Jump to content

Хоризонтална или вертикална поляризация за градски условия и подходящо AP?


Асен Нейков

Recommended Posts

Здравейте, изчетох темите по моят въпрос, но нямаше еднозначен отговор. А и предполагам, че при различните нужди се използва антена с различна поляризация. Моят казус е следният: Искам от високо място над града да пусна интернет за рекламна цел, тоест за сега не гоня качество, не искам и да преча и на колегите, които също лъчат. Спрял съм се на секторна антена, но сам не мога да

преценя с каква поляризация да е. И каква омни антена да използвам, за да покрия максимално пространство от улицата покрай мен, което е силно застроено с къщи? Също се двоумя и за ап-то, което да закача. Моите фаворити за Groove A 2.4 или това : Mikrotik RB711-2Hn-Level 3 заради цената. Забравих да спомена, че клиентите ще се свързват основно с лаптопи.

Имам добри познания по компютърни мрежи и елементарни wi-fi мрежи, използвал съм определени продукти на Ubiquiti, но не съм изграждал безжична мрежа за широка употреба на открито. И основно за купуването на продуктите ще се водя от цената. :) Ще съм ви благодарен, ако помогнете.

Редактирано от Асен Нейков
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обмисли дали ще искаш да се възползваш от HotSpot. Ако е така, ще ти трябва level 4 лиценз - по-скъп борд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко мегавата нет ще минава през тоя борд и колко проектните потребители и по колко ще се пада на калпак - да не стане така че вместо рекламна цел да стане излишно зашумяване на ефира , ще се режат ли торенти и такая сволоч и иска ли се регулярно да се отваря рекламна страница - щото ако е да тогава определено се отива на Хотспот който определено върши работа .

Редактирано от NeTmAsTeR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз борд имам- RB450, чудя се с какво точно да захраня антената. За трафика- канала ми е около 30 мегабита, на потребител да има до макс 1 мегабит, като мисля всяка сесия да е ограничена във времето до 30 минути.

Редактирано от asensp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При потребители с лаптопи, дето се разнасят насам натам, поляризацията не би трябвало да окаже същото влияние, както при ptp link :)

А с какво да я захраниш .. с нещо на 2.4 :) Рядкост е машина с 802.11a

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тамън пишех да го захрани с кюфтета и някоя биричка тоя слаб борд да позаякне .

Дали не става дума за Mikrotik RB450G-Gigabit-Level 5 - щото това е по сериозна машинка.

Редактирано от NeTmAsTeR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако види зор борда съм приготвил двуядрен Intel, и OS, това не е проблем :) Зора ми е да разбера на какво AP да закача антената, че да не направя някоя глупост. От reload ме облъчват за Bullet M2, но ако има по- икономичен вариант ще е добре :)

Редактирано от asensp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

rocket + http://reloadbg.com/...products_id=285

а клиентите си управлявай както искаш на борда.

(просто разбери "високо място над града" е 1км до клиента)

клиента ще чува... ап-то няма да може. не искам да ти попарвам ентусиазма, но е идиотщина замисъла. особено с подобна цел.

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Километър е добър таргет, защото съм в центъра на града :) Варианта на Mile ми допада, само не мога да разбера тоя Rocket поддържа ли захранване през POE? Склонен съм и на RB450 G, но колкото по-елементарно е за настройка, толкова по-добре за мен, защото е поредното нещо, което ще трябва да поддържам.

Редактирано от asensp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

рокета го има POE-to. Идеята е той да е ап-то, а на 450G да си ги управляваш, шейпиш и прочие клиентите.

Имах предвид с километъра, че клиентите ще имат добър сигнал (примерно), но обратния ще е слаб.

Това е недостатъка на подобен тип решения.

Тъй като ти е мусака в главата... ще ти предложа друг вариант.

1. пазариш местното isp за 3-4 точки в града.

2. Слагаш там тп-линк с опенврт и дигаш vlanX на eth1 примерно.

3. bridge на wlan и споменатия vlan

Доставчика си прави нужните портове на trunk. Нетагнатия трафик си минава в натив vlanX, a твоя (vlanX го бута до вас, сървърно или кадето кажеш без да му пречи.

Печелиш покритие.. Ако го направиш с Nano M2 и 10 точки можеш да покриеш наистина голям периметър. Естествено трябва да се разбереш с доставчик и бюджета да го позволява ^^

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен ми е ясно, че рокета ще се ползва за ап, също и управлението на клиентите съм го измислил. Проблема ми идва от безжичната част, защото до сега не съм се занимавал с такива проекти.

Това за ISP-то като опция го мислех, но ще го оставим за вбъдеще. За сега сме решили да използваме собствената инфраструктура,за да се изтестват няколко варианта за техниката. Ще монтираме из града след като се уверим с каква точно техника искаме да работим и я видим как се държи.

Значи да приемам, че поляризацията в моя случай няма особена роля? Мен това ме притеснява повече, отколкото, че ще сменя няколко ап-та преди да избера с кое ще се работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да се получи нищо. Разстоянието до клиента с лаптоп или смартфон е голямо

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Спрял съм се на секторна антена, но сам не мога да

преценя с каква поляризация да е...

Поляризацията при градски условия няма абсолютно никакво значение. След (покрай) първата панелна жилищна сграда поляризацията се измества във всички възможни посоки!

Редактирано от edemy2001

http://енергия.ею
http://www.e-kak.info/forum/index.php

https://www.youtube.com/channel/UC0hGPWgF79s4JhhXY0Eo4zA

 

Обяснявам само когато ме питат, и то ако съм на кеф!
Поздрави: Евгени LZ3EG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.