Jump to content
  • 0

Проблем с Queue и Bridge


BO

Въпрос

Колеги, приятели, надявам се да помогнете с един проблем с който се сблъсквам и не можах да го реша.

Та за какво става въпрос...

Взимаме интернет през един VLAN1

Имаме втори VLAN2 към втора сграда на фирмата ни.

На рутера, който влиза оптиката от доставчика е вдигнат VLAN1 и VLAN2 i всичко работи. От страна на втората сграда е само оптика без нищо, защото  от страна на сградата пакетите са ънтагнати. Тагнати са само от страна на рутера w drugata sgrada и за това не ми е необходим втори рутер в другата сграда.

Имам вътрешна мрежа LAN1 при рутера със всички пуснати услуги разните му ППТП-та ИПСЕК-ове и т.н.

Та, за да станат двете сгради като една обща мрежа, защото така трябва бриджнах VLAN2 и LAN1

Абсолютно всичко със всички сървъри и услуги работят нормално.

Проблема, който имам, че не работят quque и не мога да лимитирам през VLAN2 (компютрите, които се намират във втората сграда, като търсят сървър от първата сграда).

Да речем че случайно ИП 192.168.4.34, което е в сграда 2 търси сървър 192.168.4.2 който е в сграда 1 и той съответно минава през бриджа и задавам кю не работи.

Като там Torch на VLAN2 виждам целия bandwidth виждам, че 192.168.4.34 е направил връзка с 192.168.4.2 виждам, че правят трансфер от порядъка на 50-60Mb ама queue-то не работи, все едно не съществува такава конекция.

Дори едно симпъл кю на таргет адрес 192.168.4.34 ограничено на 1bps не помага.

Преди бриджа всичко работеше коректо, когато интерфейсите са физически, а не са заменени VLAN и bridge.

Ако някой може да помогне нека сподели, че 1 седмица не намерих решение на проблема, а не е като да не съм пробвал всичко, което ми хрумна... :-[

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

не ми се изясни много ситуацията но поне даи един ех на /que si

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Бързо и тъпо решение :

1. Маркираш пакетите в бриджа (не в ip firewall)

2. Шейпиш не по ИП , а по packet mark

Бриджовете не се занивамат с ип адреси - това е L2, затова шейпъра не работи. Трябва да шейпиш по МАК адреси, т.е. номера с packet mark в бриджа

Колеги, приятели, надявам се да помогнете с един проблем с който се сблъсквам и не можах да го реша.

Та за какво става въпрос...

Взимаме интернет през един VLAN1

Имаме втори VLAN2 към втора сграда на фирмата ни.

На рутера, който влиза оптиката от доставчика е вдигнат VLAN1 и VLAN2 i всичко работи. От страна на втората сграда е само оптика без нищо, защото  от страна на сградата пакетите са ънтагнати. Тагнати са само от страна на рутера w drugata sgrada и за това не ми е необходим втори рутер в другата сграда.

Имам вътрешна мрежа LAN1 при рутера със всички пуснати услуги разните му ППТП-та ИПСЕК-ове и т.н.

Та, за да станат двете сгради като една обща мрежа, защото така трябва бриджнах VLAN2 и LAN1

Абсолютно всичко със всички сървъри и услуги работят нормално.

Проблема, който имам, че не работят quque и не мога да лимитирам през VLAN2 (компютрите, които се намират във втората сграда, като търсят сървър от първата сграда).

Да речем че случайно ИП 192.168.4.34, което е в сграда 2 търси сървър 192.168.4.2 който е в сграда 1 и той съответно минава през бриджа и задавам кю не работи.

Като там Torch на VLAN2 виждам целия bandwidth виждам, че 192.168.4.34 е направил връзка с 192.168.4.2 виждам, че правят трансфер от порядъка на 50-60Mb ама queue-то не работи, все едно не съществува такава конекция.

Дори едно симпъл кю на таргет адрес 192.168.4.34 ограничено на 1bps не помага.

Преди бриджа всичко работеше коректо, когато интерфейсите са физически, а не са заменени VLAN и bridge.

