Jump to content
  • 0

mikrotik PPtP клиент


deatheater

Въпрос

Здравейте,

питането ми е следното:

имам микротик с два интерфейса

интерфейс-1 е свързан към PPtP сървър

интерфейс-2 е локална мрежа с 3-4 компа

в микротика добавям PPtP клиент който се свързва със сървъра,

може ли и евентуално как да се конфигурира така че, към локалната мрежа да има интернет без да е необходимо на всеки комп да правя PPtP конекция.

Благодаря Ви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Оправи си маршрутите. Сега всичко ти минава през VPN конекцията. Направи си маршрута по подразбиране да я заобикаля, а само касаещите те рутинги да минават през VPN-а. Ако пък нета го получаваш през този "сървъра" тогава сложи нат, на вътрешната мрежа, към VPN конекцията за сървъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря, но нещо не можах да схвана...

все още не съм задавал никакви маршрути

адреса на интерфеиса който е към PPtP сървъра -192.168.200.2 (на сървъра е 192.168.200.1)

адреса на локалния интерфеис е 192.168.0.1

рутирането е: 0.0.0.0/0->192.168.200.2

и PPtP клиента има адрес 192.168.10.25

за сега само това е

когата локалната мрежа я натна към 192.168.200.2, и на единия комп пусна PPtP клиент всичко е Ок- има интернет

въпроса е да не слагам на всички локални компове PPtP клиент настройки

все пак не съм много напред с материала ;)... ако не те затруднява да дадеш някакво примерче ще съм благодарен

Благодаря !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Сложи NAT на 192.168.10.25 Направи вътрешната си IP мрежа с адреси различни от 192.168.200.0/24 и 192.168.10.0/24.

Това в случай че получаваш нета през pptp конекцията. Ако си го взимаш директно на 192.168.200.2 то тогава сложи NAT на него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

ами мисля че точно така го правя но не се получава

локалната мрежа която е 192.168.0.0/24 я натвам към IP-то на PPtP клиента (192.168.10.25)

но не се получава, от локалния комп нямам пинг до 192.168.10.25  имам пинг и до PPtP сървъра иии до там

а когато направя PPtP конекцията на локалния комп и сменя ната да е към сървъра вече имам нет.....?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Сложи srcnat с masqarade на 192.168.0.0/24 на интерфейса на pptp клиента. Виж си и рутингите, щото това не трябва да е така "0.0.0.0/0->192.168.200.2" а така 0.0.0.0/0->192.168.10.1 или като там е адреса на pptp сървъра...щото иначе ще стигаш само до интерфейса на този "сървър".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ами няма как да сменя рутирането (0.0.0.0/0->192.168.200.2) защото Микротика на който е пуснат PPtP сървър, интерфеиса по който влизам е 192.168.200.1  ако го променя PPtP клиента не го достъпва.... а след това  раздава на PPtP  клиентите IP-та от

192.168.10.ххх мрежа....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Я драсни една схемичка на разстановката с написани адреси, че да може да не се бъркаме и двамата. Gw може да е само външен за устройството интерфейс. Напиши и на клиентските компове, какви IP настройки си сложил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

рутирането да си остане същото за да си намира сървъра, само че да има add-default-route=yes, за да може като се закачи към сървъра да ти промени дефаултния път

само това направи

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ами и така не се получава , като отворя winBox-a  в Route list има следното рутиране:

AS 0.0.0.0/0 -> 192.168.200.1

DS 0.0.0.0/0 -> 192.168.10.1 - което е мрежата  на PPtP сървъра и е оцветено в синьо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.