Jump to content

комбиниран бондинг


Велин

Recommended Posts

  • Администратор

дали е възможно такова решение за бондинг:

имаме бондинг с 1 РС машина(МТ1) с две WIFI карти, картите са в EOIP тунели включени в бондинга, на тези машини има по един свободен Лан порт , възможно ли е там да вържа още една успоредна линия с Рутерборди (МТ2) и по какъв начин така, че чрез Лан порта успоредното трасе да бъде включена в бондинга.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми не виждам проблем.

1. Начин пусках още един EOIP тунел между новите PC-та.

И го вкарваш в бондинга

2. По прост начин вкарваш в бондинга лана. Предпола га се че там връзката ти е бридж

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ми не виждам проблем.

1. Начин пусках още един EOIP тунел между новите PC-та.

И го вкарваш в бондинга

2. По прост начин вкарваш в бондинга лана. Предпола га се че там връзката ти е бридж

Днес тъкмо събрах тестови двойки и се оказа че едното РБ не ми работи :( . Иначе доколкото разбрах ще вкарам свободната лан карта на МТ1 в бондинга, а МТ2 да ги вържа с ЕОИП и просто да ги включа в Лана на МТ1.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как ви се струва идеята вместо bonding, dual Nstreme и т.н. да се пуснат няколко безжични връзки и да се пусне OSPF на на микротиците които бутат тези връзки да балансира трафика между тях. Ако някой е правил такова нещо нека да сподели опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се неработещо в реалния свят. Иначе на маса и "лабораторни" условия може да стане да си направиш кръжока. Помисли само колко хора преди теб са мислили по-този въпрос и не са го реализирали за стабилно трасе ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Давай с бондинг, това поне работи. В нета има бондинг с 4 - нагоре линий. Трябва обаще на изхода да е 1000мбит интерфейс. За да не те запуши той.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При тестовете които си правих с бондинг и rr-balance се получава неприятен ефект ако  едната безжична връзка не работи. При nstreme2 ефекта е още по неприятен. Разрових се  из вики-то на микротик и попаднах на баланс между две безжични трасета с BGP. Някой пробвал ли е подобна схема?

http://wiki.mikrotik.com/wiki/BGP_Load_Balancing_with_two_interfaces

Търси се максимален failover на общата връзка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в момента работя с подобна схема, но балансираме по iBGP с доставчика ми, като всяко безжчно трасе е отделен VLAN . От едната страна е Cisco, а от другата BSD. BGP-то се държи от сиското и БСД-то, а микротиците са бриджове. Схемата работи перфектно, но идеята ми беше БГП-то да се държи от МТ-ците и на core рутера да влиза агрегирания трафик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

При тестовете които си правих с бондинг и rr-balance се получава неприятен ефект ако  едната безжична връзка не работи. При nstreme2 ефекта е още по неприятен. Разрових се  из вики-то на микротик и попаднах на баланс между две безжични трасета с BGP. Някой пробвал ли е подобна схема?

http://wiki.mikrotik.com/wiki/BGP_Load_Balancing_with_two_interfaces

Търси се максимален failover на общата връзка.

в момента ползваме баланс-рр , спирал съм едната карта, другата си работеше, за н-стрйим2 не знам, при него би трябвало при спиране на едната карта да паднне целия линк. За BGP нищо не знам и ще ми е трудно да го направя, пък и още по -бавно ще стане ако занимавам трети лица :), щото като гледам и тройния линк  ще изтрае следващите 3-4 месеца :) хората искат да има.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

минах първи тестове ама работата нещо не стана и на всичкото отгоре се сблъсках с много странен проблем което няма особенна връзка с бондинга. Правя бридж слагам двете лан карти в бриджа , от едната лан карта се логвам в МТ-то но не виждам закачените машини на другата ланка, а иначе и двете карти работят, утре пак ще си поиграя.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

И аз мисля да правя почти същия линк. Само че аз вече имам изграден единия линк с едната карта, а ще добавям линк с 2бр. RB433AH с по две карти.

Това което ме притеснява, е че при бондинг-а трафика се разпределя по-равно между трасетата (balance-rr), а линка с двете карти ще има почти двойно по-голям капацитет. Не знам какво ще стане в този случай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.