Jump to content
  • 0

Mikrotik level 4 и VPN ?


lz1mak

Въпрос

Здравейте,

от доста време имам желание да изпробвам Микротик, като за начало бюджета е ориентиран към ниво 4. За хардуер мисля да ползвам:

Alix2d3 bord /CPU: 500 MHz AMD Geode LX800 • DRAM: 256 MB DDR DRAM • Storage: CompactFlash socket, 44 pin IDE header • Power: DC jack or passive POE, min. 7V to max. 20V • Three front panel LEDs, pushbutton • Expansion: 1 miniPCI slot, LPC bus • Connectivity: 3 Ethernet channels (Via VT6105M 10/100) • I/O: DB9 serial port, dual USB port • Board size: 6 x 6" (152.4 x 152.4 mm) - same as WRAP.1E • Firmware: tinyBIOS

четох добри отзиви за него. Искам да защитя мрежата си с VPN. До колкото разбрах от гугъл, има вариант примерно трафика генериран като изходящ и входящ в мрежата ми, да минава през сървър примерно в Ю.Африка. ЗА изходящ трафик се криптира преди да замине, криптиран е и входящия трафик. Сървъра ще може да скрива и реалното ми IP.

Дали съм разбрал правилно, и ще ми помогне ли за тази идея Микротик ниво 4 + Alix2d3bord?

идеята е всичкото криптиране/декриптиране да става вътре в борда, да не се налага инсталиране на софтуер в компютрите. Скоростите на трафик не ме интересуват, не е необходима висока скорост.

Говорим за любителско ниво, домашна мрежа, с научна цел е.

post-598-130900728794_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

7 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Мрежата не се защитава с VPN а с Firewall. VPN се изпозлва в няколко сценария като най често срещания е два офиса да виждат личните си мрежи през Интернет. ВПН (виртуални частни мрежи) не е определена технология а обяснение как се инкапсулират данните а OpenVPN, pptp, gre tunnel, ip tunnel, PPPoE и IPsec са VPN технологии. Когато говорим вече за сигурност на тези технологии на този етап IPsec и OpenVPN са най защитени но на практика се използват най често pptp и PPPoE може би защото не трябва да се инсталира софтуер ако клиента е с Windows XP или 7. pptp е по защитен от PPPoE но все пак най високото му ниво се води mschap2 който отдавна е разбит.

Криптирането каквото и да е то няма как да стане само вътре в борда защото двата хоста трябва да обменят ключове и да вдигнат криптирана сесия тоест криптиране трябва да има и при клиента.

Това за входящия и изходящия график през Африка определено не го разбрах а и не мога да си обясня какъв е смисъла от подобно нещо може би трябва да видиш софтуера tor ако искаш да се скриеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Щом скоростта не е от значение може да ползваш и по слаби устроиства.Не е нужно на се инсталира допълнителен софт на потребителските машини.За да избираш пътя на трафика на мрежата си е нужно да имаш достъп до такива хостове осигуряващи подобни услуги.Има публични и платени такива.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

А може би и аз не съм разбрал, борда ще вдига VPN с клиентите или с Африка ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

нещо се обърках в концепцията

но чак аликс да взимаш си е направо разхищение

чисто и просто рутерборд 750 би свършил същата работа

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Колегата просто може да има наличен аликс борд :)

А за рутера, първо се насочи към доставчик на услуга и виж какви са му изискванията, с какви протоколи се изгражда криптирания тунел, после може да си инсталираш един демо лиценз на микротик и да го пробваш 24 часа е тестовия период, ако всичко е наред може да си го закупиш. Във wiki-то има примери как се настройва.

Според нуждите ти избери си правилната държава с либерални закони в някоя офшорна зона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Най-добри резултати би имал ако имаш два рутера

- един някъде в България, където имаш добра Интернет свързаност, който да служи за VPN сървър

- един при теб който да се свързва с първия

Така ще избегнеш месечни VPN такси и ще се радваш на по-добра производителност, скорост.

Сайтовете ще ти се отварят по-бързо.

Разбира се, първия рутер трябва да е на място, където не ти е проблем че доставчика ще може да ти вижда трафика.

Доставчиците обикновено нямат време, желание а и печалба, да любопитстват клиентите какво точно правят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Най-добри резултати би имал ако имаш два рутера

- един някъде в България, където имаш добра Интернет свързаност, който да служи за VPN сървър

- един при теб който да се свързва с първия

Така ще избегнеш месечни VPN такси и ще се радваш на по-добра производителност, скорост.

Сайтовете ще ти се отварят по-бързо.

Разбира се, първия рутер трябва да е на място, където не ти е проблем че доставчика ще може да ти вижда трафика.

Доставчиците обикновено нямат време, желание а и печалба, да любопитстват клиентите какво точно правят.

Е на това са вика аномалия  :)

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.