Jump to content

какво предпочитате и защо


Anatoli

Recommended Posts

Не е лош варианта с "Captive portal", но ако vlan-a не се разтагва при user, не е толкова secured понеже ще се закача на кое да е DHCP в своя LAN сегмент.

Повечето users бързо свикват с PPPoE услугата, особено ако се направи user-ския PC да се закача автоматично.

От друга страна, голяма част от потребителите ползват безжични рутери, където се сетват настройките за PPPoE и user-а си остава на DHCP.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • Networker

    7

  • id

    6

  • kokaracha

    5

  • byte

    4

Въпросът дали да е PPPoE, статични IP адреси, DHCP адреси или нещо друго зависи от много неща - топология на мрежата, използвана техника (и възможности за добавяне на още), софтуер за управление, администратор/и и техници за подръжка и т.н.

1. При всички случаи най-неуправляема мрежа е със статични адреси при всеки клиент - при най-малка промяна и се почва едно лудо обикаляне. Най-добре е да се избягва

2. DHCP раздаването на адреси е по-добро от статично написаните, но е добре да се комбинира с DHCP Option 82 + Snooping (за целта трябват управляеми суичове). Може да се добави и привързване IP<->MAC към порт в суичовете (което да е автоматично със съответно написани скриптове).

3. PPPoE (и по-непопулярното при нас PPPTP) е добро решение за също. Предлага необходимия контрол. Независимо от доработките, трудно се постигат стабилни скорости над 80-90Mbps (руснаците имат доработки на accel pptpd за постигане на големи скорости при ниско натоварване).

4. Всеки от по-горните, комбиниран с VLAN-ове. Може да се ползват VLAN на район или на сграда или на абонат. Ако се използва VLAN на клиент - то от PPPoE няма нужда.

При мен в последно време се залага на решения с HomePNA устройства по коаксиал. Контрола е до порта на клиента, DHCP Snooping и VLAN изолация. DHCP базирано. Контрола на абонатите е отличен и скоростите стабилни.

Наскоро имах проблеми с чупене на пакети в PPPoE мрежа от суичове (китайски/тайвански), докато Ethernet трафика беше наред. Колегата Networker малко по-горе е засегнал повечето плюсове и минуси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Варианта Hotspot+radius удачен ли е за управление на постоянни клиенти?

според мен удобен за администриране но при голям брой усерс трябва доста ресурси

пример : Какво става ако хотспот портала е на сървар и към него се булва хиляди заявки от спамове антивирусни и приложения от абонатски ПЦ-та които не са се логнали ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

според мен удобен за администриране но при голям брой усерс трябва доста ресурси

пример : Какво става ако хотспот портала е на сървар и към него се булва хиляди заявки от спамове антивирусни и приложения от абонатски ПЦ-та които не са се логнали ?

че ти няма да следиш всички портови изходи а само тези на :80

останалите просто са DROP

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Варианта Hotspot+radius удачен ли е за управление на постоянни клиенти?

По принцип да, но ако има добро филтриране на локалната мрежа (тагнат трафик или per-port-vlan).

Неудобството е, че трябва да си пишеш паролата постоянно за да ползваш нет (или да я сейвнеш с браузера, което не е дава много сигурност).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

друго което съм открил френдли за администриране е това:

не правя реклама ако искат модераторите да изтрият линка

http://stargazer.dp.ua/

централен сървър а на юзерс се инсталира логин.ексе кадето си вкарват име и парола и им отчита трафик изпращане на админски съобщения до всеки потребител

предимства гъвкаво решение за администратори дхцп статик ип адрес защита по мак и усер и пасс

тествал съм го на 10 юзерс работеще но несъм го тествал на натоварване

недостатък не съм в час с програмиране и немога да преведа клиентското ексе от руски на български

2. трябва за да се логне абонат да се инсталира задължително логин.ексето

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

друго което съм открил френдли за администриране е това:

не правя реклама ако искат модераторите да изтрият линка

http://stargazer.dp.ua/

централен сървър а на юзерс се инсталира логин.ексе кадето си вкарват име и парола и им отчита трафик изпращане на админски съобщения до всеки потребител

предимства гъвкаво решение за администратори дхцп статик ип адрес защита по мак и усер и пасс

тествал съм го на 10 юзерс работеще но несъм го тествал на натоварване

недостатък не съм в час с програмиране и немога да преведа клиентското ексе от руски на български

2. трябва за да се логне абонат да се инсталира задължително логин.ексето

Не е задължително да се инсталира нищо при клиента.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди години работехме със статични айпи адреси + подобно ЕХЕ (наша разработка, вземаше сериен номер на харда и по него заключвахме).

Имаше доста недоволни абонати, заради това, че им инсталирахме "нещо" което казваха, че е троянски кон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Преди години работехме със статични айпи адреси + подобно ЕХЕ (наша разработка, вземаше сериен номер на харда и по него заключвахме).

Имаше доста недоволни абонати, заради това, че им инсталирахме "нещо" което казваха, че е троянски кон.

lancl ?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

реших да си напиша и аз мнението по въпроса.

Аз използвам PPPoE вече повече от 6-7 години в нашета мрежа. Интегрирал съм го и в други доставчици. Правил съм миграция от DHCP към PPPoE и съм се сблъсквал със всички проблеми до които една такава промяна може да доведе: от недоволни и мрънкащи клиенти, през проблеми с размера на MTU-то, до пачване на pppd-то за да не крашва при кофти рутери.

Предимствата на решение от този тип са много:

- централизация на системата - всичко е в една база, може да се обвърже с билинга и трафик контрола.

