Jump to content

Захранване на суичове и максимален брой поредни суичове


netuno

Recommended Posts

Здравейте, нов потребител съм, но от известно време ме човъркат 2 въпроса.

Всеки сегмент от мрежа може да е до 100метра при UTP/FTP/STP кабел категории 3,4,5, като заради свързващите точки, това се ограничава до около 90метра.

Как мога да захраня няколко поредни 100Мbps суича на разстояние над 100метра чрез POE, понеже съм виждал подобна реализация, но честно казано ми е интересно как захранващото напрежение не пада недопустимо.

Колко максимално суича мога да поставя един след друг, има ли лимит, след който връзката започна да става нестабилна?

И един последен-за да се избегне това, ако съществува, се налага ползването и на машрутизатори, или бъркам?

Честно казано, ситуацията е следната-Виждал съм някои ISP-та в по-малките населени места да градят мрежи като си опъват окабеляването и на всеки 100метра слагат мрежови суич, като тези суичове изглежда се захранват по мрежовите кабели, защото няма никакви допълнителни захранващи кабели изнесени. Налага ми се да направя нещо подобно, но в доста по-малък мащаб и се чудя има ли някаква специфика в случая и най-важното, захранването на много устройства по един и същи кабел, което някак става, според наблюдаваното от мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като изявен хейтър на форума бих те посъветвал да вземеш 2 дни, като ланаджия... като причтел бих те посъветват да си пиеш бирата... и у двата случа си решил, че ше ебеш дяволо у въздуха и въпросите са ти по-ското рЕторични ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, значи има си специални импулсни захранвания, на суичовете се слагат стабилизатори на напрежението, можеш и на повече от 100 метра да слагаш суичовете но до 130 с по-добри ФТП кабели (казвали са ми, че и на 190 метра са слагали едни китайски и си работат на 100Мб/с) Според това което съм чувал от колеги и виждал по градовете всеки ги опъва кабелите по различен начин и в крайна сметка по-добре не се занимавай, че ще те боли главата :mellow: , но ако имаш да хвърлиш по 90лв на всеки 100метра.

Ти какво искаш да правиш като цяло, защото като гледам няма да ставаш за конкуренция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросите не са съвсем риторични....А аз като цяло съм наясно с окабеляването на малки разстояния, но за толкова големи ми застанаха няколко въпросителни, които с една подсещанка изчистих/сетих се/. :)

Знаеш ли, много глупав въпрос зададох.Благодаря ти за подсещането. Опресних си нещата..

А лично за LAN-а, чел съм на доста места, че разстоянието не трябва да надвишава 100метра и за това така съм написал...

А относно парите-нали бях писал, че гледам едно ISP как е напъхало суичове TPLink за 35лв/парче във водоустойчиви кутии и така...

Сетих се и за проблемът при вторият въпрос за последователно свързаните един след друг суичове и проблема беше основно запълването на МАC таблиците от прекалено много MAC адреси...

А с това за опъването на кабелите и че ще ме боли глава не можах да разбера точно?...

п.п Парадоксалното е, че масово се ползва T-568B, а лично аз съм свикнал да кримпвам по T-568A :P A aз си опреснявам нещата, защото в скоро време може да се занимавам евентуално с нещо подобно...

Като цяло до сега съм изграждал относително малки жични/безжични мрежи и нямах опит в нищо по-голямо като дистанция...

Благодаря на всички, писали в темата. Ако някой има нещо да добави, разбира се, с радост ще го изслушам.

Редактирано от netuno
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е проблем да се пускат трасета над 100 м ако кабела е качествен.

За захранване на такива мрежи при нас ползваме по-често изделията на: http://lan.neomontana-bg.com (не е реклама :))

Запознай се с тяхната продукция (SS8P и регулаторите за него), има добри подробни обяснения свързани с проблемите при захранване на такива трасета и техните конкретни продукти.

По спомен от CISCO, ако не се лъжа T-568A беше за полагане на вертикални кабели (между етажи), а T-568B за хоризонтални (по етажа).

Правилото за максимални брой комутатори (5-4-3) в БГ не се спазва особено, за да си изчислиш максимума трябва да не превишаваш максималната латенция (изчислява се по метраж кабел и брой устройства), също важно е и с какво можеш да захраниш многото комутатори.

