Jump to content
  • 0

Разтагване на vlan

Anatoli

Question

Така идеята е следната един микротик който ми тагва няколко vlan-а даречем че са ID 10,20 и 30, схемата е , т.А микротик който тагва , т.B микротик който разтагва влан (10) и от своя страна е бричнат и подава на т.C тук искам да разтагна влан (20) и така нататък възможно ли е това да се направи по този начин ,питам понеже тук в домашни условия си правя тестове, разтагва си влан (10) но след като брична двата реални интерфейса и и мрежата е down,ще се радвам на всякаква помощ

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Казуса е решен ,просто се мести влан да е на новосъздадения интерфейс брич , сърдечни благодарности на Даниел 8)

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Similar Content

• Христо Момчев
      By Христо Момчев
      Здравейте,
      ситуацията е следната:
      към този момент, клиента има свързаност от два доставчика на две различни физически точки в града (ще има и трета). НО от единия доставчик идва от друг порт на Оптично устройство Untagged Vlan, като идеята е (този Vlan излиза и на другата точка в града) да се виждат локалните машини през влана (untagged vlan3510 1Gbps) на двете физически точки

ISP1 влиза на ether1 в микротиците
      ISP2 влиза на ether2
      ISP2vlan влиза на ether3

има направен bridge на wlan и останалите lan портове

ще има е failover, но доставчиците раздават по dhcp адресите, само на едното място единият доставчик е дал static ip с gw и mask i dns.

Та, тъй като не съм навътре с вланите, биохте ли ме насочили и/или дали някакво решение на задачката/ите

Поздрави
    • pn3r
      By pn3r
      Здравейте,
      Имам гигабитов switch изграден на база RTL8366. Не разполагам с pico ip, нито, до колкото чета, чипсета подържа rrcp. Свалих eeprom-a и го прочетох. Разполагам с hex файла, чието съдържание мога да коригирам, но напълно сляпо - не откривам софтуер, който да го отвори с интерфейс / по разбираем начин. Мога да видя, че е на корейски и съответните стойности на базово конфигурирания vlan, с който го закупих (изолация м/у медните портове, всички виждат sfp клетката).
      С какъв софтуер да погледна сегашната конфигурация в разбираем начин и да я променя. Новата функция на switch-a - изнесени wan и lan портове на mikrotik, разделени от / по оптиката {[swtich1(wan+lan>sfp)]><оптика><[switch2(sfp>lan)]><[miktorik-да tag-ва и раз-tag-ва]}. Втората медия (switch2) не мисля, че е нужно да е умнa и може да работи само като тръба, някой може ли да потвърди?
      Прикачам съдържанието на eeprom-a ако някой иска да пробва да го прочете.
      vlan.hex
    • Pecito
      By Pecito
      Здравейте,
      нямам много опит с микротик и vlan настройки на мрежа за това моля за малко помощ.
      Имам един микротик рутер cloud core ccr1009-8g level 6 Router OS и три Рукъс аксес пойнта
      които са конфигурирани като един контролер от който се управляват другите два.
      Та идеята ми е да се настроят три SSID примерно wifi1,wifi2,wifi3 едната да е с парола и неограничена,
      втората без парола но само хостове с определен мак адрес да им е позволено да се закачат, и третата свободна шейпната до 10МБита примерно.
      та както са закачени на етх3 на рутера направих три DHCP сървъра с три мрежи и искам с три VLAN-на да може всяка от wifi мрежите да дава различни IP адреси.
      примерно 
      wifi1 тагната към VLAN10  с мрежа 192.168.1.0/24 от DHCP1 това е мрежата и на аксес пойнтите
      wifi2 тагната към VLAN20  с мрежа 10.3.0.0/22 от DHCP2 заключена по мак адреси
      wifi3 тагната към VLAN30  с мрежа 10.5.0.0/22 от DHCP3 шейпната на 10МБита.
      Казаха ми че това ставало с бриджове заради необходимостта от разтагване на vlan-ите.
      Моля ви помогнете с конфигурацията на микротика а и ако имате някъде литература за това с радост бих прочел.

Благодаря предварително.
    • master
      By master
      Здравейте, някой ползва ли такива суичове и по-точно такава конфигурация 2-5 да виждат само 1ви порт. След доста неуспешни опити имам нужда от помощ.
    • snicobg
      By snicobg
      Решението което търся е следното 

разстояние м/у двете сгради 5 км

Започваме от сграда 2
      интернета от ISP2 който влиза в eth0 на микротик 2 трябва да го прехвърля по оптиката на ISP2 до СГРАДА 1
      локалните компютри от Сграда 2 трябва да виждат мрежата за сървъри в Сграда 1 и да са в локална мрежа с компютрите от Сграда 1 (решено е с VPN за момента )

Ако нещо се случи  оптиката на ISP2 при Сграда1 има бекъп wifi нанота към ISP1

Основния въпрос е , може ли интернета от ISP1 в сграда 2 , да го прехвърля през оптиката на ISP2 до Сграда 1 и да се ползва там  ?

Ако трябва допълнителни пояснения насреща съм !
      ----------------------------------------------------------------------------------
      P.S.
      Имам и втора задачка но тя ще е след като намеря решение на тази, с цел да не се разлее темата

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.