Jump to content

FSO wireless


Stoiko

Recommended Posts

От началото на годината ползвам безжичен оптичен линк /FSO/

родно производство на  10 Mbit разстоянието е около 450 метра работи без проблем и се държи като кабел.Много съм доволен подариха ми един готов и един на части защото са по стари модели пробвах на километър работи но още не съм му направил достатъчто стабилна механика.Показаха ми нови модели 100 Mbit но не знам каква цена ще искат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • Тодор Лазаров

    8

  • Stoiko

    7

  • Lacho

    3

  • zond12

    3

От началото на годината ползвам безжичен оптичен линк /FSO/

родно производство на  10 Mbit разстоянието е около 450 метра работи без проблем и се държи като кабел.Много съм доволен подариха ми един готов и един на части защото са по стари модели пробвах на километър работи но още не съм му направил достатъчто стабилна механика.Показаха ми нови модели 100 Mbit но не знам каква цена ще искат.

Дай малко снимки. А каква цена ти излезе този линк. От къде го взима. Какви пингове държи, как е при магла ...

т.е. дай инфо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От началото на годината ползвам безжичен оптичен линк /FSO/

родно производство на  10 Mbit разстоянието е около 450 метра работи без проблем и се държи като кабел.Много съм доволен подариха ми един готов и един на части защото са по стари модели пробвах на километър работи но още не съм му направил достатъчто стабилна механика.Показаха ми нови модели 100 Mbit но не знам каква цена ще искат.

Кой ти ги даде ? Кой ти е показал 100 мбита версия ! Дай някакви снимки ! Моля  ::)

www.ev-bg.com  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм интернет доставчик или специалист по мрежи а потребител.

Даде ми ги познат който ги е правил и с който се запознахме  от нета.

От години се е занимавал с темата и това са му останали вече остарели модели.На външен вид са като тези от снимките сложени във форума.Модела които сложих  е от началото на февруари тази година  дъжда не му пречи а явно не е имало и толкова гъста мъгла ще видя през късна есен как ще е тогава мъглите са по гъсти.Има 4 оптични тръби на всяка точка има по 2 една предава и една приема скороста е по 10 Mbit във всяка посока.близо до тръбите има и модул в който влиза мрежовия кабел и адаптор  12 волта  1 ампер. Няма програмно осигуряване единственото което се прави е да се вкарат двата мрежови кабела на двете точки и да се насочат двете устройства едно срещу друго като при точната настройка светва на кутията светодиод.Цялата процедура по настроиката  отнема 1 час време.

На втория Free Space Optics  взех само тръбите просто не бяха комплектувани със стойки и механизъм за насочване като мислех че е лесно но се оказа трудно наистина тръгна на километър но ще трябва когато имам време да поработя върху механиката подцених нещата за стабилноста на конструкцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ценово колко ти излезе един линк ???

Пинговете как са и морят ли го торенти /т.е. много връзки/

Може ли малко снимки ... все пак е любопитно да се види ....

п.с. А това че няма "програмно осигуряване" е добре значи не забива

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажете ми от каде мога да си купя FSO 100Mbps

заинтересован съм също на какво максимално разтояние може да работи ?

и при какви метеорологични условия ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 100мегабитов и аз съм зайнтересован особено ако не с ненормална цена от рода на 1000евро която ми обяви някаква софииска фирма не мога да си спомня как се казваше но тя внасяше тогава такива.Верно са си заводски но 1000 евро за най ниския модел които неможел повече от 500м...тогава ми се стори като че ли някои ме прасна в главата :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за 1000 евро на 500 метра ще си пусна кабел!

ако намериш по танкана някъде свиркай

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hi.Имам да напиша дипломна работа на тема:Проектиране на оптична комуникационна система с открита преносна среда:вълнов интервал 630-1550;разстояние м/у кореспондентите до 2км;скорост на предаване на данните>или= на 10Mb/s.С английски не съм много добре.МОЛЯ ВИ изпратете ако имате информация на български!МЕРСИ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 месеца по-късно ...

Не съм интернет доставчик или специалист по мрежи а потребител.

Даде ми ги познат който ги е правил и с който се запознахме  от нета.

От години се е занимавал с темата и това са му останали вече остарели модели.На външен вид са като тези от снимките сложени във форума.Модела които сложих  е от началото на февруари тази година  дъжда не му пречи а явно не е имало и толкова гъста мъгла ще видя през късна есен как ще е тогава мъглите са по гъсти.Има 4 оптични тръби на всяка точка има по 2 една предава и една приема скороста е по 10 Mbit във всяка посока.близо до тръбите има и модул в който влиза мрежовия кабел и адаптор  12 волта  1 ампер. Няма програмно осигуряване единственото което се прави е да се вкарат двата мрежови кабела на двете точки и да се насочат двете устройства едно срещу друго като при точната настройка светва на кутията светодиод.Цялата процедура по настроиката  отнема 1 час време.

На втория Free Space Optics  взех само тръбите просто не бяха комплектувани със стойки и механизъм за насочване като мислех че е лесно но се оказа трудно наистина тръгна на километър но ще трябва когато имам време да поработя върху механиката подцених нещата за стабилноста на конструкцията.

