Jump to content

AI 108


Recommended Posts

Здравейте!

Парво поздрави за форума-според мен много полезно и необходимо начинание.

А сега на проблема-моя милост има линк изграден с Airaya AI 108 на приличното разтояние от 27км.Линка работи безпроблемно повече от 2 години като савсем спокоино си караше трафик от порядака на 40Mbit при RSSI 30-32.И всичко това до преди четири дни-тогава савсем безпричинно според мен RSSI падна на жалките 9-11-ясно е че при това положение за никакав трафик не може да се говори.При проверка на всякакав род кабеляци всичко си е ОК-и друг пат сам имал проблеми с подобен род дребнави жички тай че парвата ми работа беше да проверя тях.Последва сваляне на вапросните устройства на масата и пална стиковка наново-

работя доста отдавна с AI 108 и сам запознат с меко казано странностите им.След като и това не даде резултат бяха заменени с абсолиутно същите такива чисто нови-резултат никакав.

Ще сам признателен за идеи по въпроса и съвети с какво читаво мога да ги замения.

PS-Малко вероятно ми се струва зашумяване на ефира-AI 108 при зашумяване са склонни да работят на 2-5% загуби на пакети ,но в никакав случай на драстично спадане на RSSI.

Препятствия по линка сащо са изключени-зоната на Френел е абсолютно чиста-антените са 120см и са на впечатляваща височина.

Благодария предварително на всеки дал съвет по темата. :)

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

ако си сигурен в другите радиа с които си ги сменил и резултата е същия проблема остава в антените кабелите и облъчвателя, провери дали не се е врътнала някоя, дали нямаш изкривена чиния,провери за разни гадинки и вода по облъчвателите особенно ако им падне защитната капачка, кабелите тествай . При нас имаше случай когато на една 120см и беше паднал буца лед и се деформира .. сле такова нещо резулатите са по зле от 60см чиния :) а за препоръчване на радио .. предполагам имаш впредвид хардуер за микротик.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич,вапросните манипулации ги изварших-и аз има случай когато капка вода в пигтеила ми разката бойната слава за цяла нощ-изполузвам само облачватели от Reload-но дори и тях отворих-светят.Антени разбира се вартях-резултата е нулев.

Не ме разбирайте погрешно-от 6 години с какви ли не тапотии и шашави неща се сбласквах,но това сега наистина ме закопа-просто не се сещам за никакво логично обяснение на нещата-оптах всичко за което знам.

Ако някой се сети за нещо нестандарно-помагайте.

Разбира се ако намеря дерта ще пиша веднага-ясно е че ще се спи до този линк :-/

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А да и за микротика-разубедете ме ако бъркам но сам предубеден по отношение на микротика -основния ми линк е с MP11  с малко барнат софт и без проблем си държи 108Mbit при латенция 10-20мс

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

А да и за микротика-разубедете ме ако бъркам но сам предубеден по отношение на микротика -основния ми линк е с MP11  с малко барнат софт и без проблем си държи 108Mbit при латенция 10-20мс

за малко пакети няма да има проблем с МР11 (за тоя моднат софт не бях чувал).. явно затова ползваш още и Аирая .

Забравих одеве да спомена ако имаш възможност да сканираш ефира с рутерборд микротик евентуално за ползвани честоти, но ако и това си направил.. нямаш много варианти :) освен да смениш и другия хардуер, ясно е, че има загуба на сигнал.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да - кофти проблем с AI 108 - и аз имах няколко линка с такива, но ги смених с роутербордове. От тогава се "родих". По-добро управление, статистика, по-гъвкави настройки...

Виж захранванията на AI 108 - много са капризни.

А за MP11a - какъв е този "барнат софт". Имам няколко клиента (SU) и искам някой от тях да стане  BSU. Знам, че в Релоад ги префлашват, но не издава фактура, а на мен ми трябва за държавно учреждение :(

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да - кофти проблем с AI 108 - и аз имах няколко линка с такива, но ги смених с роутербордове. От тогава се "родих". По-добро управление, статистика, по-гъвкави настройки...

Виж захранванията на AI 108 - много са капризни.

А за MP11a - какъв е този "барнат софт". Имам няколко клиента (SU) и искам някой от тях да стане  BSU. Знам, че в Релоад ги префлашват, но не издава фактура, а на мен ми трябва за държавно учреждение :(

Успех!

И аз си мисля че може и захранването да ти е проблем.

Доколкото знaм работят на 3W или 5W което при малък пад може да ти създава проблеми.

Аз също отдавна ги манах Ayara-те, и минах на микротик.

Друго не се сещам пак и ти не си някой лаик, гледам че се оправях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм...какви ли не проблеми съм имал с Арайте и с какви ли не странни начини са се оправяли. Имах едно ноебяснимо забиване на едно от тях. Проблема се реши като размених захранващите адаптори на две от антенете. Проблема се оправи..как и защо ...никой не ти казва  :o Опитай и ти....

www.ev-bg.com  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам пичове но не е от искревена антена или проблем по облъчвателите и пигтелите.Интересно ми стана как да сканираш ефира с рутер борд .при полужение че вероятно да има линкопве с брiджове или генератор на 5 GHz(за засщумяване).....?

Never Stop Thinking !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Stilyan, отскоро Наско от Reload е регистриран по ДДС така цхе относно фактурата ниама да има проблеми.

А относно AI 108-то се е видяло че ще се изхварлят,макар да имам линкове с 40-60 клиента зад тях и да работят безпроблемно години наред-абе багнати устройства ;D

PS-проблема с захранванията и аз сам го изпитвал......

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Съжалявам пичове но не е от искревена антена или проблем по облъчвателите и пигтелите.Интересно ми стана как да сканираш ефира с рутер борд .при полужение че вероятно да има линкопве с брiджове или генератор на 5 GHz(за засщумяване).....?

ами в опците на микротикат за WIFI платката има сканиране ( Freq. usage) или нещо такова  .

п.с. Проблема с адаптерите се нарича пад на напрежение .. ако има удължени кабели и лоша връзка напрежението пада под 3,3 волта , има вариант и филтрацията на самото захранване след време да се влошава и да се смущава радиото.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема с захранванията ми е ясен,именно по тази причина навсякаде кадето имам линк с тези щуротии карам 220 волта до кутията им и адаптера е ватре.А за вазмовноста за сканиране на ефира благодаря,ще се поогледам кадето клазваш ;)

Never Stop Thinking !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става въпрос само за пада на напрежение от адаптора на Airaya-та. В адаптора се подуват филтриращите кондензатори и дори да измериш изходящи 3.3 В това не означава, че напрежението под товар е такова. Съвета ми е да закачиш волтметър на изхода на адаптора и да следиш пиковете/падовете на напрежението. Най-добре това става със стрелкови прибор, но трудно се намират.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стрелкови имам и замерих парво това но проблема не е там.AI108 по принцип имат ли проблем с захранването съм забелязал че почват да правят ингели при преминаване в бридж-забиват и се рестартират сами.Уви моя проблем не е захранване-имам над 20броя нови така че вазможности за ченч дал господ....

Все още не мога да приема че е зашумяване-няма линкове на 5.8 наблизо,но при всички положения ще пиша реша ли проблема ::)

Never Stop Thinking !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.