Jump to content

Инсталиране на pFsense на Микротик рутерборд!?


backinblack

Recommended Posts

Здравейте Другарчета и добре заварил!

Та от едно известно време се замислям, дали може да се инсталира pFsense на микротикски рутерборд!? Има в нета упътване как се инсталира на Алис, но ми се струва, че микротикските са друга архитектура.

Ще ми се да си спретна домашно рутерче с 2 wan порта, 4 суич и уаерлес, че тези по магазините с 400Мх процесорчета и 8-16 рам много спецват и искат постоянно рестартиране.

Сега я ползвам във виртуалка на компа, а на "рутера" съм му спрял dhcp-то и го ползвам само като кабелен и wifi суич и няма проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

преди да омажеш борда прочети какво е metarouter

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не съм в час с тази техника и гледам тука http://sgoodger.wordpress.com/2011/03/20/installing-pfsense-on-a-compact-flash-card/ една инструкция как се инсталира на Алис рутерборд и си мисля да се пробвам. Гледам, че Микротик рутербордовете и те имат сериен порт, но има по-голям избор от бордове, но май не са х86 архитектура, а RISK и не знам дали ще стане и за това питам! Наясно съм, че ако сложа Микротик, ще мога и да разчитам на някакво съдействие от форума, но предпочитам pFsense.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Разгледай възможностите на микротик

и после го отхвърляй

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се съмнявам във възможностите на микротика и съм останал с впечатление, че от по-високо ниво(най-общо казано), но ми се вижда прекалено труден, а аз не съм професионалист с разни големи мрежи и пр.!

На мен ми трябва за вкъщи дето си експериментирам с разни мрежи от виртуалки с различна ОС и евентоално за малка фирма с не повече от 20 компа зад него, връзка от вън към вътрешни машини с нет не повече от 100Мбпс.

Държа на лесния уеб интерфейс за управление!

Нека не спорим по този въпрос! Интересува ме дали ще може да се инсталира на такъв рутерборд!? 680Мх процесор и 128/256 рам ще са ми напълно достатъчни си мисля!

Примерно нещо от рода на това: http://reloadbg.com/shop/product_info.php?cPath=29&products_id=294&osCsid=8430eeb6dc728c0223ea9d22a31569e6

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На routerboard се слага openwrt и забравяш.

Та като съм почнал... Първо тия "по магазините" са напълно достатъчни.

Ако не са чети дребния шрифт:

99% от проблемите се решават елиминирайки PBCAK!

*PBCAK = Problem between keyboard and chair

Микротик бордовете са с плачевно качество. Хубавото е, че са евтини. Нямам представа какво би накарало човек да вземе за домашно ползване борд вместо Buffalo:

http://wiki.openwrt....o/wzr-hp-ag300h

а пък за целите изброени в първия пост ubnt (Примерно RouterStation / Pro) и да си качиш openwrt/dd-wrt, pfsense или направо debian

Това е мануал за Routerstation Pro, но би станал и за MT предполагам:

http://devwiki.pfsen...outerStationPRO

Ако държиш на бюджетно решение можеш направо да вземеш Firebox X500 или X700 и да му сложиш P3 на 1000+ mhz. Pfsense работи коректно на него.

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примерно нещо от рода на това: http://reloadbg.com/...3ea9d22a31569e6

Добре де, като ти е за експерименти, защо трябва да разваляш готово устройство с фабрично инсталирана ОС? Използвай наличен суич, намери един стар комп с две ланки и пробвай с каквото искаш. Дори ти препоръчвам m0n0wall, който е основата на pfsense.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Firebox X500, X700, X1000 и X2500 са с един и същ хардуер,порсто лиценза им е различен и позволява по висока пройзводителност :) Дали като му смениш дифлотния целерон на 1.2 с пентим 3 1000+ ще постигнеш "нещо" можи да се поспори :)

m0n0wall, никога не е бил основата на pfsense и не може да бъде,тои е много по ранен проект.Тъкмо обратното,pfsense е създаден на базата на m0n0wall,но от доста време двата проекта почти нямат нищо остано общо,освен за ползват бсд :)

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Celeron-a е страшна история. Повече от естествено е да се свали и изхвърли.

1200 модела е tualatin също, но кеша му е двойно по-малък от П3 1133+mhz.

Познати и като "S". Също и 133mhz fsb

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам TP-LINK WR 940ND, слагах му dd-wrt и не съм очарован от работата му! Ебаваше ми се форвардването на портове с него също зацикляше и искаше рестарт.

Както казах, сега нета ми влиза в компа по пппое, поема го виртуалката с pFsense и тп линка го ползвам само за суич и работата спи.

m0n0wall също съм го пробвал, но е доста по-беден на възможности от pFsense. Сега се чудя в какво да натикам pFsense-то, та да е нещо компактно и отделено от реалната машина не скъпо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ако искаш и ракета му сложи повече от това няма да изкараш :)

Милко особено се радвам,че отделяш време и се образоваш в *.pfsense.org,но това за което говориш има смисъл и се прави на сониквал про 3060,ще се радвам ако вкараш в употреба някои бокс при вас,сигурен съм че би намерило приложение,особено за което беше писал,шейп на 0/24 е напълно възможно и става с 2(две) правила само :) ,а и друго се сетих,без пари е.

Имал съм и има на 266,300,450 и 600 мхз пфсенсета,зная колко може да "изкара" и колко да "изгори",за едно малко предприятие,офис,кооперация до 15-20 усера е много удобно и евтино за употреба.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

m0n0wall, никога не е бил основата на pfsense и не може да бъде,тои е много по ранен проект.Тъкмо обратното,pfsense е създаден на базата на m0n0wall,но от доста време двата проекта почти нямат нищо остано общо,освен за ползват бсд :)

Да му се не види! Точно това имах впредвид :)

This project started in 2004 as a fork of the m0n0wall project, but focused towards full PC installations rather than the embedded hardware focus of m0n0wall. pfSense also offers an embedded image for Compact Flash based installations, however it is not our primary focus.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да му се не види! Точно това имах впредвид :)

This project started in 2004 as a fork of the m0n0wall project, but focused towards full PC installations rather than the embedded hardware focus of m0n0wall. pfSense also offers an embedded image for Compact Flash based installations, however it is not our primary focus.

Няма нужда да харчиш излишни пари!Стар компютър ~600-800 Mhz Intel P3 тих с CF карта 8ГБ и 256-500МБ РАМ...Инсталираш моно и можеш да го заземиш за децата си! :) Ако решиш и ти се разцъкват още екстри си слагаш пфсенса!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другарчета, много добре знам колко струват старите компютри! Ето едни примерни оферти http://shop.itr.bg/products-10082-0/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%8E%D1%82%D1%80%D0%B8.htm дето за 60 лева компютър ще ми върши тази работа, но въпроса ми беше, дали мога да инстатлирам този, а не друг софтуер в нещо компактно с 2 wan порта, 4 суич порта и възможност за wifi

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... но въпроса ми беше, дали мога да инстатлирам този, а не друг софтуер в нещо компактно с 2 wan порта, 4 суич порта и възможност за wifi

С два ван и четири суйч, компактно на едно място, май няма да е съвсем евтино решение ако е рутерборд с микротик. А иначе точно с този софтуер и компактно - това: http://pcengines.ch/alix2d3.htm с уговорката и отделен суйч, но пък от друга страна си е предимство, че може да го сложиш и в друга стая :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.