Jump to content

Полагане на оптика между села?


Recommended Posts

Здравейте колеги искам да ви попитам имам интернет в две села разстоянието между тях е 9 километра и искам да си пусна оптика.Някой знае ли какви документи ще са ми необходими за това нещо ще бъда много благодарен за помощта!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • 111111

    6

  • msboy

    5

  • netronix

    4

  • smacker

    4

необходимите документи в бантустана за оптика между села са:

БАГЕР, материали и малко пари

необходимост е да наемаш местен гамен (ако не си местен) да я "пази" по време на полагането и след това.

По оня неформалния начин с "право на строеж", право на преминаване и етк може да отнеме години, които уви хората не доживяват.

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да но се притеснявам конкуренцията ми там да не пусне жалба и искам документално всичко да ми е наред!Някой ще помогне ли с реда на документите който трябва да подготвя и каде трябва да отида предполагам че се подават в общината и в двете кметства ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да но се притеснявам конкуренцията ми там да не пусне жалба и искам документално всичко да ми е наред!Някой ще помогне ли с реда на документите който трябва да подготвя и каде трябва да отида предполагам че се подават в общината и в двете кметства ?

Абе Милен ти го е казал как става ама като настояваш...

Кметствата не те интересуват,подаваш първо до общината молба за изготвяне на проект за кабелна мрежа.Отговарят ти в срок-1 месец.С техния отговор отиваш при проектант-за въздушна тарифата им е 750лв на 1км ,за подземна-доста повече приготви.Така изготвения проект носиш на избрана от теб фирма за строителен надзор която към него подготвя всички съпътстващи документи и внася за защита пред сесия на общински съвет.Колко ще те одрусат те-въпрос на пазарлак,но ти ще имаш и задължително и геодезия така че приготви няколко хилки и за там.След подпис от главния архитект на общината и одобрение от общински съвет носиш вече доста натежалата документация в ДНСК за да ти бъде издадено строително разрешително и акт 16 за мрежата.Това най-грубо обяснено.Резултата-10к най-малко,амнайси милиона изпилени нерви и около 2 години.

Желая успех :)

Ей нямат свършване оптимистите на тоя свят...

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен да се разбереш с общините устно та и да пуснат жалба да не се взима под внимание.

Жалбите отиват до ДНСК,идват едни техни спретнати човечета наречени експерти,установяват наличието на мрежа,съставят констативен протокол и по него издават наказателно постановление(глоба в размер от 5000 до 15000).Оборимо е в съда.

Всичко това няма нищо общо с общината на чиято територя се намира мрежата-Общината не е орган за контрол.

Редактирано от Hartman

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това "Трай не се обаждай" как да го приемам? Може да греша това не означава че трябва да ми лаеш насреща. Хартман.

"...Хвалу и клевету приемли равнодушно и не оспоривай глупца." А. С. Пушкин

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хартман е прав. Формалният начин е значително сложен. Може да си го прочетеш в ЗУТ.

Ако искаш да си легален - Наеми си фирма да ти направи целият проект и изпълнението. Не е задължително да се проточи повече от 5-6 месеца, зависимост от съгласуванията и връзките на фирмите в обшините. Ще струва кинти, но ще е най-добре.

Цените в зависимост от това къде ще се копае, таксата за преминаване на общините и варират от 7 до 30 кинта на метър заедно с кабела и ХДП-то.

Другият вариянт е както Миле каза - копаш и гледаш да не се разбира много-много. Но ако конкуренцията ти са я пържили със жалби е много вероятно да те изпържи.

В общината лесно могат да забутат жалбата в някоя прашна папка и да не я препратят в РДНСК.

Но ако я пуснат в РДНСК - трудно ще се оправиш.

Сам си прецени какво да направиш. Пък и никой не те кара да копаеш покрай главният път. Няма ли някой горски или кърски път където да минеш незабелязано?

Редактирано от smacker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За обещетение при преминаване през общински и държавни земи не се дължи нищо.Плаща се само съглсуването на проекта с няколко фирми (БТК,ВиК,Газификация,енерго и др.) за около 3к-6к .Копаенато излиза около 4 лв.метъра за 1,2м на 0,2 м и другото е оптика и тръби.

Проектанта ми взима по 300 лв. на километър но не по-малко от 1000 лв.

Забравих че шахтите излизат по около 700 лв бр. ако си купиш всичко.

Редактирано от px1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за да копая трябва ли да си наемам някаква спецялна фирма или всеки който има багер и да хвана няколко човека за общи работници или трябва да има фирма с някакав определен линценз

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако го правиш по легалният начин - най-важна е надзорната фирма. Това са хората които се занимават с документите и следят всичко да е по тях и да е наред.

За копането - ако искаш си вземи няколко черни багерчета. Ако искаш си наеми някой частник с багер. Ако искаш - вземи си фирма коят се занимава с това. Последната, вероятно има техник който се надявай да бъде кадърен и да разбира от проекта.

px1,

според закона Местното самоуправление, всяка община гласува таксите за преминаване през собствените си имоти. Освен това, общините взимат и парички като гаранция, че ще възстановиш всичко в предишният си вид, след копането. Които парички ти ги връщат накрая.... след 4-5 месеца.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тя конкуренцията, като напие 3 общински съветници у кръчмата до степен да се втечнят... оди чекай разрешение + 2-3 леа на метър "право". копаш смело и ако е рекъл господ да мине проверка след сигнал "туй нящо" не е мое и това е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако пък много се закучат нещата: Правим много спешен ремонт!

На кого ? Ами незнам, тука казаха че трябва да откопаем някакъв кабел и да го сменим. Най-вероятно на енергото.

При спешен ремонт - длъжен си само да предупредиш в общината, не са ти нужни планове и прочее. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В ЗЕС пише че не се дължи.Мой роднина работи в община и наскоро това го разисквахме с архитекта на общината,юристите и техническата служба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сещам се аз за един случай, който е много показателен за бабаитлъка. Та един малоумен директор, който си мисли че света се върти около него, нареди да започне изграждане 2 седмици преди да му излязат всички документи от РДНСК. Всичко щеше да е точно, обаче... през единият общински имот, през който трябваше да мине оптиката, се оказа че междувременно си е сменил собственика, със заменка. Човека със заменката /много известна българска журналистка с мошенически наклонности/ пусна жалба в РДНСК и заведе дело. Така процедурата по издаване на разрешително веднага се блокира и вместо подпис, получихме дело. До като няма становище на съда, РДНСК не може да издаде разрешително. Та бабаитлъка, доста скъпо се хвана. Отделно че процедурата се проточи с години. Моят съвет е: действай по правилата, за да не съжаляваш после. В краен случай е възможно /теоретично/ и да се договориш с всички собственици по трасето, за да избегнеш държавната регулация, но това е по-лошият вариант. Когато една инфраструктура е законна, собственика на имот през който преминава, не може да ти я пипне и може лесно да го осъдиш, ако му хрумне да я взломи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изгради оптичната мрежа тип ринг с RSTP. Да може като я "взломят" на едно място - от друго място да има кабел през който си работи.

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.