Jump to content

Защита на захранващото напрежение ?


koko

Recommended Posts

  • Собственик

Е , те ако не оцелеят ще поемат доста голяма енергия, защото дават на късо, когато изгорят. Това води и до по добра защита, отколкото разрядниците, с риска обаче да подпалят основното захранване след това и разкарването за подмяната им.

Мисля, че основната енергия трябва да се поеме от разрядник (той поема в пъти повече без да дефектира) , а за цвят и бързодействие - варистор.

Не съм сигурен на кое трябва да е по-високо напрежението - май на варистора трябва да е малко по-високо - той ще сработи пръв и ше го ограничи, а след него разрядника ще го намали до напрежението на газоразряда.. Но при сравнително големите производствени толеранси на тези напрежения е малко божа работа.

Имал съм 1-2 случая, когато и двете в паралел не помогнаха :( , като гръмне на 50-100 метра от жиците, топи дори проводниците.

п.с Изгоряха ли варисторите ?

:) моите наблюдения показват обратното, вчера без да искам си направих експеримент , бях сложил 30волтови варистори на едно пое за радио , само че се наложи да пусна 60волта през него , захранването беше на около 70-80м, още при свързването на централно от захранване.ком се включи защитата му и захранването мина в авариен режим .. помислих че някакви капацитети се получават и вързах друго захранване тороидален траф 500ВА , и като ми забръмча ми стана ясно, че тука яко нещо товари :) та затова си мисля че и тези варистори доста енергия могат да поемат макар и след това да не оцелеят, все пак това са два различни елемента с различни волт амперни характеристики, но комбинацията от двете дава много добри резултати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примен проблема го реших с трансил диоди на 1,5 кW

Два трансила, двата кабела спрямо земя или паралелно на двата кабела

нещо него чувам много тоя трансил :- затова питам.

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слагаш трансил диод между двата кабела, може и два да сложиш спрямо замя но е опасно ако не си заземил мрежата

Ще посгледна за марка и модел да предложа

Тук има трансил диоди

http://tpetrov.com/search.php?maincat=%D0%9F%D0%9E%D0%9B%D0%A3%D0%9F%D0%A0%D0%9E%D0%92%D0%9E%D0%94%D0%9D%D0%98%D0%A6%D0%98&subcat=%D0%94%D0%98%D0%9E%D0%94%D0%98&cat=TRANSIL+%D0%94%D0%98%D0%9E%D0%94%D0%98&p=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1,5КЕ серията горят от много малко зор. И по скоро или колегата ги слага в комбинация с нещо друго или са по няколко в паралел. За подпалването от варисторите има на истина реален шанс. Там сме направили едно не стандартно решение всички варистори Н на брой в паралел са в метална кутия и са залети с епоксидна смола след което тя е затворена.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1,5КЕ серията горят от много малко зор. И по скоро или колегата ги слага в комбинация с нещо друго или са по няколко в паралел. За подпалването от варисторите има на истина реален шанс. Там сме направили едно не стандартно решение всички варистори Н на брой в паралел са в метална кутия и са залети с епоксидна смола след което тя е затворена.

Вас съм ви признал вие сте екип от хора който не допускат никви компромиси, особено колегата ти понеже се познаваме лично с него,виждал съм неговите продукти от близо и няма какво да кажа ПРО е овсякъде

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

п.с Изгоряха ли варисторите ?

ами единия беше с дупка вече, не съм го замервал :) но сигурно е изгорял, все пак му пуснах напрежение от тороидален траф без токово ограничение, а по принцип ползваме централни от захранване ком , те имат токови защити и се ресват просто и всичко се връща в нормални граници, до сега не съм сменял окъсили варистори. Интересно ми е някой правил ли си е тестове :) кое кога изгаря.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас няколко пъти изгаряха TVS и от един "бъг". Едни APC та когато минават в режим на акумулатор и явно пускат някакви странни модифицирани синосоиди след което поне според колегата се е вдигнал коефицента на трансформация на централното и изходния твс за секунди просто окъси, а той беше за 100V при изходно 60V. Ако беше варистор най-вероятно пак щеше да стане така. Просто от тогава не ползваме такива упс и :)

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

post-274-0-30425800-1338633963_thumb.jpg

Е аз в крайна сметка направих следната схема:

1.Газоразрядник 2х230в

2.Варистори 250в в паралел на разрядника "20N391K"

Относно "TVS", тотално съм се отказъл от тях, независимо че са доста бърза защита,

кофти е факта че те винаги окъсяват и задължително трябва да се сменят или да се отстранят.

При варисторите не е задължително да окъсят.

Затова се спрях на схемата разрядник + варистор

Е такива варистори ако слагаме няма да горят толкова лесно :)

ЦЪК

Редактирано от RudY-ElectriC

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в крайна сметка има свичове по 10 лева... не мога да разбера вие искате ли да печелите или просто си разнообразявате живота?

гърмят 100 свича и се сменят за 3 часа и то ако сте с топология 2001-ва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tvs-а е подходящ предимно за защита на чифтовете където минава трафика. За захранващите трасета определено трябва да е подсигурен с нещо друго и както казваш е малко "капризна" работа ако даде на късо. И все пак можеше паралелно на разрядниците да добавиш по още един варистор както и на варисторите в паралел по още един единичен разрядник.

Редактирано от master

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tvs-а е подходящ предимно за защита на чифтовете където минава трафика. За захранващите трасета определено трябва да е подсигурен с нещо друго и както казваш е малко "капризна" работа ако даде на късо. И все пак можеше паралелно на разрядниците да добавиш по още един варистор както и на варисторите в паралел по още един единичен разрядник.

Ами според мен за дублиране на варистора има смисал, ама за единичните разрядници някак ми се губи смисълът

То става така че слагаш в паралел единчни разрядници на двойният

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в крайна сметка има свичове по 10 лева... не мога да разбера вие искате ли да печелите или просто си разнообразявате живота?

гърмят 100 свича и се сменят за 3 часа и то ако сте с топология 2001-ва.

Миле не е ли по лесно да отделим 2лв и 10 мин за изработката и да си спестим 50-60 суича по 10лв все пак (100%защита няма), със спестените пари да се почерпим с колегите за добрия UP на мрежата и доволните клиенти, което пък от своя страна си е супер реклама

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.