Jump to content

Кое е по важно......

RudY-ElectriC

Recommended Posts

Здравейте има едно нещо за което се тормозя от известно време и то е

Ако решим да правим линк, който се състои от две "Паници" но с различен размер да речем 60 и 90 санта

Коя страна според вас е по важната и следователно на коя се полага по големият размер антена на "AP" или на "CLIENT"?

За мен "AP" страната трябва да е с по голямата антена.

Но не съм много убеден и затова поставям въпроса тук.

На подобен принцип е направено новото творение "UBNT - Air Fiber"

Та и въпроса ми е провокиран от това творение.

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Ако устройствата са еднакви и линка е "точка до точка", не мисля че има значение от коя страна ще е голямата чиния.

Напълно еднаква техника и от двете страни, единствената разлика е големината на антените.

Линка е точка - точка

Edited by RudY-ElectriC

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Aко се появят разлики в uplink и downlink скоростта и латенцията като разменяш местата на антените,сам ще си отговориш на въпроса. ::)

Edited by ReunioN

След като устройствата са еднакви, монтираш антените както ти е удобно и пробваш да размениш режима на устройствата и тестваш. Според мен, няма да има никаква забележима разлика.

Aко се появят разлики в uplink и downlink скоростта и латенцията като разменяш местата на антените,сам ще си отговориш на въпроста. ::)

Каква ще е разликата на примерно даунлинк, при излъчване с по-малка и приемане с по-голяма антена или обратното?... не виждам никаква логика.

Пряка зависимост от разтоянието,различнот усилване на антените,прагово затихване,малки разлики в насочеността и куп други субективни причини.Има си софтуер в карйна сметка.Може да се симулира и да се види на теория.Просто изказвам моите предположения.Говорим за пренебрежителни разлики.На практика може и да няма осезаеми разлики,но само реален експеримент ще покаже.

Аз бих сложил антената с по голям ъгъл на АП страната с цел след време да мога да пусна ако се налови п2мп по-лесно (разбира се ако позволяват условията)

Analog Audio™

• Administrator

По - голяма чиния по - голям входен сигнал, дори и да са различни чиниите теоретично и предавания и приемания сигнал ще се променят симетрично тъй като и двата са в една и съща посока , мисля, че трябва да се обърне внимание на това какъв сигнал е по - добре да има едно радио в зашумена среда, голямата чиния е с по - голяма насоченост , следователно ако искаме допълнително да увеличим в клиента полезния сигнал тоест разликата от входното ниво и нивото на шума но без да вдигаме нивото на шума е да сложим по - голямата чиния на АП-то,

Не знам дали сте ми схванали мисълта.. пък то лесно се разбира пускаш симетричен тест и гледаш кое ти е по - скапано свалянето или качването :)

• Like 2

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

A баш.Това имах предвид по-горе,обаче колегата не ме е разбрал правилно май ::)

Аз съм писал че е по добре по голямата антена да е от страната на "AP" точно заради по високото ниво на полезният сигнал при клиента, които в случая е с по малкия размер антена.

Типичен пример е следната схема, обикновен рутер с омни антенка 3 дб в режим "AP" зад стена, отсреща на километър два може и повече остро насочена антена с 24 дб усилване (най разпространени са), резултата е ясен като бял ден.

Макар да не е точен примера заради няколко фактора на който няма да се спирам.

Но както казах в първият пост, нямам кой знае какъв практически опит в тази сфера и исках да получа мнението на по знаещите и опитни членове на форума.

Благодаря за мненията.

Edited by RudY-ElectriC

• Administrator

никво значение каде е. така или иначе ще си играеш с txpower.

Е точно заради играта с ТХ , ама като се "набузи" и влияе върху качеството на приемания сигнал.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Реално няма голямо значение, единствено tx/rx сигнала ще ти бъде по добър от към по-голямата чиния, което води до по-висок tx реит и по-висока скорост. 90ката като клиентска ще имаш по-голям ъплоад(tx).