Jump to content

Заваряне на оптичен кабел без чупене на всички туби


Recommended Posts

Здравейте,

някой има ли опит правене на муфа без да се чупят всички туби?

Идеята ми е да се махне външната обвивка на кабела, след което да вкарам кабела директно с тубите без да го режа. След това да подредя тубите в сплайс касетите и само тубата която ще ползвам да я отрежа.

Какъв инструмент ми трява за махане на изолацията за заголване на кабела?

предварително благодаря за отговорите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да ти кажа става и само с обикновен макетен нож само че трябва да внимаваш като цепиш външната обвивка на кабела - да не удариш някоя туба. Иначе след това в повечето муфи има място къде да навиеш тубите - обикновено е под самата касета.

Вчера ми се наложи да направя точно това с една 24-ка (6х4) и нямаше никакъв проблем :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има едно орлов нокет се казва подобно на макетен нож с него по лесно се бели оптиката

Поздрави,

Деян Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да така с макетен нож става, но е доста опасно все пак тубите са нежни.

Иначе аз несъм работил с по големи муфи от 24 влакна тези с повечето влакна имат ли место къде да се навият влакната или просто всяка туба си влиза в сплайс касетата по отделно ? Който има опит нека да публикува някои снимка и малко полезна информация. Колко м голи самия кабел, защото идеята е не само да го отрежи вертикално а и после има хоризонтален разрес да изкара самата обвивка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използвай този инструмент

MILLER ASC Cable Slitter

от поста на колегата по-горе.

Работя с такъв от две години и съм много доволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За това има курсове само с приказки не става .Първо теорията на 6 след това или паралелно практика а от там нататък кой колкото може . Не си правете експерименти на чужд гръб , все пак това е професия . Задължителната инвестиция в иструменти и уреди е над 25k$ слгаме и една колца (най добре е бус пригоден за целта и зависи само 'градско' ли ще се работи или по кърища баири и темподобни) и всеки да си го смята.Тази техника трябва да работи всеки ден да се изплаща(защото не е вечна има ремонти,профикактики,консумативи а излиза и по добра апаратура на пазара) да изкарва 2 прилични заплати (говоря за екип от 2души) ,печалба лично не знам май всеки казва на '0' да е пак е добре.

"Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен." Алберт Айнщайн

"...една мрежа е толкова добра колкото нейните създатели..." безспорен факт !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

включвам се малко късно.

Гледам тук се разискваха курсове, инструменти пари, практики и т.н.

Повечето вариянти са описани, без един основен и много важен.

КАКЪВ Е КАБЕЛА ? Трябва да се прочете спецификацията му.

Ако е брониран, многотубов - МНОГО Е ВЕРОЯТНО ДА ИМА ВЪЖЕ ЗА ЦЕПЕНЕ В НЕГО. Ако го няма.... вероятно нещо цената му е много ниска или е гепен от БТК. Те работят с такива, без въже за цепене.

Ако все пак го няма - зор ще видиш, с какъвто и инструмент да боравиш. Трябва много да внимаваш когато махаш бронята. ПВЦ облицовката може да си спокоен, бронята ще пази. Но при махане на бронята трябва да внимаваш да пречупиш тубите.

Ако не е брониран, по-лесничко дори и да няма въже за цепене.

Може да си вземеш райбер за надлъжно цепене. Цената му е 400-500 лева и с него е най-лесно и безопасно.

Може да отидеш в първия магазин за кабели, откъдето да си вземеш въпросният "орлов нокът". Той обикновенно върви и с едно специално ножче за надлъжно заголване на кабели, което се регулира. Цената му е около 30 лева. Аз работя с такова и досега не се е случвало да сгреша.

И при двата случая е желателно да знаеш дебелината на облицовката за да си настроиш инструмента. Ако я нямаш, намери парче което не се ползва и първо пробвай върху него.

И все пак, основното нещо е да си много внимателен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Има едно орлов нокет се казва подобно на макетен нож с него по лесно се бели оптиката

здравейте

бихте ли постнали една снимка на този инструмент - в железариите ме гледат като изтървани - не са чували за такъв инструмент.

предварително благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте,

включвам се малко късно.

Гледам тук се разискваха курсове, инструменти пари, практики и т.н.

Повечето вариянти са описани, без един основен и много важен.

КАКЪВ Е КАБЕЛА ? Трябва да се прочете спецификацията му.

Ако е брониран, многотубов - МНОГО Е ВЕРОЯТНО ДА ИМА ВЪЖЕ ЗА ЦЕПЕНЕ В НЕГО. Ако го няма.... вероятно нещо цената му е много ниска или е гепен от БТК. Те работят с такива, без въже за цепене.

Ако все пак го няма - зор ще видиш, с какъвто и инструмент да боравиш. Трябва много да внимаваш когато махаш бронята. ПВЦ облицовката може да си спокоен, бронята ще пази. Но при махане на бронята трябва да внимаваш да пречупиш тубите.

Ако не е брониран, по-лесничко дори и да няма въже за цепене.

Може да си вземеш райбер за надлъжно цепене. Цената му е 400-500 лева и с него е най-лесно и безопасно.

Може да отидеш в първия магазин за кабели, откъдето да си вземеш въпросният "орлов нокът". Той обикновенно върви и с едно специално ножче за надлъжно заголване на кабели, което се регулира. Цената му е около 30 лева. Аз работя с такова и досега не се е случвало да сгреша.

И при двата случая е желателно да знаеш дебелината на облицовката за да си настроиш инструмента. Ако я нямаш, намери парче което не се ползва и първо пробвай върху него.

И все пак, основното нещо е да си много внимателен.

+1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.