Jump to content

видео stream - multicast през vlan?!


Recommended Posts

имам следната "драма" получавам видео стрийма в тагнат влан , след като го разтагна през GEL2-SW24 L2 Managed Switch - не мога да закача нито един медиен стрийм с VLC. Някой да се е сблъсквал с нещо подобно ?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери дали в суича е пуснат IGMP снупинг. Предполагам, че на порта на суича, където има VLC аксесваш VLAN-а, по който ти идва тагнат мултикаста? Нали знаеш, че L2 суича ти сам не може да прерутира мултикаста от един VLAN в друг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IGMP Snooping ми е на active - на IP Multicast Table ми излизат мултикаст адресите със съответния влан - а на Allowed Group съм добавил

3 Any 2571 21, 24,

като на 24 порт ми идват мултикастите на на 21 се надявам да ги получа

в Tag-based VLAN - 21 и 24 са ми във влан 2571

а в VLAN Tag Rule

Rule1: Drop frame from nonmember port

Rule2: Drop untagged frame

Port No PVID Rule 1 Rule 2 Role Untag VID

21 2571 Disabled Disabled Access -----

24 1 Enabled Enabled Trunk -----

и като си пусна vlc-to в igmp snooping ми се променя

от : 239.10.1.124 2571 24

на : 239.10.1.124 2571 21,24

но на vlc-то нищо не излиза ?!

просто вече нямам представа какво мога да направя

ако някой има опит и идея моля да помага

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с vlc го гледам udp://239.10.1.124:4001 само че не излиза нищо а на switch-a виждам че съм се закачил - през тагнат vlan как да го видя - идва ми на SFP !? само че освен този мултикаст през това sfp ми върви и друг трафик само че през друг vlan.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с vlc го гледам udp://239.10.1.124:4001 само че не излиза нищо а на switch-a виждам че съм се закачил - през тагнат vlan как да го видя - идва ми на SFP !? само че освен този мултикаст през това sfp ми върви и друг трафик само че през друг vlan.

Само за проба - нагласи си порта на суича за multicast VLAN-а, на който е закачен компютъра си и искаш да гледаш, на access.

Ако на компютъра си имаш само 1 лан карта - ок, но ако имаш 2 и повече, нагласи си мултикаст рутинг през нея (например при линукс: route add -net 239.10.1.0/24 dev eth1 )

В VLC използвай udp://@239.10.1.124:4001 - @ е много важно да го има. :)

Използвай Wireshark на компютъра си да гледаш порта какво се движи (безплатен и за много ОС го има).

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега как ще стане. На Л2 суича на СФП на 24 порт примерно ти идва тагнатия влан ххх ,а на 21ви порт трябва да получиш мултикаст трафика , който ще гледаш с влц , ако е уиндолско направо ще тръгне ако е линукско ,ще правиш роутинг на 224.0.0.0/4 към ETH0 примерно и пак няма да тръгне ако не си оправил там рп_филтерс за убунту. Така ,но пък с tcpdump -i eth0 , ше можеш да видиш как ти се налива мултикаст трафика т.е като видиш че почват да хвърчат мултикаст адреси, значи със суича всичко е ОК. За суча ти казвам , влан ххх участва на порт 24 и 21, на 24 му даваш да е тагнат,а на 21 унтагнат и на порт сетуп трябва на 21ви ако имаш PVID (то си седи на 1) трявба да напишеш номера на влана и ще имаш разтагнатиа трафик там. Махаш всякакви IGMPта, и никакви мултикаст неща няма да пишеш по суича, (освен ако няма нещо което забранява мултикаста). Ако не тръгне :) дай достъп до суча пък после си смени паролата. Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако суитча не ти работи добре с мултикаст - ще ти се отели вола. Много от суитчовете се хвалят че работят, ама работят колкото да го напишат във fetures.

Не намерих на пръв поглед в гугъла какъв е тоя суитч дето си го описал, така че немога да кажа на 100% дали IGMP-то работи или не.

Затова, ИЗКЛЮЧИ всякакъв вид IGMP и MVR ако има на него.

Разтагни си ВЛАН-а с мултикаста на даден порт. Настрой си ИП адреса/маска/гейтуей за даденият ВЛАН и провери дали имаш пингове до гейтуейа ти.

Ако не виждаш нищо на ВЛЦ:

1. Възможно е стриима да е криптиран. Тогава всичко е наред - ама ВЛЦ не показва нищо, в зависимост от кодека. Някой кодеци казват че има криптиране.

2. Възможно е да нямаш мултикаст стрийм.

За да провериш дали стрийма ти идва:

1. Може да пуснеш СНМП/мртг на суитча и да видиш дали имаш трафик на порта.

2. Може да провериш в статистиката на порта на суитча дали имаш Мутикаст пакети и дали вървят постоянно.

3. Може да отвориш Таск Мениджъра на Уиндоус и да видиш дали на мрежовата карта има трафик при пуснато ВЛЦ. На линукс може да го направиш със Wireshark.

4. Може да пробваш Wlisten, като там 100% ще видиш дали ти идват мултикастите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

milenski го е обяснил точно, само не забравяй @ в адреса, щото без нея няма да видиш нищо във VLC. По отношение на IP настройки, ако ти идва мултикасният стрийм до LAN порта, каквото и IP да зададеш, все ще го хващаш. Понеже стрийма е в UDP Уиндоус не отчита никакви пакети на мрежовият интерфейс, за това гледай графиката през Таск мениджъра.Ако си с Линукс машина, не разтагвай а си вдигни Вилан интерфейс и с tcpdump -i eth0.2571 ip multicast ще видиш целият трафик....само не забравяй и ip route add 224.0.0.0/4 dev eth0.2571

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

milenski го е обяснил точно, само не забравяй @ в адреса, щото без нея няма да видиш нищо във VLC. По отношение на IP настройки, ако ти идва мултикасният стрийм до LAN порта, каквото и IP да зададеш, все ще го хващаш. Понеже стрийма е в UDP Уиндоус не отчита никакви пакети на мрежовият интерфейс, за това гледай графиката през Таск мениджъра.Ако си с Линукс машина, не разтагвай а си вдигни Вилан интерфейс и с tcpdump -i eth0.2571 ip multicast ще видиш целият трафик....само не забравяй и ip route add 224.0.0.0/4 dev eth0.2571

Малко бъркаш за ип адреса и стриима. Стриима няма да го видиш на таск мениджъра или на акулата, ако суитча ти е с пуснат IGMP или MVR.

Освен това, незнам до каква степен може да се достъпват мултикаст адресите директно на броадкаст. Незнам до колко е коректно да си сложиш мултикаст адрес на ПЦ-то.

Дори и суитча да е с изключени IGMP/MVR настройки, пак може да не видиш стриима, ако нямаш поне една регистрация за мултикаст на този или на друг порт на суитча в този влан.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.