Интересува ме кой в България може да направи FSO. Твоят линк продължава ли да работи.Интересува ме работата на десетки оптични линка в гъсто застроен терен и дали ще има взаимно влияние между тях.С радио не става има голямо взаимно влияние

не може и да се копае или опъва кабел.Би ли дал SKYPE или друг начин за връзка с човека от който си взел линка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

http://www.aeiwireless.com/productsServices.html

http://www.lsainc.com/home.htm

http://www.minitran.co.uk/pages/products/list.mhtml?ct=12&sc=55&filter=Gigabit%20Distance%20up%20to%20500Mtrs

Geodesy FSO SuperGIG 1000Base-T copper RJ45 Interface

ONLY [ch163]9016.00 + VAT Pair (pair=бройка)  :D а тябват 2

http://www.winncom.com/products/category/90/mode/detailed/handler/change/list.html

Installation

Proper system installation is vital to system performance. Properly mounting the transceivers will not only result in optimum performance and increased availability, but it will also lessen the chances of operator injury and equipment damage. LSA offers two types of mounting platforms for link installation:

For short-term installation, the systems can be mounted on heavy-duty tripods. LSA offers these tripods as an option.

For longer-term use or permanent installation, we recommend securely attaching the systems to a mounting fixture and permanently attaching the fixture to a support such as a roof parapet, building corner, masonry wall, or other structurally rigid building section. It should not be attached to wood structures or other support structures that are dimensionally unstable or subject to flexing or vibration.

Line-of-Sight

Laser transmission of data requires a clear transmission path or line of sight. In selecting a mounting location, avoid trees, utility poles, and other objects that might obstruct the optical path.

For building-to-building transmission, the ideal mounting location is a bolted interface to the building corner or roof parapet. The system should be pointed over the side of the building to avoid transmission across the rooftop on hot days.

The transceivers also should not be mounted too close to a ledge or similar structure that might encourage accumulation of debris in front of the transceiver window. If obstructions such as birds and aircraft fly through the laser beam, they will impede data transmission temporarily. The systems transceivers have been designed to recover rapidly from these temporary interruptions. Most network data protocols automatically retransmit any lost data, so the user is unaware of the interruption.

For consistent performance, the system should be mounted sufficiently high above pedestrian or vehicular traffic to avoid transmission interruption and accidental viewing. The transceivers should not be pointed at or through areas that have potential human occupation (e.g., utility poles, roofs of neighboring buildings).

Atmospheric Effects

Wireless links (both RF and laser) have real advantages, but they also have limitations due to the atmosphere that they travel through. The overall performance of a wireless communications system is described in terms of the bit-error rate (BER) that can be realized for the link. BER refers to the average rate at which bits are transmitted in error, where a BER of 10-6 means 1 bit per million is in error. Changes in the BER due to atmospheric variations are referred to as fading.

For RF links, reflections off buildings, trees, hills, vehicles, lakes, etc., tend to dominate and set the maximum achievable BER. This is further aggravated in urban areas by the dense clutter of buildings and trees that produce substantial scattering. High-data-rate systems, such as 24, 30, 32, 38 and 52 GHz microwave transmitters are susceptible to these reflections and scattering effects. For links of modest length, these effects can be reduced by using tall towers to keep the beam clear of most clutter and highly reflective surfaces, such as bodies of water. However, the need for transmission towers raises issues of increased cost, esthetic impact, and the pitfalls of local politics in gaining the necessary approvals. Another approach to reducing multipath effects is to reduce the beamwidth by going to higher frequencies, but this has the disadvantage of higher losses and lower availability in rainy weather. The BER is typically 10-6 for real-world wireless RF links without forward error correction.

Wireless lasercom links also have BER limitations, but for somewhat different reasons. Bit errors in a lasercom link result from temperature variations along an atmospheric optical path due to differences in air, ground, and building thermal loading. These temperature differences result in refractive index variations of the air. This effect is easily seen as the shimmering of an object on a hot summer day when you look down a long straight road. To avoid these effects, we recommend mounting the transceivers away from hot surfaces or terrain, preferably in a location about 20 feet above ground level. For rooftop mounting, situating the transceiver at the edge of a building is optimal to avoid any rooftop induced thermal effects.

Our systems are designed to provide the user the best performance available. The unfaded BER is <10-10. We will work with our customers to deliver a solution that provides high availability and low BER when taking into account installation and local environmental conditions.

BER Impacts on Network

In most cases, a wireless link BER of 10-6 is quite sufficient. All data networks have some form of error detection, and most have a higher-layer protocol that results in retransmission of any errored data. This is to ensure the integrity of the data even for exceptionally high-quality fiber links. For typical data packet sizes of 50 to 5000 bytes network operation will be essentially unimpaired for a link BER of 10-4 or better in a data network that employs TCP/IP or similar retransmission protocols. For networks comprising many wireless links over any end-to-end connection, a BER of 10-6 ensures the network is not adversely impacted.

These conclusions are due in part to the fact that the errors occur in bursts during fades. For example, an average burst size of 1000 bits with a 10-4 BER means that, on average, there are 10,000,000 error-free bits between 1000-bit bursts. For Ethernet packets of 1500 bytes (12,000 bits), a burst size of 1000 bits and a link BER of 10-4 means that 99.9% of the packets do not have to be retransmitted. Similarly, if the average burst size is only 100 bits, a link BER of 10-6 means 99.99% of the packets do not require retransmission. These errored-packet retransmission rates have no discernible effect on network performance. ATM network performance is similar to this Ethernet example, since the 53-byte ATM cells are transported in 2430-byte SONET frames (OC-3).

Unlike data networks, real-time voice or video applications cannot retransmit errored data. However, digital voice only requires an average BER of 10-4, and a BER of 10-5 to 10-6 is necessary for end-user video reception. Hence, many of our links can readily address these applications. We have performed field tests of the our laser systems with NTSC video transmission over a link of 7.3 km and have observed excellent video and audio quality. Compressed digital video could also be transported with MPEG-2 coding for multichannel video on both of LSA's laser systems.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за сега ми се струва скъпо решение.но изглежда фукционално и ще се наложи 100% особено ако го подкарат на по големи разстояния с гигабитови интерфейси . аз лично съм готов да дам 1000-2000 евро за тест .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.