Jump to content
  • 0

RB750G не достига повече от 100mbps през Gigabit


st_stoilov

Въпрос

Привет,

Имам следната схема RB750G с 3 WAN връзки и един LAN интерфейс свързан към switch Cisco SF248. Връзката между switch-a и router-а е гигабитова, успява да се auto negotiate-не като gigabit - full duplex и дотук всичко е добре.

Проблемът, е че се оказва че връзката между switch-a и router-a не достига повече от 100 Mbps. Заковава го на 95-98 Mbps и толкова.

Какво би могло да кара една гигабитова връзка да се ограничава на 100 mbps при положение че сама се е auto - negotiate-нала на гигабит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

Пробвах да задам ръчно 1Gbps, работи, но отново скороста си е до 100 Mbps. Кабела не е купуван пач, правен е - хубав е, пробвах и с други - няма промяна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Пробва ли на мястото на рутера да сложиш друг гигабит суич да видиш дали ще минава повече ? Само като мрежа...  Ако минава значи проблема ти е в борда и може да пробваш с ъпдейт.. При 5.хх има доста проблеми който са изгладени от 4.хх

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Според мен вероятните проблеми са два:

1. Flow control на суича ,ако има преход от гигабит на 100 мегабита това може да повлияе доста, пробвай да забраниш контрола на суича, ако неможе, пробвай с друг суич на който може.

2. рб750г толкова си може - тези скорости от реален трафик ли са или при тест, размер на пакетите, пакети в секунда (рб750г в рутинг пуска максимум около 50000 ппс), пробвай с рб450г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Да то това е другото, че все пак си е сапунерка :) 450G Няма да е кой знае колко по-добре поне като го гледам тука на под 100мб как му ходи лоада на горе до 80% на моменти ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ами пробата беше опит за реален трансфер (торенти).

За натоварването не мисля, че му идва много защото с лекота вдига 95 Мбит-а, но спира до там. CPU load - беше ~30-40%.

Ще пробвам да бъзикам настроиките на суича. И аз предполагам, че е нещо свързано с прехода от 100 Mbit към 1Gbit.

Идеята е какво става когато вътрешната мрежа е 100 Mbit-a линка суич <-> рутер e Гбит, и изходящите линкове са също по 100 Мбит.

На рутера успешно си действа PCC load balancing, по време на теста натоварването на изходящите линкове беше добре разпределено между трите. Единственото което спъва работата е линка между рутера и суича който трабва да успява да предвижи 1 Гбит, но не ще.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Ами пробата беше опит за реален трансфер (торенти).

За натоварването не мисля, че му идва много защото с лекота вдига 95 Мбит-а, но спира до там. CPU load - беше ~30-40%.

Ще пробвам да бъзикам настроиките на суича. И аз предполагам, че е нещо свързано с прехода от 100 Mbit към 1Gbit.

Идеята е какво става когато вътрешната мрежа е 100 Mbit-a линка суич <-> рутер e Гбит, и изходящите линкове са също по 100 Мбит.

На рутера успешно си действа PCC load balancing, по време на теста натоварването на изходящите линкове беше добре разпределено между трите. Единственото което спъва работата е линка между рутера и суича който трабва да успява да предвижи 1 Гбит, но не ще.

Ми става това което си направил,имаш 3 ъплинка по 100мб, рутер на 1гб от неговата страна на суича  и  100мб от лана.Няма как да докараш повече от 100мб по тази схема  :)

ps. Това което правиш и имаш 3х100 ъплинка не означава че ще имаш 300 на лана.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ааа не - не аз не очаквам 300 на LAN-а. Идеята, е че имайки трите линка по 100 искам да постигна следното:

Всяко PC в LAN-а е на 100 Мбитов порт на суича.

Ако едно използва 100 mbit-a, във момента всеки uplink e натоварен на горе долу една трета от капацитета си.

Целта е ако още едно PC от LAN-a започне да точи в същия момент да се използва пълния капацитет - тоест връзки от LAN-а по 100 Mbit-a да преминат през 1 Gbps-а между суича и рутера и да се излезнат по живо по здраво през трите външни връзки с което бихме ги натоварили до ~ 66 % всяка.

Мисля че на теория няма какво да ми пречи.

На теория например ако се направи link aggregation на две връзки между суича и рутера що постигнем желания резултат, но защо като между тях има 1Gbps който обаче не се използва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.