- използват се стандартни решения - RADIUS сървър, клиент, PPP и PPPoE сървър. клиентските OS-ове нямат нужда от допълнителни софт/драйвери. PPPoE и PPPoA са протоколи, които идват от телекомите като наследници на dial-up връзките и се ползва доста в ADSL тип услугите. Именно затова е лесна тяхната интеграция с разлчини други системи.

- лесно скалиране по хоризонтала - ако започнат да ти се задъхват RAS-овете добавяш още един - същия, те сами се балансват

- възможност за контрол на всеки потребител - през ip-up/ip-down

- лесна преносимост и лесно интегриране с други мрежи - в случай на придобиване или обединение с мрежа която ползва подобна система. Може да се ползва една физическа среда за 2 или повече PPPoE Service-а

- лесна диагностика на проблеми - грешките които дава PPPoE клиента са документирани и от тях може да се стигне лесно до причината на проблема.

- има и още... но не се сещам в момента ;-)

има разбира се и недостатъци - MTU, CPU load на рутерите, зависимост от доста компоненти за да работи услугата (RADIUS,MYSQL,RAS сървъри...), но те не са подводни камъни - знаят се и могат да се предвидят при изграждането на такова решение. Все пак ако имаше 100% идеално решение щяхме всички него да ползваме :-)

друг недостатък е че скока от ОpenSource към комерсиални решения (при драстично увеличаване на клиентите и нужда от допълнителни услуги) се изчислява в десетки хиляди долари.

поздрави

Стоян

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Здравейте,

реших да си напиша и аз мнението по въпроса.

Аз използвам PPPoE вече повече от 6-7 години в нашета мрежа. Интегрирал съм го и в други доставчици. Правил съм миграция от DHCP към PPPoE и съм се сблъсквал със всички проблеми до които една такава промяна може да доведе: от недоволни и мрънкащи клиенти, през проблеми с размера на MTU-то, до пачване на pppd-то за да не крашва при кофти рутери.

Предимствата на решение от този тип са много:

- централизация на системата - всичко е в една база, може да се обвърже с билинга и трафик контрола.

- използват се стандартни решения - RADIUS сървър, клиент, PPP и PPPoE сървър. клиентските OS-ове нямат нужда от допълнителни софт/драйвери. PPPoE и PPPoA са протоколи, които идват от телекомите като наследници на dial-up връзките и се ползва доста в ADSL тип услугите. Именно затова е лесна тяхната интеграция с разлчини други системи.

- лесно скалиране по хоризонтала - ако започнат да ти се задъхват RAS-овете добавяш още един - същия, те сами се балансват

- възможност за контрол на всеки потребител - през ip-up/ip-down

- лесна преносимост и лесно интегриране с други мрежи - в случай на придобиване или обединение с мрежа която ползва подобна система. Може да се ползва една физическа среда за 2 или повече PPPoE Service-а

- лесна диагностика на проблеми - грешките които дава PPPoE клиента са документирани и от тях може да се стигне лесно до причината на проблема.

- има и още... но не се сещам в момента ;-)

има разбира се и недостатъци - MTU, CPU load на рутерите, зависимост от доста компоненти за да работи услугата (RADIUS,MYSQL,RAS сървъри...), но те не са подводни камъни - знаят се и могат да се предвидят при изграждането на такова решение. Все пак ако имаше 100% идеално решение щяхме всички него да ползваме :-)

друг недостатък е че скока от ОpenSource към комерсиални решения (при драстично увеличаване на клиентите и нужда от допълнителни услуги) се изчислява в десетки хиляди долари.

поздрави

Стоян

Същото може да се приложи и за дхцп-то.Сам по себе си пппое не ги извършва всички тия изброени функционалности.

Така че всичко опира пак до сметки и чалъми.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същото може да се приложи и за дхцп-то.Сам по себе си пппое не ги извършва всички тия изброени функционалности.

Така че всичко опира пак до сметки и чалъми.

Не всичко, част от тази функционалност я има - няма я сигурността (за крадене на акаунти) и диагностиката на проблемите (PPPoE грешките).

Но DHCP варианта е user friendly, т.е. не се налагат никакви настройки у клиента, макар, че и PPPoE може да се пали само със стартиране на PC-то и да си се логва.

PPPoE е по-завършено решение, за DCHP има повече самоделие :) (особено ако са повечко users).

Въпрос на аритметика и избор.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Не всичко, част от тази функционалност я има - няма я сигурността (за крадене на акаунти) и диагностиката на проблемите (PPPoE грешките).

Но DHCP варианта е user friendly, т.е. не се налагат никакви настройки у клиента, макар, че и PPPoE може да се пали само със стартиране на PC-то и да си се логва.

PPPoE е по-завършено решение, за DCHP има повече самоделие :) (особено ако са повечко users).

Въпрос на аритметика и избор.

Коя сигурност я няма и къде я няма.

В голяма част от услугата с пппое паролите хвърчат свободно из мрежата защото някои я решил,че така че спести от натоварване/ъпгрейди.Не се иска особени знания да послушаш и да събереш такива пароли накорем.

Има достатъчно надеждни механизми за защита на услуга по дхцп,някои са изброени по нагоре в темата.

Лично аз ползвам на различни места и двете решения,в зависимост от железата и софтуера.

Това което мога да кажа в полза на дхцп,е че когате е направено по правилния начин и е мислено когато е правено,излиза в пъти по евтино,като се почне от билинг,платени софтуерни рутери :) ижелеза,подръжка и т.н.

Давам прост пример с пфсенсе и неговия КП,ако успееш да го натовариш с твоите потребители ще ти дам и друг пример пак с него и с радиус към него.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.