MAC таблицата им едва ли можеш да запълниш с мрежа изградена по този начин.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, в България не съм виждал много места, където въобще да се ползва T-568A въобще, всичко ползва T-568B, но то не че има някакво фундаментално значение де...До колкото съм чел, T-568B се ползвал най-вече в САЩ и за съвместимост с нещо си, а Т-568А уж бил по-добре възприет в света и се говореше, че според някой си стандарт бил по-препоръчителен...Ще трябва да почета, за да кажа със сигурност...

А 5-4-3 правилото съм го чувал, но няма как да направиш 1км трасе без да сложиш поне 9 суича, тъй че...

При условие, че 1000м FTP кабел е 430лв+9суича по 50лв заедно с кутиите(980лв за 1км трасе), човек сериозно се замисля дали да не ползва безжичен пренос на данни, но пък там има едни неопределености понякога...

Обаче благодаря за мненията, подсетих се и извлякох огромна полза от предоставената информация.

Редактирано от netuno
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

има и оптика ако е само право трасе точка А точка Б

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не ви развалям кефа но 5-4-3 или квото е БИЛО там едно време е за COLLISION domain. Сега с тия суичове сме на broadcast domain.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилото за 100-те метра е ултра, супер грешно да се нарушава!

Каскада от 10-тина суича си е работещо но безумно решение.

Захранване - 60V AC по свободните двойки или още по-добре паралелен меден, многожилен кабел.

МАС таблиците на повечето суичове, които се ползват в ЛАН мрежите са с големина 1-3 К адреса и за препълване и дума не може да става.

Придържане към стандартите FTTB или FTTC е по-добрата практика, както и сигментиране на Layer-2 с порт или таг базирани Vlans.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не ви развалям кефа но 5-4-3 или квото е БИЛО там едно време е за COLLISION domain. Сега с тия суичове сме на broadcast domain.

Помня, че се говореше за коаксиалните кабели и ония 10мегабитови мрежи :)

Правилото за 100-те метра е ултра, супер грешно да се нарушава!

Каскада от 10-тина суича си е работещо но безумно решение.

Захранване - 60V AC по свободните двойки или още по-добре паралелен меден, многожилен кабел.

МАС таблиците на повечето суичове, които се ползват в ЛАН мрежите са с големина 1-3 К адреса и за препълване и дума не може да става.

Придържане към стандартите FTTB или FTTC е по-добрата практика, както и сигментиране на Layer-2 с порт или таг базирани Vlans.

Ами по-евтино от 10суича каскада не виждам, иначе сигнала няма да стигне крайната дестинация...T.e не е толкова до ефективното използване на 10-те суича, а просто ползването им, за удължаване на трасето и да не заглъхва сигнала..

Но въпроса е, че нещо излиза скъпичко тоя кабел и прочие и май ще е по-евтино безжично...PPPOE е идея..

Редактирано от netuno
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако трасето е 1 км. оптиката е и по-евтина и по-надеждна. PPPoE е отживелица. Безжичнното е вариант, ако искаш линк между 2-3-5 точки. Колкото повече, толкова по-лоша идея става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако трасето е 1 км. оптиката е и по-евтина и по-надеждна. PPPoE е отживелица. Безжичнното е вариант, ако искаш линк между 2-3-5 точки. Колкото повече, толкова по-лоша идея става.

PPPOE все още се ползва...може да се помисли и за алтернативи..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 км. с FTP кабел излиза около 700 лв., ако има пряка видимост, с wireless ще е по евтино (за p2p линк). Ако са необходими само 100Mbps, варианти с N решения на Mtik i Ubiquiti има няколко, около 150 лв. за у-во (т.е. 2 бр. за линка).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 км. дали наистина излиза 700лв.???!!!

според мен сметката е друга:

3 - ролки кабел по минимум 180 лв.

11-12 суича по ~15 лв.

съответният брой импулсни захранвания по 6-8 лв.

съответният брой PVC кутии

някакъв траф >50 лв. със съответните му кутия и куп дреболийки.

надница на 2-ма техника > 50 лв.

Резултата е не евтин 1 км.гръмоотвод, с живот зависещ от качеството /цената/ на кабела и продължителност от 6 месеца до 4-5 годни.

Ако някой иска да сметне за сравнение, същото трасе с оптика....въздушка.

  • Харесай 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.