Jump to content

Оптичен атенюатор


¤ DJ69 ¤ (ツ) ¤

Recommended Posts

Схемата е следната:  медиа конвертор<----->медиа конвертор. Постановката е с 10м пач кабел тъй като ще се ползва предимно за "лабораторни" условия. Обаче някой медиики не искат да палят на толкова близко разстояние.. и реших да взема атенюатор. След малко помощ от публиката за това колко dB да е затихването ( тъй като никога не съм ползвал подобно чудо  :o  ) взех 5dB. Е да ама май дойдоха много тъй като преди само с 10 те метра някой медии си работеха някой не, а сега нито една не захапа. Смених ги с 3dB + 10м пач кабел и всичко си дойде на мястото НО реших да сложа последователно 10м,3dB,2м,3dB,2m при което се очакваше да не работи тъй като се събират над 6dB - но пак работи с всяка медиа.. ;) . И нещо ми се губи логиката освен тия който се водеха за 5dB да са повече. То изобщо няма да се очудя тъй като децибелите са написани с една хартиика от горе им ама все едно, че съм го правил на 2литра водка.  ;)  Някой имали наблюдения по въпроса?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Масовите влакна (кабели) дават затихване от 0.0003-0.0004dB/m  със заварките и пачкабелите (конекторите също губят 0.5 а дърветата и 1dB може) един 20 километров смотан конвертор е предвиден да работи със затихване от поне 10-12dB.

В лаб условия сме подбирали SFP-та които работят стабилно и на 25-28dB затихване, които ми бачкат на междуградски трасена с години.

Тестовете които правиш с 10м. кабел са си мако "бомбаджииска" история - входа им премодулира , а някои може и да изгорят!

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за това исках да сложа и сложиш атенюатор.. Проблема е че не ми стана ясно защо с 5дб не запали, а с 2 по 3 запали..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за това исках да сложа и сложиш атенюатор.. Проблема е че не ми стана ясно защо с 5дб не запали, а с 2 по 3 запали..

Дефекти на атенюатора

или е над затихването което поемат конверторите

или е кабелче, конектор

Амо имаш с какво да измериш мощноста ще разбереш

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лошото е, че няма с какво да измеря..... Иначе в постановката кабелите са същите .. И най вероятно тия 5дб нещо не са били в час но така или иначе ги върнах вече... Трябва да купя някой 10 ка да тествам с нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малко офтопк, SFP-тата ги давали да се вадят и слагат до към 100 пъти, а на марковите суичове презаписа на фирмуера на няколко деседки презаписа, така че внимавайте с тестовете ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брат , всичко си има гаранция все пак, там никъде не пише колко пъти да ги слагам  :) като спре ми го сменят с ново

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това със суйчовете малко ме стресна.... що за глупост трябва да е родил инжинера който го е проектирал, че да се скапе така ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеца по-късно ...

Брат , всичко си има гаранция все пак, там никъде не пише колко пъти да ги слагам  :o като спре ми го сменят с ново

Defekt,

това къде го прочете или видя ? Незнам защо, ам нещо много съмнително и нелогично ми изглежда. Пиши къде си го прочел за да го прочета и аз и да се уверя, че такава простотия може да съществува.

И ако съществува - поне да знаем кой производители да избягваме.

Аз досега незнам някой СФП-та да съм ги бодвал толкова пъти. Но определено са ми горяли няколко бройки по странен начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.