Jump to content

Някой изпробвал ли е OpenWRT с mesh топология?


Асен Нейков

Recommended Posts

Някой изпробвал ли е в реални условия как работи WRT-то при mesh и кои са най- подходящите устройства за mesh на 2.4Ghz, макар и с друг firmware?Изобщо някой заигравал ли се е да прави

mesh мрежа? От чисто любопитство ми се иска да пусна няколко устройства, за да видя какви са преимуществата и недостатъците на една такава мрежа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към днешна дата като гледам има работещо решение на UBNT и то е логично , аутдор хардуер за бе пари и N-wireless

http://subversion.as...n/robin_v2/bin/

Забивай нос в документацията и два булета в ръка

http://wiki-robin.me...m/Documentation

За други евтини решения (tp-link предполагам) ще трябва да билдваш, но проблема е, че масовото производство мина на AR933x и няма поддръжка на OpenWRT. Те и UBNT към него пътуват ама засега има със AR724x

Редактирано от MiPSus

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за упътването. Тп- линковете ще се пускат само за проба, защото радиото им е доста слабо и антените не могат да се сменят (на тези, които аз имам) и като цяло на Ubnt продуктите се представят по- добре според мен. Ако постигна някакъв резултат, дори и отрицателен :) ще споделям тук. За сега за целта на тестовете съм пуснал базова станция (благодарение на колегата Madafaka) с една секторна антена 120 градуса, 16Dbi, AP senao 200mW и накрая Mikrotik 450, който да управлява клиентите. Ще съм много благодарен, ако някой колега сподели опит с реално изградена такава мрежа, а и на всеки, който помага със конкретни съвети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TP-Link-вете с тая "проба" най много да те откажат!

Senao за AP? Съветвам те за ползваш еднотипна техника за mesh-а , поне в началото. Разбирам че имаш бюджетен дефицит , но това е тънък лед.

Какъв модел и версия са TP-Link-овете?

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сега това е наличната техника, по- нататък ще взимам булети. ТПлинковене са tl-wr740n, v1, за сега на единия съм сложил врт-то и работи много добре, даже на wireless-а вдигна почти два пъти скоростта.

Редактирано от Асен Нейков
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OpenWRT trunk (заради Codel) + отваряш тикети за бъгове които са в него ако откриеш. Хардуер - нещо дето работи с ath9k.

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам и едно Unifi за тестове, което мога да пусна в употреба за целта, но не ми се разделя с web интерфейса на контролера му, ама май ще го жертвам за каузата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Унифито се лекува и получава интерфейс в него си,

а не това некадърно нещо дето консумира неоправдано големи ресурси

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Ок, ясно за build in интерфейса, ама тази trunk release малко ме притеснява, че ако стане нещо трябва да се вкарвам във филми да го флашвам наново с неговият си фирмуер.

Има развитие, макар и малко върху проекта :) Стана ясно, че за истинска безжична комуникация през ап-тата трябват по два радио интерфейса на ап. През единия да комуникират устройствата помежду си, а през другия да става връзката с клиентите. В момента с колегата сме в процес на търсене на подходящ хардуер, който да поддържа OpenWRТ и да има два радио интерфейса едновременно.

Спряхме се на този борд,

http://www.alink4.com/rb433l-level-p-11700.html

флашнат с OpenWrt, като радиата ще се уточняват в движение- ще има едно на 5Ghz за меш- комуникацията между устройствата и две на 2.4Ghz за крайните клиенти.

Редактирано от Асен Нейков
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това със сигурност става за целта. Ако намериш про версията е още по-добре, а и цената е прилична. Флашването става за по-малко от минута.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това също го видях, но се чудя, защо разликата в цената на двете е толкова голяма.Предполагам е заради лиценза на микротика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само заради лиценза. Не си струва обаче да вземаш борд с инсталирана платена ОС и да я затриеш за нищо. А и платките на рутерстейшъна държат на по-голямо прегряване от картите. Проблема на точно този модел е неработещ трети лан (имам такъв), докато на про всичко е работещо и рам паметта е повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Само в някой от ранните серий има такъв дефект ( неработещ трети лан порт ).

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веднага ме съгласихте за за Router Station-a, може ли да ми препоръчате карти на 5 и 2.4Ghz. Нямам обаче още прогнози нито какъв трафик ще минава през него, нито колко клиенти ще се закачат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.