Jump to content

Mikrotik 951-2N - port bridge problem


sm0ke

Recommended Posts

Здравейте,

колеги бих искал да попитам дали може да стане една конфигурация и ако може как.

1. Първи порт ether1 да стане wan port за ISP - това ясно как

2. 3,4,5 ethernet ports да са slave на еther1 - да са като switch и dhcp на рутера да раздава адреси на Pc_та и да има нет - това ясно как

2. Но еther2 port да е bridge на ether1 от ISP едновременно и устройството в случея STP TV да си взима IP от dhcp на доставчика с неговия си mac!!

4. Wlan1 ( wireless) да работи с ether1 и останалите портове 3,4,5 за нет.

според мен точка 2 няма как да стане едновременно с останалите.

дано да се разбира, каква ми е идеята.

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз не разбрах май точно

1. искаш 1-ви порт да е ВАН, обаче искаш и 3,4,5 порт да са слейв на първи... т.е. и те да виждат всичко което вижда първи... пък да раздават адреси и на пц-тата. т.е. тези ПЦ_та ще виждат рутера на доставчика ти и ще виждат и твоя.. ще стане много интересно с раздаването на адреси по мрежата на доставчика ти

2. порт2 искаш да е бриджнат на порт1 т.е. порт 2 трябва да вижда порт1, но след като порт 1 ще вижда портове3,4,5 == порт 2 ще вижда 3,4,5. как ще кажеш на СТП-ТВ да вижда сървъра на доставчика ти и да не се шашка с твоя рутер.....

странно нещо се опитаваш да направиш а не мисля че е правилно (поне до колкото съм те разбрал

Според мен:

1 направи порт 2 да е слейв на порт 1 и така СТП-ТВ ще вижда доставчика ти и ще си взема от него ип-та

2 пусни един DHCP-сървър на портове 3,4,5 като може да ги вкараш в бридж преди това или да ги направиш 4,5 да са слейв на 3, а той да е мастер на 4,5

3 пусни един маскарадинг на по-горе направения бридж като го накараш да излиза през 1-ви порт който ще ти е ВАН (към доставчика порта)

4 вкарай ВЛАН1 порта към бриджа на 3,4,5

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да е оптимално, switch чип-а е от порт 2 до порт 5. Единичката е отделен. Просто трябва да се разместят :)

Ползвам рб951-2н с подобна конфигурация, където хем имам един порт bridge-нат към входа от доставчика (за 2-ри реален адрес), хем вътрешна NAT-ната мрежа. Работи без ядове :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

суич чипа може да си го промениш да не е от тук до тук... ти си избираш мастер порта и кои портове да участват в "сдружението"

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха. много благодаря. аз Не съм се изразил правилно.

Да искам порт2 да е slave на порт 1 на доставчика за STP TV.

и останалите портове и wlan1 да излизат през порт1 и да раздават адреси и да има нет във вътрешната мрежа.

Мисла, че се орентирах много много мерис. ще се радвам и да други насоки.

ако може нещо да помогна с радост занимавам се с wimax_a на почети умрелия Maкстелеком. и други радио връзки :)

само не ме хранете аз не съм собственик :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я кажи тогава какво става с maxdsl версия 1 .. аз ползвам един и ме притеснява, че вече не се предлага, като/ако изгори :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нови да :). ако ти изгори може да си вземеш на някой друг устройството в магазин, след като го е заменил с Maxdsl2. Само че от мен да знаеш maxdsl1 си е доста по мощен от 2. Така че си го ползваи и дано не ти изгори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.