Jump to content

Според Вас какво да upgrade-на?


id_909

Recommended Posts

Преди години (може би година и половина - две), ми направиха (тъй като нямах възможност да присъствам) линк с PC Pentium III 866 MHz, с CM9 (AR5213) от двете страни 120см. параболични антени, работещи на 5GHz (5900-защо са го пунсали на толкова голяма честота незнам) с Nstream и една кръгова антена пак с CM9 (AR5212) на 2,4GHz която излъчва, на единия комп. ОС е Микротик 2.9.2. Преди дни ми дадаха достъп до този рутер и забелязах че работи на 6/18Mbps. Много е зле и искам по някакъв начин да докарам поне 70Mbps. Разстоянието е около 10км и е толкова голяма антената заради натоварения ефир. Четах из форума темите и забелязах че има хора които постигат около 96MBps и може ли да ми кажете какво да upgrad-на за да постигна приблизителна поне скорост до тази. Има перфектна видимост, но пред мен има същата антена която също работи на 5GHz (при Scan не успях да видя на каква честота работи тя). Четох за баундинга, четах и за Nstream2 - подържа ли го версия 2.9.2? Въпроса е че е незнам как стоят нещата с update на Mikrotik, но не ми се плаща за нови лицензи (доколкото знам е 1г  безплатния update). Мислех за вариант още по една карта XR5 и връзване като баундинг, но не съм сигурен дали ще издържи PC-то (Fujitsu-Simens). Може ли да използвам двуполярния облъчвател и дали ще постигна желания ефект? Или да сложа по още една CM-9? Или да сложа нови по един от двете страни рутерборда с XR5, които да се баудват евентуално от BSD-то след микротика. Дайте ми съвет - незнам на какво да се спра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди години (може би година и половина - две), ми направиха (тъй като нямах възможност да присъствам) линк с PC Pentium III 866 MHz, с CM9 (AR5213) от двете страни 120см. параболични антени, работещи на 5GHz (5900-защо са го пунсали на толкова голяма честота незнам) с Nstream и една кръгова антена пак с CM9 (AR5212) на 2,4GHz която излъчва, на единия комп. ОС е Микротик 2.9.2. Преди дни ми дадаха достъп до този рутер и забелязах че работи на 6/18Mbps. Много е зле и искам по някакъв начин да докарам поне 70Mbps. Разстоянието е около 10км и е толкова голяма антената заради натоварения ефир. Четах из форума темите и забелязах че има хора които постигат около 96MBps и може ли да ми кажете какво да upgrad-на за да постигна приблизителна поне скорост до тази. Има перфектна видимост, но пред мен има същата антена която също работи на 5GHz (при Scan не успях да видя на каква честота работи тя). Четох за баундинга, четах и за Nstream2 - подържа ли го версия 2.9.2? Въпроса е че е незнам как стоят нещата с update на Mikrotik, но не ми се плаща за нови лицензи (доколкото знам е 1г  безплатния update). Мислех за вариант още по една карта XR5 и връзване като баундинг, но не съм сигурен дали ще издържи PC-то (Fujitsu-Simens). Може ли да използвам двуполярния облъчвател и дали ще постигна желания ефект? Или да сложа по още една CM-9? Или да сложа нови по един от двете страни рутерборда с XR5, които да се баудват евентуално от BSD-то след микротика. Дайте ми съвет - незнам на какво да се спра.

Какви стойности на сигнала имаш в момента?

