение за port balancing на един безжичен рутер. Разбрах, че е постижимо с друг firmware, например OpenWRT. Проблемът е, че наличните рутери (D-link DIR-615 B2 и Cisco E1200) не поддържат такъв софтуер. Поради този факт се зачетох и стигнах до заключението, че един подходящ кандидат за целта е TL-WR1043ND. Доколкото разбирам, работи добре с OpenWRT, има приличен безжичен сигнал и гигабитови портове, а и е на добра цена. За предпочитане е портовете да са гигабитови, тъй като отвреме-навреме се налага да се прехвърлят по-големи обеми информация в локалната мрежа.

Моята молба е да ми препоръчате сравнително изпитан начин за осъществяване на multiwan или някое по-добро решение, както и подходяща машина, освен гореспоменатия TP-Link. Ще се ползва в апартамент и ми се ще излъчваната мощност да не е много голяма, защото в близост до рутера почти винаги ще има хора.

Четох също и тази тема: но не зная доколко е удачно решение за конкретния случай.

Благодаря!

Поздрави,

Николай

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На твое място бих го направил с това. Честно казано, никога не съм опитвал да правя баланс на лоад от 2 доставчика и мисля че едва ли е напълно постижимо, но пък за сметка на това, отказоустойчивост се постига сравнително лесно. Има няколко теми във форума по въпроса, ползвай търсачката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не ти се занимава с микротик можеш да ползваш и това http://www.jmt.bg/%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8-cID=691/tp-link-tl-r480t-load-balance-broadband-router-pID=4420/ някъде из склада имаме един такъв рутер ако те интересува пиши ще се разберем за цената

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Pfsense ?

да това е много добър избор ::)

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Микротик със http://wiki.mikrotik.com/wiki/Advanced_Routing_Failover_without_Scripting и PCC 1/2 маркиране.

Чудно е, особено за торенти като натисне и двата доставчика :)

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не ти се занимава с микротик можеш да ползваш и това http://www.jmt.bg/ру...outer-pID=4420/ някъде из склада имаме един такъв рутер ако те интересува пиши ще се разберем за цената

При това е пълен комплект, оригинална опаковка, диск със софтуера към него, планки за монтаж в 19 инчов шкаф, конзолен кабел, разни книжки които идват с него, даже му стоят и гумените крачета, не са залепяни въобще.

А ако някой иска, има и гаранционна карта (гаранцията е изтекла) с цел доказване на произход.

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

след 2 годишни опити да блансирам стигнах до извода че това е мазохизъм и то неоправдан

"пореден клиент пореден WAN" е истината освен ако не се ползва автономна система

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Може би никога не си опитвал да балансираш с PF,едно pfsense би се справило повече от задоволително с такава задача.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Може би никога не си опитвал да балансираш с PF,едно pfsense би се справило повече от задоволително с такава задача.

ползвал съм и с 5 АДСЛ-а се омазва като всички други
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тайно се надявах фрии бсд да се справя след лечението на асдл-а от излишен маскарадинг - хм ? /чува се звук на зацепващи се и хъркащи зъбчатки - участника опитва мисловна дейност/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Кое си ползвал и кое се омазва (то или работи или не работи,ако ти си омазал нещо) ,има разлика в pfsense pf и този на openbsd.Може би ти не си направил нещо както трябва или си сгрешил някъде.Аз когато съм го ползвал работеше чудесно.

  • Харесай 1

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PF SENSE-a определено си работи

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползваме pfsense от около 4-5 месеца и не искам да дърпам дявола но работи повече от добре 8) има си своите тънкости но определено момчетат който са го писали знаят какво правят,а това че не работи при някой не значи че не работи по принцип,просто си иска четене няма как

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Въпроса не е в четенето въпроса е в клиентската насоченост с 3 поредни ната нищо за нищо не става

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.