Jump to content
  • 0

Подмяна на RB450G с по добри възможности


Mitko

Въпрос

Привет на всички.

Казуса е следния:

От няколко месеца мигрирах от линукс рутер към Микротик RB450G.

Става въпрос за частна мрежа във фирма, която е разделена на три под мрежи и зад всяка мрежа има около стотина потребителя.

Идеята беше Микротика да замени двата линукс рутера за двата доставчика - дотук изпълнението е направено но... 450-ката кляка... в почивни дни когато мрежата не е натоварена цпу-то е на 25-30%.

В работни дни стига до 80-95%

Има пуснат DHCP, PPTP сървър с 10 клиента, един IPSec тунел, и 6 simple queues за voip и ftp трафик. В farewall - rules и nat има 127 правила, mangle - 111 но само 5 са активни - пусна ли и останалите - рутера става труднодостъпен и цпу-то е на 100% нонстоп.

Да препоръчате някой борд който би се справил по-добре от RB450G?

Върти ми се идея за х86 щайга... имам свободен един Shuttle който е мъничък, P4 на 3.0 Ghz, но пък там имам само един лан порт, а ми трябват поне още 3 порта. Лиценза за х86 не е скъп. Препоръка за PCI лан карта с 3 или 4 порта?

Също така се загледах в това - http://www.rts-bg.com/product.php?id_product=170 - цената е прилична.

Прилагам и текущото състояние като натоварване.

Благодаря предварително за отговорите и смислените коментари. ::)

post-206-0-32429800-1341142229_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Сега как се чувстваш ти и колко си напрегнат си е твой личен проблем,има си доктори,лекарства,методи на релаксаций и т.н. В свободна страна живеем,всеки има право да изрази мнение,особенно във публичен частен форум.

Минимална инвестиция е относително понятие. Инвестицията която трябва да решиш да направиш сега трябва да има възможности за безпроблемна работа 3-5 години занапред. Многопортови карти не са нужни и в случая при тебе ще е загуба на средства само.Стари техники с pci слотове не ти вършат работа,временно решение ще е,затова гледаш по нови неща с pci-e слотове. Нямам нищо против топологията, влани-те и т.н,ама при положение че ти е трудоемка работа защо не си платиш за да ти свършат работата (топология,администрация) и да продължиш работа с готовата работеща схема ? Печелиш време,предполага се и по добра схема на работа,по качествени крайни услуги. Та така,с пръдня боя не става,както се казва :)

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Сега как се чувстваш ти и колко си напрегнат си е твой личен проблем,има си доктори,лекарства,методи на релаксаций и т.н. В свободна страна живеем,всеки има право да изрази мнение,особенно във публичен частен форум.

Минимална инвестиция е относително понятие. Инвестицията която трябва да решиш да направиш сега трябва да има възможности за безпроблемна работа 3-5 години занапред. Многопортови карти не са нужни и в случая при тебе ще е загуба на средства само.Стари техники с pci слотове не ти вършат работа,временно решение ще е,затова гледаш по нови неща с pci-e слотове. Нямам нищо против топологията, влани-те и т.н,ама при положение че ти е трудоемка работа защо не си платиш за да ти свършат работата (топология,администрация) и да продължиш работа с готовата работеща схема ? Печелиш време,предполага се и по добра схема на работа,по качествени крайни услуги. Та така,с пръдня боя не става,както се казва :)

Първия ред няма да го коментирам - само ще кажа, че от всичките ти коментари в този форум повечето са жлъчни и подигравателни - което само по себе си говори кой да е на хапчета доктори и т.н.

По-надолу цитата ти е що годе смислен - да прав си с трици маймуни не се ловят, относно изграждането и поддръжката на мрежата - мога и сам да се справя, повярвай ми.

Както споменах и в самото начало - а и заглавието е повече от ясно от какво имам нужда.

Това, че съм описал част от схемата какво прави RB-то са подробности. Имам пуснати към десетина борда но този е с по специфична среда на работа и настройки.

От няколкото смислени коментара, добих представа какво трябва да взема като хардуер и да го сложа на мястото на 450-ката.

Считайте темата за закрита.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.