Jump to content

u32 filter

martos

Recommended Posts

Здравейте,

Опитваме се да направя u32 filter, който да мачва по входящ интерфейс  - eth0.2, eth0.6 и т.н.

Намерих в кърнъла опция Incoming device classification и Metadata ematch, но никъде не намерих инфо как се използват.

Дайте хелп:)

Успех с четенето :)

http://lartc.org/howto/

Дали пък не съм проверил първо тук, а?

Да уточня - не ми трябва imq или ifb - трябва ми filter, който да мачва по дивайс

Мислех си за този вариант, но интерфейсите ще са доста и не искам да товаря с излишни правила файъруол-а

Предполагам, че ще "матчваш" IP адреси? - добави ipset подръжка към iptables ( http://ipset.netfilter.org/ )

Имам IPSET поддръжка, но в случая не ми е полезна - трябва да match-на на по-ниско ниво. Лошото е, че никъде не намирам синтаксиса за това:)

трябва да match-на на по-ниско ниво. Лошото е, че никъде не намирам синтаксиса за това:)

Мисля, че разбрах какво ти трябва, но без да го маркираш на входа на машината или предварително в суич преди машината - няма да стане.

Все пак разгледай http://b42.cz/notes/u32_classifier/ - по-пълно описание не съм намирал на u32.

Благодаря за линка, но и той няма да ми свърши работа.

Търся синтаксиса на:

CONFIG_NET_CLS_IND:                                                                                                                                                                                   │

│                                                                                                                                                                                                       │

│ Say Y here to extend the u32 and fw classifier to support                                                                                                                                             │

│ classification based on the incoming device. This option is                                                                                                                                           │

│ likely to disappear in favour of the metadata ematch. 
или на:
CONFIG_NET_EMATCH_META:                                                                                                                                                                               │

│                                                                                                                                                                                                       │

│ Say Y here if you want to be able to classify packets based on                                                                                                                                        │

│ metadata such as load average, netfilter attributes, socket                                                                                                                                           │

│ attributes and routing decisions.                                                                                                                                                                     │

│ To compile this code as a module, choose M here: the                                                                                                                                                  │

│ module will be called em_meta.

Има и други начини да постигна това, което искам, но са свързани с излишно усложняване и натоварване.

• 2 weeks later...

Ако на някой му трябва:

tc filter add dev eth0 protocol all basic match " meta(rt_iif  eq $DEV_INDEX ) " flowid 1:1

Както сигурно сте се досетили - $DEV_INDEX е индексът на устройството