Jump to content

Nanostation 5


Recommended Posts

Здравейте форумци :)

Вчера инсталирах една nanostation 5 - "вързах" я срещу RB133 в режим "station WDS". Работи добре, макар, че разстоянието от секторната антена до наностейшъна е около 1 км. Като недостатък мога да отбележа, че вградената антена на наното няма механизъм за корекция по вертикала  :(. Но това не е най-важното: какво беше учудването ми, като видях, че в роутерборда наностейшъна се регистрира с "routeros 2.9.31". Интересно, нали :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте форумци :)

Вчера инсталирах една nanostation 5 - "вързах" я срещу RB133 в режим "station WDS". Работи добре, макар, че разстоянието от секторната антена до наностейшъна е около 1 км. Като недостатък мога да отбележа, че вградената антена на наното няма механизъм за корекция по вертикала  :(. Но това не е най-важното: какво беше учудването ми, като видях, че в роутерборда наностейшъна се регистрира с "routeros 2.9.31". Интересно, нали :)

Не забравяй че антената му е 14dBi пък и картата му е 400mW

така че мисля че ще може и повечко да покрие като разстояние.

Все пак на колко dB се върза ???

Относно стойката, никъде не е казано, че устройството върви със стойка. Ти трябва да си е направиш. Слабото на мен ми се вижда, че се хваща със свински опашки. Но и затова има спасение, един болт или малко лепило ...  ;D

Дай малко инфо:

- колко трафик прекарва

- в какви режим работи към микротик /Station, Station WDS, Access Point, Access Point WDS/

- какви латенций поддържа /разбирай пингове/.

Лошо е че едвали ще поддържа Nstreme там се получават големите скорости.

Но ценово и на мен ми харесва.

За 150 лв. получаваш /bord, радио, кабели, антена, адаптер, кутия/ в момента за толкова пари не може да се направи радио.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та значи:

1.Стойката не е проблем - най-добре да се захване със скоба за водно съединение (един о-пръстен с винт). Така са кутиите на микротик.

2. BW теста на микротик показваше 10 МБс - но отсреща е РБ133 и процесора му е слаб. Предполагам реално ще прекара 18 МБс.

3. Сигнала беше около - 70. Това показваше микротик за регистрираните клиенти.

4. Работи в режим "station, station-wds". Другите режими не съм ги пробвал. Предполагам, че ще работи и в "access point wds".

5. Пинговете са около 1 или 2 мс.

За тези пари най-доброто решение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та значи:

1.Стойката не е проблем - най-добре да се захване със скоба за водно съединение (един о-пръстен с винт). Така са кутиите на микротик.

2. BW теста на микротик показваше 10 МБс - но отсреща е РБ133 и процесора му е слаб. Предполагам реално ще прекара 18 МБс.

3. Сигнала беше около - 70. Това показваше микротик за регистрираните клиенти.

4. Работи в режим "station, station-wds". Другите режими не съм ги пробвал. Предполагам, че ще работи и в "access point wds".

5. Пинговете са около 1 или 2 мс.

За тези пари най-доброто решение

Не е зле за тези пари ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Май е слабичък сигнала за 1км , 14 дБ антена и 400 мв карта . Да не би да имаш дълъг кабел към секторната антена. То не , че -70 е лош сигнал, ама аз гледам да докарваме около -65 ,за да има аванс при лошо време - дъжд, сняг и т.н.

Та значи:

3. Сигнала беше около - 70. Това показваше микротик за регистрираните клиенти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема не е в пигтейла на секторната. На 3 км с 14 дбм па4 антена имам друг роутербоард, вързан на секторната и той се регистрира с -68.

Просто съм в периферията на секторната антена, а и наностейшъна не е насочен по вертикала. Просто е вързан към една тръба.

Имам идея за наностейшъна - преди време видях едни мотороли "Canopi", на които активното устройство беше захванато във фокуса на една офсетка. Някой ден ще го пробвам.

И най-интересното, на което май никой не обърна внимание. МИКРОТИКА РЕГИСТРИРА НАНОСТЕЙШЪНА КАТО УСТРОЙСТВО С ВЕРСИЯ НА ROUTEROS 2.9.31 :) :) :). Тоест като друг микротик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да това е идея ще ползваш наното като облъчвател, пробвай и кажи какво си постигнал. макар че облъчвателя е доста по насочен от антената на наното, неговата е почти 30-50 градусова и незнам какво ще се получи. Ама в радиата нищо не се знае ...  ;D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема не е в пигтейла на секторната. На 3 км с 14 дбм па4 антена имам друг роутербоард, вързан на секторната и той се регистрира с -68.

Просто съм в периферията на секторната антена, а и наностейшъна не е насочен по вертикала. Просто е вързан към една тръба.

Имам идея за наностейшъна - преди време видях едни мотороли "Canopi", на които активното устройство беше захванато във фокуса на една офсетка. Някой ден ще го пробвам.

И най-интересното, на което май никой не обърна внимание. МИКРОТИКА РЕГИСТРИРА НАНОСТЕЙШЪНА КАТО УСТРОЙСТВО С ВЕРСИЯ НА ROUTEROS 2.9.31 :) :) :). Тоест като друг микротик.

Днес пуснах един NanoStation2 в режим AP-bridge WDS към микротик, регистрира се като UBNT

ubnt.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Идеята е доста добра. Гледам, че вградената антена е двоен пач, а облъчвателите на 2.4 обикновено са единичен пач. Мисля, че доста добре ще облъчи офсетова антена.

Да това е идея ще ползваш наното като облъчвател, пробвай и кажи какво си постигнал. макар че облъчвателя е доста по насочен от антената на наното, неговата е почти 30-50 градусова и незнам какво ще се получи. Ама в радиата нищо не се знае ...  ;D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

nano5 може ли да прекара 108mbps и има ли начин да се флашне с mikrotik os че този airos не ме кефи особенно.

Пък и пише че може да използа 40 mhz честотна лента а аз неможах да видия как да иа пусна.

Tnx

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

nano5 може ли да прекара 108mbps и има ли начин да се флашне с mikrotik os че този airos не ме кефи особенно.

Пък и пише че може да използа 40 mhz честотна лента а аз неможах да видия как да иа пусна.

Tnx

108 mbit-a e модулация с широчина на честотата 40 MHz.

на 20 MHz модулациите са ти 1,6,12 ... 54 ... Като ги пуснеш на 40 MHz теоретично се удвояват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.