няма начин да няма начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам връзка с рутера в момента , но сигнала беше -72/-80dB (приблизително), около 5-6 Mbps Rx минаваха , но незнам доколко е натоварено, според някои хара е стигало 2МБ dw, което немога да го докажа точно сега, а вчера неуспях да стигна дотолкова - около 1,7MB. Около 250/300 пакета минават на този рутер. Сега разбрах че е закупен лиценз за superchannel и затова е пуснат на тази честота преди време. Преди малко се връзваше 6/18 понякога стигаше и 24Mbps но веднъж или 2 -пъти за няколко часа наблюдение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам връзка с рутера в момента , но сигнала беше -72/-80dB (приблизително), около 5-6 Mbps Rx минаваха , но незнам доколко е натоварено, според някои хара е стигало 2МБ dw, което немога да го докажа точно сега, а вчера неуспях да стигна дотолкова - около 1,7MB. Около 250/300 пакета минават на този рутер. Сега разбрах че е закупен лиценз за superchannel и затова е пуснат на тази честота преди време. Преди малко се връзваше 6/18 понякога стигаше и 24Mbps но веднъж или 2 -пъти за няколко часа наблюдение.

На тези антени с тези карти на това разтояние трябва да имаш поне -68~72dBm.Определено имаш проблем (неправилна насоченост на антени ,  кабели , облъчватели или несметнат  фокус на облъчвателя) провери за влага в облъчвателя или по кабелите .Докарай 54Мбпс с настоящия линк тогава  мисли за бондинг. Според мен тези ПЦ-та няма да изкарат бондинг само еоптунелите ядат доста процес . Инак ако имаш възможност за монтаж на антени слагай още две 60см. на поне метър разтояние и същите карти. Относно версията с кракнатата 2.9.27 има бондинг ,а ако се поразровиш ще откриеш и 3.15 по добре се държи.  Успех

няма начин да няма начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питах за PC-то тъй като преди час направих снимка на ресурсите и ги прикачвам като jpg. 10% натовареност при 2 WLAN-a, 1 eoip-tunel и един bridge. А да и един използван either1.

А за 54Mbps ми се вижда теория . може би ако ги докарам ще ми се решат доста от проблемите и ще забавя upgrade-a. Но съм се отчаял. Облъчвателя го гледах и недавашепризнаци да е наводнен. Кабелите....може би. Остават да си поиграем (при по нормално време) с фокуса (всъщност това само преместване на облъчвателя напред ли е или трябва да пробвам и настрани- с това ме е страх да дне прецакам антената, но няма как) и другото остава насочеността. Ако сложа 60см дали няма да е малко и на фона на 120см? В смисъл дали няма да има прекалено много шум от 120см-вата? И дали мога да сложа двуполярен облъчвател, вместо нова антена(и)? BSD-то дали ще се справи по добре от микротика с бондинга - то поне е по сериозна машинка. но е малко по - сложно за наблюдение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питах за PC-то тъй като преди час направих снимка на ресурсите и ги прикачвам като jpg. 10% натовареност при 2 WLAN-a, 1 eoip-tunel и един bridge. А да и един използван either1.

А за 54Mbps ми се вижда теория . може би ако ги докарам ще ми се решат доста от проблемите и ще забавя upgrade-a. Но съм се отчаял. Облъчвателя го гледах и недавашепризнаци да е наводнен. Кабелите....може би. Остават да си поиграем (при по нормално време) с фокуса (всъщност това само преместване на облъчвателя напред ли е или трябва да пробвам и настрани- с това ме е страх да дне прецакам антената, но няма как) и другото остава насочеността. Ако сложа 60см дали няма да е малко и на фона на 120см? В смисъл дали няма да има прекалено много шум от 120см-вата? И дали мога да сложа двуполярен облъчвател, вместо нова антена(и)? BSD-то дали ще се справи по добре от микротика с бондинга - то поне е по сериозна машинка. но е малко по - сложно за наблюдение?

Прилагам ти скрийншот с бондинг линк и двоен облъчвател и 2 карти на борд.Както се вижда wlan2 не работи защото имам проблем с карттата .Работещия е с ЦМ9 и ZCOM на 12км. с 60см. антени. Не ти трябва никакво BSD нищо повече няма да постигнеш nstream протокола си е на Микротик за това ти го препоръчвам за макс. трафик.

