Jump to content

Малко помощ, като за начинаещ - 751U


Recommended Posts

Здравейте,

От 2 дена се мъча с тоя микротик да го настроя. Четох, пробвах и пак не ми харесва. Проблема ми е с обхвата на антените. Рутера съм го сложил на терасата, която е остъклена и е на 10 метра от стаята с pc. Проблема ми е, че сигнала е слаб или поне аз си мисля, че е слаб. Някой път скоростите са добри, а някой път много зле. На кабел директно вързан хвърчи нета.

Какво пробвах досега:

1. Смяна на каналите. Най-добре се държи на 5 канал. Гледах какво се ползва наоколо и този е най-свободен.

2. Сложил съм го на G стандарт с 20mHz ширина на лентата.

3. Антените съм ги направил rx-a/tx-b.

4. Изключил съм въртенеото на каналите през 60 сек. (DFS)

5. Distance - dynamic. На indoor не работи добре.

6. Tx Power на All rates съм го сложил на 24 dB. И на 30 да го сложа няма разлика.

7. Криптиране AES + WPA2 PSK

Като го вкарам вътре в стаята, лаптопа ми показва м/у -30 и -40 dB и ми пълни скалата до горе. Като го изкарам на терасата пада до -50, -60. Рязко ми пада и качеството.

Кажете ми, ако има още нещо за подобряване на линията или да поръчвам външна антена.

Харесал съм си тази, но не съм сигурен дали ще стане на този рутер - http://shopix.bg/Buf...RP-TNC-konektor

Всякакви съвети са добре дошли.

Благодаря

Това ми е от линукса

eth1 IEEE 802.11abg ESSID:"Home-ADSL-2"

Mode:Managed Frequency:2.432 GHz Access Point: 00:0C:42:F8:5C:89

Bit Rate=18 Mb/s Tx-Power=200 dBm

Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off

Encryption key:off

Power Management:off

Link Quality=49/70 Signal level=-61 dBm

Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0

Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0

Редактирано от sky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От къде да започна ... :)

В общи линии си се олял със мощностите и си объркал a/b антена, но да караме на ред.

По твоя ред на въпроси:

1.Канала да речем е 5.

2.G стандарта не е 20MHz, тази опция е за 802.11 n стандарта, ако нямаш такава опция на клиентската карта (както изглежда линукса ти е a/b/g), не ползвай 802.11n - пусни го на 2GHz-B/G, или само на G.

3.Антените са тотално объркани, според pdf-а, ползваш антенна "a" за вградените, а антена "b" е за външна антена посредством MMXC конектор. Борда има три вградени антени, на chain 0 имаш 1 за приемане и една отделно за предаване, на chain 1 имаш една за приемане/предаване и mmcx за външната антена.

Двата chain-a се ползват ако ще правиш връзка на 802.11 n, иначе си все на Chain 0/antenna a. Ако все пак ползваш външна антена, тогава сетваш на "antenna b", което ти забранява вградената антена на Chain 1 (tx/rx) - виж какво си активирал в таб-а за HT (въпросните chain-ове).

4.Това добре.

5.Тук е въпрос на тест, по принцип в твоя случай би трябвало с indoor да ти е по-добре.

6.Мощностите си ги пусни на default, достатъчно мощно е радиото и без да го клокиш - само си сваляш качеството на сигнала.

7.Това добре.

Сигнали под -70 са предостатъчни за нормална работа, прекалено силните сигнали не помагат (особено в стая).

Ако крайната цел е уплътняване на ADSL линия (както може да се предположи от ESSID-то), то 802.11g стандарта е предостатъчен (постижими са скорости от 20Mbps+, в зависимост от клиентската техника). Картата на линукс машината също изглежда наклокена - няма нужда от тези мощности за 10 метра. За постигане на максимални скорости е важно да имаш добро качество на сигнала, а не сила на сигнал.

Редактирано от Networker

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На HT всички chain са пуснати. Това с b канала го знам, но аз нямам все още външна антена. Тоест да разбирам следното.

1. Да сложа само на антена а

2. Да сложа Tx power по-подразбиране

Бъркаш се мисля за n стандарта. N стандарта има 2 х 20 Mhz, като имаш опция да ти е над основния или под основния. G стандарта на 10 Mhz не работи въобще.

Не е ADSL линията, а е на булсат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Широчината на канала я оставяш default, ако ще правиш b/g. Тези настройки сe използват за 802.11n, или ако ще пускаш "turbo".

Редактирано от Networker

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам такава настройка. Имам 20/40 HT Above, 20/40 HT Below, само 20, само 10 и само 5. Като 20/40 е само за N стандарта. Имаме голям напредък. Обърнах рутера с главата надолу. Явно антените му са отдолу и сега сигнала е доста по-добре. Бих казал перфектен. Минах на антена а само и изключих антена б.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро е от уцелената настройка :)

Антените се намират над радиото: http://bachanowicz.com/images/image/inne/RB751U-2HnD_1.jpg

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарен съм ви че сте развили темата и сте намерили решение.

И аз така като си правих домашния въртях въртях но си знаех че е от физическото разположение.

После си пуснах и кабел до другата стая от което съм най-най-доволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.