Jump to content
  • 0

Ubnt Rocket М5 елементарен въпрос


nikibs

Въпрос

Здравейте, надявам се някои от спецовете тука да даде едно рамо.

Имам линк 13 км , пряка видимост със 2 х Rocket M5+RocketDish 30 PtP. Всичко е 6, линка е стабилен, пинга е под 2 мс, спокойно минават по 3-4 МБ в двете посоки по едно и също време. Като цяло линка е почти все едно имам кабел между рутера и отдалечената мрежа.

Въпосite ми са следните.

1.Доставчикът ми ми дава ИП по DHCP, Рокетите са в bridge mode / радиото е AP WDS/Station WDS. Модема нa доставчика също е bridged. Реалното ми IP e всъщност на рутера в отдалечената точка. Понеже сега рокетите ми са в друга мрежа (192.168.3.Х) интерфейса им е напълно невидим, и отвън (интернет) и отвътре(LAN), единственият начин да достигна до тях е да се закача от някой краи суъс компютър нагласен ръчно за тази мрежа. Има ли начин или да дам на рутера някакъв статик рут или някакъв друг начин да мога да се свърявам с рокета докато интернета работи?

2. Колко е макс допустимата мощмност на излъчване в БГ (w DBM)? В момента ако му дам да спазва правилата мощността ми отива на -1 Dbm и сигнала не е достатъчен за да се види другата страна? В момента работят na +8 мощност от двете страни, сигнала е м/у -65 и -70. Качество 99-100%. Като набримча мощноста на +28 сигнала става -55 но няма разлика никаква. Няма нужда да мърся ефира 50 км след където ми трябва.

Канала е 20 Mhz, DFS e ON. излъчвам на 5560, но от време на време някой радар се появява и ме изритва на друг канал за няколко часа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

рокетите имат статични ип-та тези с които влизаш в тях промени ги с такива които раздава твоя доставчик през dhcp-то не дословно разбира се но да са в същия клас и си готов от всеки един компютър които ти е в мрежата  ще може да се влиза в рокетите,максимално допустимата мощност мисля че беше 20дб което се равнява на 100мв 

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

мерси за бързият отговор, обаче не рискувам ли ип-то да се дублира, в смисъл ако дhcp servera dade tova IP което аз съм си измислил за рокета на някой друг усер?

по отношение на мошността, аз знам колко е позволено в бг по закон, 19 дб в долния банд и 29 в горния.

това което не мога да разбера е защо софтуеъра калкулира -1 db за повечето ЕС държави, да не би да се смята 30 db от антената + каквото дава самият рокет?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

то рокета не си го взема по dhcp то си е статично вероятноста е много малка ако пък се притесняваш че може да се доблира с някои компютър питаи доставчика ти до каде му раздава dhcp-то ако да речем че раздава 192,168,12,1-192,168,12,200 то тогава си сложи статични адреси на рокетите 192,168,12,201-до 254 имаш  55 адреса които няма как да се  да се доблират ,а това за какви мошности са разрешени в BG и аз не го знаех мерси за инфото

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здрасти:

Пуснах ги по DHCP и вече са видими, само че има нов проблем, ако по каквато и да е причина връзката до доставчика се прекъсне, стават невидими и се връщат към fallback-ip, което е доста кофти защото на мене ми трябва да ги виждам точно когато нещо се сгафи, като всичко е ок нямам работа в интерфейса. Май ще си мина обратно на 192.5.1.X адреси и ако нещо стане ще хвърча до едната страна и ще се закачам ръчно.

ако някой има друго решение да споделя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

натни ги през микротика

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Смята се изходната мощнос на устройството + усилването на антената 

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

1.Доставчикът ми ми дава ИП по DHCP, Рокетите са в bridge mode / радиото е AP WDS/Station WDS. Модема нa доставчика също е bridged. Реалното ми IP e всъщност на рутера в отдалечената точка. Понеже сега рокетите ми са в друга мрежа (192.168.3.Х) интерфейса им е напълно невидим, и отвън (интернет) и отвътре(LAN), единственият начин да достигна до тях е да се закача от някой краи суъс компютър нагласен ръчно за тази мрежа. Има ли начин или да дам на рутера някакъв статик рут или някакъв друг начин да мога да се свърявам с рокета докато интернета работи?

Реши ли си проблема, ако не, дай малко разяснения за схемата на свързване:

Доставчик---Модем---Рокет-Рокет---Рутер---users или Доставчик---Модем---Рутер---Рокет-Рокет---users, също от къде в схемата се опитваш да ги достъпиш (преди след рутер, и какъв е рутера - микротик или сапунерка).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.