Jump to content
  • 0

Микротик опорен рутер


Тодор Лазаров

Въпрос

Скоро време ще трябва да обновявам моя опорен рутер /сега е Pentium 4 3.2Ghz 1 lan 100Mbit 4mPCI/.

Трафика който ще минава ще е около 100Мбит-а.

Ще има около 200-300 pptp сесий.

Та препоръчайте какво да взема, естествено бюджета е ограничен.

Иначе веднага бих взимал PowerRouter 732

една забележка: машината ще е на ups та затова не е за препоръчване някоя с 1000W захранване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Собственик

А причината за предстоящия ъпгрейд е .......... ?

Би било интересно за доста хора. Товари ли се ?

Това колко харчи машината не зависи от мощността на захранването. И 2000W захранване да сложиш, ако машината харчи 200W с UPS-a нямаш грижи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

От този PowerRouter 732 май няма голям смисал. Хубаво че има 7 Гигабитови карти, но не се знае какви са. Ето например имам едно бордче което RB133, като му пусна пинг към лоопбека, тайма е около 8-9мс, което в моят случай не ме бърка, но ако и при PowerRouter-а е така, ще ти забавя доста мрежата. Другото е че е с 512мб рам. Според мен по добре е да се вземе някакво интелче, задължително интел чипсет с двуядрено процесорче и повечко рам, към 1 Гб-че. В този случай си избираш яки ланки и няма да имаш проблеми. Единственото което е, ще трябва да си купиш един лиценза за Микротик, и по добре е да вземеш левел6 за версия 3.13и да я сложиш съответно. До колкото знам 3.13 потдържа повече от едно ядро или процесор. Относно лан картите аз съм много доволен от интел и от 3ком. Гледах по българските фирми някъде продаваха Intel PRO/1000 гигабитови карти за по 70-100 лв., които за мен са доста добри карти (имат верси и с по 2 и 4 порта или направо оптичен порт, но съответно са по скъпички).

Поздравии!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

съгласен съм с горното но не и с интелси чарколяци

оптеронче с амд чипсет

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

А причината за предстоящия ъпгрейд е .......... ?

Би било интересно за доста хора. Товари ли се ?

Това колко харчи машината не зависи от мощността на захранването. И 2000W захранване да сложиш, ако машината харчи 200W с UPS-a нямаш грижи.

1. Трябва да направя рутер през който да минава поне 100мбит /от това произтича че трябжа да има поне 1 Лан която да е 1000мбит и то с подръжка на хубав VLan/.

2. На него ще има поне 200 активни ppp сесий /Сегашната машинка и идва в повече точно този товар/, тука се налага да се пробва multu cpu подръжката на микротик: значи версий ще бъде на 3.x. Въпроса ми е дали XEON, Core или Quard.

3. Ще е хубаво да има повече PCI слотчета, на сегашното дъно имам 5 mPCI /wifi карти/

4. Не е за препоръчване да харчи повече от 300W. /гледам че има сървери на старо но са големи лами, все пак е добре и по-икономично да бъде - енергията трябва да се пести ;)/

5. Не маловажно да не е много скъпо.

6. Ако нашите управници гласуват за следене на интернет трафика, да има ъкъл и затова /celea/

Ми затова се сещам като начало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Аз бих добавил още един или два, вместо да го сменявам.

Като за начало на новите бих прехвърлил ppp сървъра. Ако е pppoe , бих разделил мрежата на 2 х 100 , на два отделни сървъра.

Централизацията никога не е била добра идея, особено пък като имаш изгледи за растеж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

съгласен съм с горното но не и с интелси чарколяци

оптеронче с амд чипсет

Защо с АМД,по добре ли се държат с Микротика. До колкото знам микротик изисква повече честота на процесора за да смята повече и не го бъркат другите екстри по процесора, а Интел все пак имат доста по високо честотни ЦПУ от амд. Примерно един АМД 2400+ и Пентиум 4 на 2,4Гхз, АМД-то го водят 2,4Гхз но всъщност е 1,8 или 2Гхз. Та мислълта ми е да се вземе един двуядрен на по 3,2Гхз и микротик 3.13 ще хвърчи с него.

Аз бих добавил още един или два, вместо да го сменявам.

Като за начало на новите бих прехвърлил ppp сървъра. Ако е pppoe , бих разделил мрежата на 2 х 100 , на два отделни сървъра.

Централизацията никога не е била добра идея, особено пък като имаш изгледи за растеж.  

Това също е доста добро решение. Тъкмо мислех да го предлагам но видях че SS7  го е предложил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Един съвет следствие от 6 месечния опит работа с PowerRouter 732.

Ползвай MT 3.11.Най добре работи с 2-те ядра.Пробвах следващите 2-3 версии, но в момента в който разрешиш 2 ядра  и почват проблеми.

Иначе мрежовите карти са Intel-ски.Поне така пише в /system/resources - vendor INTEL.. 82573L intel gigabit ethernet controler.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Аз бих добавил още един или два, вместо да го сменявам.

Като за начало на новите бих прехвърлил ppp сървъра. Ако е pppoe , бих разделил мрежата на 2 х 100 , на два отделни сървъра.

Централизацията никога не е била добра идея, особено пък като имаш изгледи за растеж.

Аз пък съм на обратното мнение. При централизирано управление има възможност за по добър мониторинг. И концентриране на управлението. Вярно ще и едното и другото решение има плюсове и минуси, но всеки може да си избере.

Проблема на мен основно се явява VPN сесийте. Тука е тънковото, какво може да се направи /било с пари или с ъкъл/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

процесора не е само калкулатор

точно при микротик трябва да се гледа

FSB и вградените инструкции

а амд има вграден в процесора контролер за паметта

освен ако не сте с i7  няма как да накарате

паметта да работи по-бързо

правил съм тест с идентични интел пентиум 3 с еднакви инструкции

и различно FSB  @66 @100 ми разликата е почти двойна

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

1. Трябва да направя рутер през който да минава поне 100мбит /от това произтича че трябжа да има поне 1 Лан която да е 1000мбит и то с подръжка на хубав VLan/.

2. На него ще има поне 200 активни ppp сесий /Сегашната машинка и идва в повече точно този товар/, тука се налага да се пробва multu cpu подръжката на микротик: значи версий ще бъде на 3.x. Въпроса ми е дали XEON, Core или Quard.

3. Ще е хубаво да има повече PCI слотчета, на сегашното дъно имам 5 mPCI /wifi карти/

4. Не е за препоръчване да харчи повече от 300W. /гледам че има сървери на старо но са големи лами, все пак е добре и по-икономично да бъде - енергията трябва да се пести ;)/

5. Не маловажно да не е много скъпо.

6. Ако нашите управници гласуват за следене на интернет трафика, да има ъкъл и затова /celea/

Ми затова се сещам като начало.

Колега, какво реши в крайна сметка ? :) Как се развиха нещата, доволен ли си от новото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.