Ако някой може да помогне нека сподели, че 1 седмица не намерих решение на проблема, а не е като да не съм пробвал всичко, което ми хрумна... :-[

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

не ми се изясни много ситуацията но поне даи един ех на /que si

Благодаря за отговора :)

В момента съм изтрил всички кю-та защото не работят и няма смисъл да ги държа.

Ще се опитам да обясня малко по-добре ситуацията.

Като за начало:

Сграда-1:

МТ-3.18

В рутера влиза интернет с VLAN-112 вдигнат върху WAN порт-а, там адресите и каквото трябва, за да имам интернет.

На втори порт от рутера е закачена вътрешната мрежа Local.

Върху Local си имам необходимите DHCP-та и всичко останало, за да работи вътрешната мрежа и да има интернет.

До този момент си правя всякакви Simple queue и Queue tree и никога не съм имал проблеми.

Идва момента в който строим нова сграда и да речем 50% от компютрите + 50% от сървърите се разпределят между двете сгради.

В новата града изграждам оптично трасе до първата сграда.

От страна на втората сграда оптиката е с ънтагнат VLAN.

От другата страна стига до Сграда-1 и чрез същото оптично влакно само, че в отделен VLAN с номер VLAN-113 се тагват пакетите.

Вдигам в рутера отново на WAN порта VLAN-113 кръстен в рутера "Сграда-2" за улеснение.

Така, по този начин цялата нова сграда като интернет, DHCP и т.н. ще се управлява през VLAN-113 (сграда-2) интерфейса вдигнат върху рутера в старата сграда.

ОК всичко е така и работи.

В последствие ми трябва двата интерфейса VLAN-113 и Local да работят като физически 1 интерфейс. Да се обслужват от един DHCP сървър, да работят всички маскаради всички рутинги и т.н. все едно са общ интерфейс.

За тази цел вдигнах bridge с условно име "АВ"

Членове на въпросния бридж са VLAN-113 и Local.

Пускам всички услуги да слушат/работят вече върху новосъздадения интерфейс "AB".

Всичко работи както трябва, двете сгради са едно цяло и няма проблема.

Обаче намерих проблем, когато ми трябва да лимитирам когато компютър от Сграда-2 търси сървър в Сграда-1.

Когато пусна Torch директно върху интерфейс VLAN-113 виждам всички конекции, който се извършват от Сграда-2 към Сграда-1, все едно си е физически интерфейс, както и трябва да бъде.

Но в този вариант Queue-то не работи така, както до сега е работило с чисти интерфейси, като между Local, WAN, DMZ и всякакви други интерфейси...

Та ако мога да си задам въпроса, как в този вариант мога да вдигна лимити между двете сгради.

Както казах в най-простия вариант както до сега работеше, ако кажем, че мойто ИП на машината ми е 192.168.4.10 и си сложа simple queue на target address 192.168.4.10 към всички интерфейси на 1МБ да речем работи без проблеми, но както описах в по-горния вариант, когато адреса ми е от bridge "AB" по същия начин зададено queue-то вече не ми хваща адреса и не прави нищо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Бързо и тъпо решение :

1. Маркираш пакетите в бриджа (не в ip firewall)

2. Шейпиш не по ИП , а по packet mark

Бриджовете не се занивамат с ип адреси - това е L2, затова шейпъра не работи. Трябва да шейпиш по МАК адреси, т.е. номера с packet mark в бриджа

И това пробвах.

В бриджа добавих chain (всички пробвах - input, output, forward), за да не греша някъде, после избрах src. MAC address въведох МАК адреса на машината, която искам да марквам, и после mark packet.

След това по марк пакет в кю-то и пак не работи. :

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Ами то шейпъра (нормално) работи само за трафик, който преминава през рутера , т.е. рутира се от един интерфейс(с едно ип)  към друг (с друго ип) .

А пък локалния ти трафик не минава през рутер енджина , минава само през бриджа. А както казах, бриджа от ип адреси не разбира :)

Пробвай с маркиране и шейпене по марк.

пп.

трябва по dst MAC да маркираш - за трафика от бриджа към шейпената машина.

и по src МАК - за обратния трафик.

правилния chain e "forward".

