Jump to content

Wifi мрежа


Велин

Recommended Posts

  • Администратор

гледам тук сме всички ориентирани към тази област затова търся мнение ня някой който е правил подобно изпълнение , става дума за следното

по принцип фирмата ни предлага интернет но само по кабел , градчето е малко да кажем почти 100% е покрито , въпроса е да се разшири услугата с предлагането на безжична връзка на определени места , имам на идея примерно да се сложат на 2 места някакви рутерборди с микротик и да се пусне някаква хотспот система .. въпроса е така ли трябва да стане .. и дали някой е правил нещо подобно

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми да, особено ако имаш излишни радиа и не се налага да инвестираш в нова техника.

Недостатък е че при сегашните скорости с WiFi не може да  се предложи кой знае какво.

Въпреки това аз съм направил нещо подобно.

При мен стана така че имах останали техники на 2 Гхз, които преди години ползвах за пренос.Сега ги накачих тук там по лан мрежата и чрез vlan нося.Оказа се че започнаха да се закачат клиенти и за тях.

Акаунтинга ми позволява ползване на картова система и в скоро време мисля да разпечатам карти и да пусна из града, така че да може като чуеш радио някъде да си купиш картичка и да си пуснеш нет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми да, особено ако имаш излишни радиа и не се налага да инвестираш в нова техника.

Недостатък е че при сегашните скорости с WiFi не може да  се предложи кой знае какво.

Не съм много съгласен с това.

Е ако използваш устройства за 50-80 лв. сигурно и преноса ще ти е такъв.

Комплектовай си роутербордове сложи хубави карти и подходящи антени и ще си прекараш 50 мбита без проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не си разбрал.

Говорим не за пренос , а за точки към които се закачат клиенти, кой с каквото има и откъдето и както и да се чува.

Ще има с много различно качество на връзката, затова не могат да им се пускат свестни (имам в предвид като на кабел) скорости.

Ако греша поправи ме, но кажи колко клиента можеш да пуснеш на 1 радио с антените им на лаптопите и да им върви 5-10 мбита всеки ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не си разбрал.

Говорим не за пренос , а за точки към които се закачат клиенти, кой с каквото има и откъдето и както и да се чува.

Ще има с много различно качество на връзката, затова не могат да им се пускат свестни (имам в предвид като на кабел) скорости.

Ако греша поправи ме, но кажи колко клиента можеш да пуснеш на 1 радио с антените им на лаптопите и да им върви 5-10 мбита всеки ?

Да така е. Но идеята на 802.11b/g не е да се прехвърлям терабаити. Тя и инвестицията не може да се мери с оптика.

Тука се търси преди всичко мобилност.

Сега сигурно ще кажеш ми с кабел може и повече да пренесеш. Да има го правете като хората, а не да висите като маймунки по стълбовете и след всяка грамотевична буря, да лижете рани /изгорели захранвания, компютри, switch и т.н./

Даже WiMAX където една клетка струва няколко хиледарки не може да претендира за това.

Макар че вече 5Ghz обурудване е вече от рода на 150-500 лева, и може да пренесеш доста /20-50Мбит-а/

Така че има една бългаска поговорка "С трици и маймуни не може да се хване".

Не искам да се заяждам, форума все пак подържа хубав стил и език. Но няма безплатно и евтино на този свят. Който иска качество трябва и пари да дава.

Според мое мнение на един потребител повече от 2Мбита за какво му е ....

Не мога да разбера хората който се фукат че имали 800-1000Gbit-a масиви. За какво ми са ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

явно трябва да поясня , за тази цел ще се вземат нови устройства примерно от рода на Аликс2ц2 с две ВИФИ платки и две насочени антени , та ме интересуваше как ще стане цялата работа с конфигурирането , радиус сървъри ... и някаква система за генериране на потребител и парола , затова питах дали някой не е правил нещо подобно и с какви проблеми може да се сблъскам.

п.с. ще ме извините за въпросите ако ви се струват елементарни ама аз по принцип се занимавам с хардуер повечко  ;)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

явно трябва да поясня , за тази цел ще се вземат нови устройства примерно от рода на Аликс2ц2 с две ВИФИ платки и две насочени антени , та ме интересуваше как ще стане цялата работа с конфигурирането , радиус сървъри ... и някаква система за генериране на потребител и парола , затова питах дали някой не е правил нещо подобно и с какви проблеми може да се сблъскам.

п.с. ще ме извините за въпросите ако ви се струват елементарни ама аз по принцип се занимавам с хардуер повечко  ;)

Ми аз ти отговорих по горе.Обаче ние разводнихме работа  с теоретизиране....

Давам примерче :

1.вземаш си най евтиния микротик (нещо от сорта на RB133) оборудвана с някоя 2 гхз радио.

2.вземаш не насочена антена по добре с някоя по широка диаграма.Аз за целта ползвах секторните антени на Миро (антени.нет).Работят прекрасно, недостатък е че във вертикална посока ъгъла на излъчване е тесен, мисля около 7-10 градуса.Няма да я слагаш на много високи сгради защото ще се чува далеч, а под нея  слабо.

3.Акаунтинга - аз ползвам такъв с радиус + мъсял :) В него генерираш потребители и пароли със срок на валидност.

4.На микротика правиш 1 ап което асоциираш с 1 отделен влан към етернета и го носиш до сървъра си.Идеята е че влезлите през това АП няма да се бъркат с останалите ти клиенти в лан-а.Носиш ги до акаунтинга където ги правиш каквото желаеш/

Предимство на микротика е че може да пуснеш още  виртуални АП-та които да пуснеш за други клиенти.

Аз лично освен тоя вариант бях ползвал и друго решение -  какво да е обикновенно АП което отива в един неомонтански суич.С него правя vlan и го нося по мрежата.Недостатък на тоя вариант е че не е много управляем и има възможности при арп-спооф или други хакерски опити през радиото на хотспота, да ти тръгнат бози по лана.

Има и още варианти но мисля че тия са достатъчни като идея :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.