Jump to content

бридж - лан и wireless - произволна загуба на линк


koko

Recommended Posts

От един месец имам огромен проблем, линка между 2 машини започна да се губи. Линка не се разпада, нивото и качеството на сигнала са добри но трафика изчезва от време на време за по 3-4 минути и после се появява и всичко е както трябва. Понякога става 1-2 пъти в час , по няколко пъти с дни не става. В бриджа очаства лан карта и 2 безжични карти ЦМ9, трафика спира само към едната безжична карта.

Останових че в момента в който забраня лан картата в бриджа трафика тръгва, но ако отново я разреша, ако не са минали 3-4те минути трафика спира отново.

Микротика е 2.9.7, отсрешната машина не спира защото съм седял при нея да чакам да стане проблема. В лога нищо не се записва като проблем.

Изтрих бриджа и наново го създадох но проблема не се реши, днес сменихме машината към която нещата спират но проблема остава.

Картите са в режим bridge, na wds mode: dynamic i na default bridge името на бриджа в който е лана( безжичните карти си довабят вдс интерфейса динамично след като остановят връзка)

Опитах пинг по мак адрес в момента на проблема но няма.

Спирах целия firewall i всички възмойни правила но ефект няма.

Машината получава интернет по 3-та безжична карта.

На лана има закъчени 3 пц-та който негенерират почти никакъв трафик (в пиковете 1мбит)

Не се сещам какво друго да опиша, цялата постановка е работила повече от 6 м. без да спре и за минутка.

Ако някой има идея какво да опитам или ако трябва друга информация.

Предварително благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Ъпгрейдвай. Навремето имах същия проблем. На първо време опитай с periodic calibration=enable , понякога помага

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

2.9.7 го прави тоя проблем. А най-гадното, е че го прави на произволни интервали.

Пусни wireless debug в лог-а . Там показваше едни интересни редове. Мисля беше :

data from мак еди кой си unknown

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С periodic calibration=enable нищо не се промени.

Направих вдс-те статични  по този пример http://wiki.mikrotik.com/wiki/Wireless_repeater само дето май е объркано че навсякъде е ap-bridge a при мен клиенткото е station-wds. Обаче когато една от машините вързани на station-wds се рестартира спира трафика и към другата.

Някакви идея?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Ъпгрейд , най малко до x.27 . При мен се оправи едва след ъпгрейда.

Аз дори съм по консервативен от Mile, не ползвам никакви wds-и , само ap и client.

Временно бях написал един скрипт, който пингваше другия микротик и като загубеше пинга, правеше disable и enable на картата. При мен се оправяше веднага при тая операция.

p.s.

Всъщност сега се сетих. Имам още един подобен проблем . Същата постановка, но с 3 безжични карти. Едната ( на която идва нет-а) е клиент, другите две са ap-bidge в бридж с лан карта.

В момента в които едната безжична карта опстане без закачени клиенти към нея се бъгва целия бридж (МТ) , спира трафика, не може да се логне по ип (само по мак) в него. Засега съм го оставил така, защотот винаги има закачени клиенти към проблемната карта. Проблема се появи след доста манипулации по бриджа - добавяне и махане на интерфейси. Също така, като се прави бридж, препоръчително е първия добавен интерфейс да е лан-а, и да не се маха след това.

Забелязал съм, че бриджове и wds-i при по старите версии не винаги работят коректно. Понякога правят големи мизерии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

версията е x.27, объркъл съм, лошото е че вече загубих връзка към една от отделечените точки. ще трябва утре да се катеря до там.

Има пинг по мак но нито по мак мога да вляза нито по ип в телнет.

А варянта ап-клиент май става само на версия 3+

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

ap -> client става при всяка версия - избягваш бриджовете и wds-ите, но пък се усложнява от към ип адреси и рутиране. Накрая,  пускаш един EoIP тунел.

Провай с чисто нова инсталация и ново конфигуриране , може да се е бъгнал бриджа и ако възстановиш старата конфигурация при нов МТ , пак ще го има проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да с еоип съм правил на места и наистина не съм ги пипал никога.

Проблема го открих един NS5 . Той е закачен на крайната машина в режим station-wds заедно с още няколко НС5.Микротика е настроен на ап-бридж вдс-моде: статик. В момента в който добавя неговия статичен вдс в бриджа на микротика проблемите почват даже по често от колкото преди.

Упдейтнат е последният фърмлеър. Проблема започна след като по нова година много кратно спира тока през няколко секудни. Тогава убдейтнах  фърмлеъра и нещата се закрепиха ни пак от време на време пинга изчезваше з апо няколко секунди. Но от 1 седмица е ад, почти постоянно за по няколко минути през няколко минути.

Ако имате идя моля помагайте, вече се изчерпах, а НС5-цата е доста далечна и трудно достъпна, ако може дистанционно да я подкарам някак си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема се оказа бъгнал се switch след НС5-цата.

Сменихме го и всичко с вдс-ите и загубите изчезна , вече 6 часа е уп.

Не съм очаквал че switch може да бълва нещо което да запушва микротика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Проблема се оказа бъгнал се switch след НС5-цата.

Сменихме го и всичко с вдс-ите и загубите изчезна , вече 6 часа е уп.

Не съм очаквал че switch може да бълва нещо което да запушва микротика.

оо нищо необичайно :) лууп-не някой порт и си готов , особенно ако пък има и такива които си светят дори и с изкл кабел :)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз имам сходен проблем. Едно село с около 20 абоната мрежа с 7 суича. От време на време си спира трафика, не се разкача, и после пак  си тръгва. От доста време се съмнявам че може да е кофти суич. Но последно като го направи пуснах картата на чист 5 гхз. и от тогава не го е правил този проблем. Ама все още ми се струва че има някъв суич...  Ще поизчакам да зачести ...

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

И аз имам сходен проблем. Едно село с около 20 абоната мрежа с 7 суича. От време на време си спира трафика, не се разкача, и после пак  си тръгва. От доста време се съмнявам че може да е кофти суич. Но последно като го направи пуснах картата на чист 5 гхз. и от тогава не го е правил този проблем. Ама все още ми се струва че има някъв суич...  Ще поизчакам да зачести ...

ако имаш примерно някво старо циско го сложи в мрежата и ако запуши порта работата е ясна :) , ако също имаш пусната статистика с пингове до абонатите (смокепинг примерно) и ако си сигурен че няма претоварване а има загуби :) това също е признак.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако имаш примерно някво старо циско го сложи в мрежата и ако запуши порта работата е ясна :) , ако също имаш пусната статистика с пингове до абонатите (смокепинг примерно) и ако си сигурен че няма претоварване а има загуби :) това също е признак.

Пуснал съм какти то да го следи МТ, за съжаление няма циско :)

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.