във филтъра отчита ли ти маркирани пакети ?

pp.s

Коя версия е МТ ?

Сега пробвах при мен на 3.19- не става .

Ето така трябва да го направиш - тука е описано :

http://wiki.mikrotik.com/wiki/TransparentTrafficShaper

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ами то шейпъра (нормално) работи само за трафик, който преминава през рутера , т.е. рутира се от един интерфейс(с едно ип)  към друг (с друго ип) .

А пък локалния ти трафик не минава през рутер енджина , минава само през бриджа. А както казах, бриджа от ип адреси не разбира :)

Пробвай с маркиране и шейпене по марк.

пп.

трябва по dst MAC да маркираш - за трафика от бриджа към шейпената машина.

и по src МАК - за обратния трафик.

правилния chain e "forward".

във филтъра отчита ли ти маркирани пакети ?

Да  сега го пробвам

Все тая.

ДА на forward работи.

Показва ми че маркира трафика, копирам наляво надясно, ето сега имам току що маркирани 239847  пакета от едно копиране, но в кю-то все едно нищо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Ще го разръчкаме :) , ще тръгне.... , версията на МТ ?

при мен шейпъра на x.27 и 3.19 се държи по различен начин с бриджовете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Успях да го подкарам, след малко ще постна конфигурацията.

/interface bridge

add admin-mac=00:00:00:00:00:00 ageing-time=5m arp=enabled auto-mac=yes comment="" disabled=no \

   forward-delay=15s max-message-age=20s mtu=1500 name=bridge1 priority=0x8000 protocol-mode=\

   none transmit-hold-count=6

/interface bridge filter

add action=mark-packet chain=forward comment="" disabled=no dst-mac-address=\

   FF:FF:FF:FF:FF:FF/FF:FF:FF:FF:FF:FF new-packet-mark=test-br out-interface=vlan1

/interface bridge port

add bridge=bridge1 comment="" disabled=no edge=auto external-fdb=auto horizon=none interface=\

   ether2 path-cost=10 point-to-point=auto priority=0x80

add bridge=bridge1 comment="" disabled=no edge=auto external-fdb=auto horizon=none interface=\

   WI-FI-2.4 path-cost=10 point-to-point=auto priority=0x80

add bridge=bridge1 comment="" disabled=no edge=auto external-fdb=auto horizon=none interface=\

   WI-FI-5.4 path-cost=10 point-to-point=auto priority=0x80

add bridge=bridge1 comment="" disabled=no edge=auto external-fdb=auto horizon=none interface=\

   vlan1 path-cost=10 point-to-point=auto priority=0x80

/interface bridge settings

set use-ip-firewall=yes use-ip-firewall-for-vlan=yes

и шейпъра:

/queue simple

add burst-limit=0/0 burst-threshold=0/0 burst-time=0s/0s comment="" direction=both disabled=no \

   dst-address=0.0.0.0/0 interface=all limit-at=0/0 max-limit=10000000/10000000 name=queue1 \

   packet-marks=test-br parent=none priority=8 queue=default-small/default-small total-queue=\

   default-small

МТ 3.17

х.86 Интел 3.3ГХз

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

А да те питам по този начин предполагам, че ще шейпваш всички мак адреси.

Предполагам, че мога да сложа конкретен мак адрес.

Утре ще го пробвам и ще кажа какво е станало.

Благодаря ти още веднъж за старанието.

....

   FF:FF:FF:FF:FF:FF/FF:FF:FF:FF:FF:FF new-packet-mark=test-br out-interface=vlan1

.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Не всички - само броадкаста.

Там слагаш желания МАК адрес. , Ако няма dst-mac=  , тогава шейпиш всичко , което излиза през vlan-a

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не всички - само броадкаста.

Там слагаш желания МАК адрес. , Ако няма dst-mac=  , тогава шейпиш всичко , което излиза през vlan-a

Даа.

Много благодаря!

Тук беше проблема:

set use-ip-firewall=yes use-ip-firewall-for-vlan=yes

Просто това съм го пропуснал.

Сега вече работи и с ИП-та както си работи и между "стандартни" физически интерфейси и мога да шейпвам както си искам.

Наистина огромно благодаря! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.