Jump to content
  • 0

pppoe-server


selianina

Въпрос

Здравейте да попитам микротик 450G дали ще издържи 150 pppoe клиента или ще трябва компютър?

Поздрави,

Деян Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

Има много условности.

Ще има ли Shaper-и , ще има ли QoS, ще има ли NAT :)

Но за повече от 30 човека аз ти препоръчвам x86 машина с купен лиценз.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не няма да има шейпър или нас само ще държи pppoе връзката

Може и стане тогава, зависи от трафика

semoff а защо не със X86 със клониран 5.х лиценз :)

То може и с кракнати версии, ама лично за мен не си заслужава главоболията за 70 лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Освен това нали и трябва да може да се развива ОС - а. Което няма как да стане ако всички са с кракнати версии.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

На цената на RB450G можеш да купиш Атом с гигабитови интерфейси.Дали ще купиш лицензиран Мт или ще сложиш кракнат,разлика в работата няма да намериш.

Лично аз бих заложил на fbsd mpd5 или на pfsense като алтернатива :)

Редактирано от kokaracha
  • Харесай 1

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

На цената на RB450G можеш да купиш Атом с гигабитови интерфейси.Дали ще купиш лицензиран Мт или ще сложиш кракнат,разлика в работата няма да намериш.

Лично аз бих заложил на fbsd mpd5 или на pfsense като алтернатива :)

Това е истината :) FreeBSD + mpd5 + Radius и си железен :)

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Mikrotik-a за PPPoE има много предимства пред другите - и те са главно в мониторинг-а и в леснотата на използване. Кажи речи всеки след курс от 15 мин може да прави PPPoE сървъри с микротик, докато с BSD или Linux ще му трябва 1 година учене. В микротика си има и шейпъри и всичко останало. Страшно е удобен за мониторинг с права само за четене. Но за 150клиента опеределено ще ходиш по ръба на претоварването при този борд. Разбира се има много голямо значение както са написали колегите - какъв трафик ще минава , ще шейпиш ли скорост , ще има ли нат , ще има ли рутинг протоколи като OSPF или BGP и.т.н Така че в твоя случай само с тест можеш да установиш дали ще ти върши работа. Борда струва около 200лв с кутията и адаптера. За тези пари ще купиш PC втора употреба P4 или по добро + лиценза за микротика. Има само една уловка - че борда е малък и се пъха лесно във всякакви кутии по стълбовете :) харчи малко ток и може да се захранва PoE ...

Имай предвид обаче че версията на Микротик за 70лв ( Level4 ) подържа максимум 200 PPPoE сесии , за да ги пуснеш неограничено ти трябва вече Level 6 лиценз който е 250$ - За справка също RB450G идва с Level5 лиценз който също е ограничен до 200 тунела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Колега,кой са точно предимствата пред другите,може ли да разясниш,питам понеже точно за ппп-та не ползвам и не следя от доста време мт ?

RB450G с AR7161 680 процесор, много силно ме съмнява да удържи 150 ппп сесий без влошаване на услугата,дори и с минимални скорости.

Малко извън темата,да попитам разработвания от вас софтуер главно ориентиран към мт ли е ?

Работите ли по съвместимостта с други софтуерни рутери ( linux/bsd ) или нещо свързано с употребата на ipfw/ng_car ?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравей , предимствата на микротика са точно както съм написал:

1. Лесна инсталация и поддръжка от всички не-специалисти в областта на Linux/BSD.

2. Лесно може да се прави мониторинг - обажда се клиента и казва че тегли бавно - влизаш на микротика цъкаш на PPP интерфейса и гледаш на момента как върви скоростта с формата на прекрасна графика

3. Може лесно да се инсталира на IDE-FLASH или на SATA-FLASH което харчи по малко ток , заема по малко място и шанса да изгори "хард-диска" е минимален.

4. При малки населени места където се очаква да имате 20-30 клиента - един такъв борд ще свърши идеална работа закачен на някой стълб и захранван по кабела с 15-20 В напрежение , цял компютър тип PC трудно се кача на стълб и изисква 220 В захранване.

Ето го и отговора на оф-топика - ако преценят администраторите да преместят последните 2 поста където е редно.

Софтуера за който питаш е билинг система , която е базирана на Linux/Apache/Mysql - която от своя страна може да управлява различни видове клиентски аксес сървъри. Те могат да бъдат

1. Linux със статични IP адреси по клиентите

2. Linux със DHCP раздаване на IP адресите

3. Llinux със PPPoE

4. Linux със менажиране на DOCSIS кабелна мрежа ( CMTS при доставчика и кабелни модеми при клиентите )

5. Mikrotik с PPPoE

6. Mikrotik с HotSpot

7. Mikrotik със статични IP адреси

8. Mikrotik с DHCP раздаване на IP адресите

9. Управление на Цифрова кабелна телевизия ако имате оборудване CAS / Scrambler система

При всичките варианти за интернет-а се пускат , спират и ограничават по мак адрес клиентите , както и им се определят скоростите за Български и Международен трафик или само UPLOAD/DOWNLOAD - според доставчика. При спиране на услугите клиентите се насочват към страница с определен текст , както и имат възможност за достъп до специален клиентски портал където могат да си гледат графики , да сменят пароли , да плащат през EPAY и т.н.

На теория системата може да бъде направена съвместима и с BSD - защото е модулна - но тъй като аз не се заминавам с BSD не е правено досега , а и честно казано не виждам никакви предимства на BSD пред линукс решенията - но както казах не е невъзможно. Реално системата е разделена на 2 части - билинг и провижънинг. Второто може да се реализира по всевъзможни начини.

И да завърша накрая :) на мен любимата ми OS за сървъри е CentOS / Fedora / RedHat Enterprice - но това е въпрос на личен избор - със всеки линукс може да се постигнат тези цели , само дето разликата във времето за инсталация и поддръжка е различно.

Редактирано от cdman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

100 човека издържа без проблем . В най натоварените часове процесора се натоварва до 58%. За 150 незнам нямам идея. Иначе има шейпинг пуснат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

За читав x86 е тая работа, не ги мъчете тия 150 юзъра.

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.