[edit]не че хоста е мой но бих се задоволил с GIF изображение телефона ми заби,

3 мегабайта за една картинка е малко множко [/edit]

нямам resize софт. прясно инсталиран съм . Утре ще я редактирам ако пречи сега я махайте . Сорка за телефона  :)

[edit]не ти трябва никакъв софтуер просто дай "съхраняване във"

и от падащото избери компресиран вариант за изображение[/edit]

няма начин да няма начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

какви 70 db, с тия антени на 10 км, трябва да има -45 db . Има нещо много гнило в целия линк.

На тези антени с тези карти на това разтояние трябва да имаш поне -68~72dBm.Определено имаш проблем (неправилна насоченост на антени ,  кабели , облъчватели или несметнат  фокус на облъчвателя) провери за влага в облъчвателя или по кабелите .Докарай 54Мбпс с настоящия линк тогава  мисли за бондинг. Според мен тези ПЦ-та няма да изкарат бондинг само еоптунелите ядат доста процес . Инак ако имаш възможност за монтаж на антени слагай още две 60см. на поне метър разтояние и същите карти. Относно версията с кракнатата x.27 има бондинг ,а ако се поразровиш ще откриеш и 3.15 по добре се държи.  Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какви 70 db, с тия антени на 10 км, трябва да има -45 db . Има нещо много гнило в целия линк.

Мдааа,напълно съм съгласен с тебе-само дето юнака нищо не е споменал що за облъчватели и пигтели ползва-може би от там идва ниския сигнал,а не от обичайните простотии-вода,влага и тем подобни .Иначе 6/18Mbps на това разтояние с тези паници си е направо обида :D

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Мдааа,напълно съм съгласен с тебе-само дето юнака нищо не е споменал що за облъчватели и пигтели ползва-може би от там идва ниския сигнал,а не от обичайните простотии-вода,влага и тем подобни .Иначе 6/18Mbps на това разтояние с тези паници си е направо обида :D

може някои да е смятал по негова си формула отстоянието на

облъчвателя от антената ;)

е остава и варианта за отместване голяма паница е все пак това

с каква мощ са настроени картите ?

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

45-44 см за 120-иначе за отместването съм съгласен-явно там по всяка вероятност му е дерта на момъка-както каза SS7-за тез антени на това разтояние си е обида сигнал под 45-50dB при добре насочени антени и безупречни кабеляци

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе човека си няма идея какво прави, а вие го затрупахте с инфо....

пп Големи антени+малко разстояние=много търпение при настройката. Според мен е грешна подобно решение, но след като ги има няма да ги хвърля. Естествено може да мине и през ъпграйд на МТ, като се хване да настройва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакам човека който го е вързал да се  върне тези дни от чужбинско и ще разбера дали е било така и преди. Оптимистично съм вече настроен щом според всички вас има проблем в лиска и няма да се налага Upgrade (поне засега). Ще трябва да посетя и другата страна на линка - може и там да е проблема, може и там да има вода - проблема е че нямам ключ в момента за тамошната къща. Възможно е наистина фокуса да имапроблем но ако преди е бачкало добре значи може да е само изместена антената от вятъра - все пак 2 години никаква подръжка, никакви проблеми, никакъв upgrade да чукна на дърво (всъщност по-скоро е талашит това-както и да е). Ще го боря, ще го въртя и се надявам да постигна заветните 54 MBps. Вярно е че не съм професионалист и не съм се занимавал много с mikrotik-a - допреди тези 2 години всичко беше на AP-та. Някой ме попита какъв е облъчвателя - ами загубил съм си гаранционната карта, но е еднополярен закупен от RTS, както и пигтела, не го помня като модел(ако въобще има). Картите са пуснати на 30 dbm за всички rate-s. На 100 - 150 м от мен има също 120см. значи всъщност наистина с по - малка е имало проблем, а онази е "по-стара" от моята.. Току що видях че като го натисна малко повече при 1300 пакета ми дава 9Mbps, което е super малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Картите са пуснати на 30 dbm

чудно как и работят

има една тема за Fresnel zone там бяха опоментаи калкулатори

калкулатор

антената е около 35db

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.