Jump to content

Ориентация, посока, настройка на 2 насочени антени


Recommended Posts

Здравейте, значи някои който има опит в областта ако може да обясни как точно става, или възможно ли е изобщо ако

- знаем координатите на  2 точки,

- знаем и надморската височина на всяка точка

- имаме пряка видимост

как могат да бъдат изчислени посоките на 2те антени, така че да сочат една към друга?

п.с. Сещам се за нещо от сорта на отчитане посоката на първата антена с GPS и после на 2рата антена да се настрои противоположната посока, но така най-вероятно 2те антени ще излъчват успоредни "лъчи" ноп няма да сочат една към друга.

Надявам се сте разбрали какво питам.

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Програмката в тая тема :

http://mikrotik-bg.net/YaBB.pl?num=1211370987

Пресмята и показва азимут и елевация на антените. Доколкото разбрах точно това търсиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за линка, но така и не успях да подкарам програмата....

Ако намериш малко свободно време... интересува ме дали има видимост за тези 2 точки:

Point1

Latitude   =  42.656039863966846

Longitude  =  27.703453302383423

Point2

Latitude  = 42.716415163248136

Longitude = 27.748063802719116

и азимут и елевация на антените.

Точките се намират на около 7,6км в права линия и са съответно в Свети Влас и Несебър област Бургас.

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

ако добавиш и надморските им височини вероятно може да се изчисли

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, извинявам се за пропуска, значи:

Point1

Altitude: 0 - 49m above sea level (За град несебър, но точно за тази точка-Point1 не знам как да разбера)

Point 2

Altitude: 50 - 99m above sea level (За Свети влас, но точно за тази точка-Point 2 не знам как да разбера)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нощ.... Мощен фенер (2 броя) ... 2-ма души... Говорят си по телефона и си светкат. Вероятно най-точния и бърз начин за подобни разстояния.

Насочването: Ден, пак си говорят. Първо единия мести докато постигне макса после другия. След това пак така. После лесно.

Защо е нужно да се погледне с фенер/фарове на кола? Защото колкото и да се смята един линк не е ясно колко и какви дървета ще има. Сградите също не се отчитат и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз мисля че има доста добра видимост, но понеже в момента не съм на местото не мога да съм сигурен.

А за настройката наистина ли така се прави...????

Да разбирам ли че с netstumbler или ping може да се направи оптималното насочване?

А за да е възможно това нали трябва да има минимална първоначална връзка "връзка". т.е. първоначалното насочване на око ли се прави, понеже за около 8км , неточност с няколко градуса няма ли да се отрази драстично ? Ако става дума за първоначално насочване на 2те чинии една към друга, при което мога да получа сигнал, донастройката е лесна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Нощ.... Мощен фенер (2 броя) ... 2-ма души... Говорят си по телефона и си светкат. Вероятно най-точния и бърз начин за подобни разстояния.

Насочването: Ден, пак си говорят. Първо единия мести докато постигне макса после другия. След това пак така. После лесно.

Защо е нужно да се погледне с фенер/фарове на кола? Защото колкото и да се смята един линк не е ясно колко и какви дървета ще има. Сградите също не се отчитат и т.н.

по неволя на 10 километра с огледало ми се е налагало

но и фойерверки и тем подобна пиротехника би свършила работа ;)

до 5 километра има евтини радиостанции

пък сложени на фокуса на антената може и подалеко да се чуват ;)

ма по-хубаво от бинокъл или далекоглед няма

снимчицата е антена на 19 км снимано е през околяра на далекоглед

(онуй бялото петно на белия блок отгоре е 1,20 паниче ;) )

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз мисля че има доста добра видимост, но понеже в момента не съм на местото не мога да съм сигурен.

А за настройката наистина ли така се прави...????

Да разбирам ли че с netstumbler или ping може да се направи оптималното насочване?

А за да е възможно това нали трябва да има минимална първоначална връзка "връзка". т.е. първоначалното насочване на око ли се прави, понеже за около 8км , неточност с няколко градуса няма ли да се отрази драстично ? Ако става дума за първоначално насочване на 2те чинии една към друга, при което мога да получа сигнал, донастройката е лесна.

Оф,колега-теоретично може си мътим темата колко си искаме-практичната част Mile  ти я обясни доста нагледно-на 8км нема никакви грижи да вземеш приличен бинокъл,насочваш антената с негова помощ,човечето отсреща извършва същата манипулациа,вдигате л....цата-те си казват на какъв сигнал линкват,първо единия после и другия гледайки сигнала бие по едно шамарче на антената за финна донастройка,после си избирате режим на работа и канал(предполагам гони се макс трафик),прибираш си партакешите и си готов.

бтв-никога не става от първия път :D-все пак параграф 22 в нашия занаят е най-валиден

Поздрави!

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Колега, на 8км. антените се насочват на око , дори бинокъл не трябва :) , но е хубаво да го има.

По-голям проблем ще е насочването по азумут и елевация, щото няма как да ги измериш на самата антена.

Със бинокъл би трябвало да видиш отсрещната точка (сграда , ориентири около нея) , после слагаш антените , налагаш бинокъла по ръба на антената (първо върху нея - за азимута , после отстрани - за елевацията)  - въртиш антената и гледаш през бинокъла.

Азимут и елеващия трябват само при дълги линкове - над 20-30 км , за ориентир накъде коре долу да се насочат антените, после донасочването става по сигнал.

Да, извинявам се за пропуска, значи:

Point1

Altitude: 0 - 49m above sea level (За град несебър, но точно за тази точка-Point1 не знам как да разбера)

Point 2

Altitude: 50 - 99m above sea level (За Свети влас, но точно за тази точка-Point 2 не знам как да разбера)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

бтв-никога не става от първия път :D-все пак параграф 22 в нашия занаят е най-валиден

Поздрави!

става става с опит и познание

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Линковете вдигани на голямо разстояние пр 20-30км зависи най-вече с какви радиа се прави ,ако е с подаржащи микротик се следи силата на сигнала на антените .При полужение че не са връзват едното радио се прави в режим АП а дргото следователно клиент. Сканиране с клиента и се търси ISSD на АП ,след намиране на ап се въртят последователно антените до постигане на най-добрият  сигнал. Аз спецялно съм правил линк на 27км с Airaya Тополово-Садово ,с помоща на бинокъл и Googlerth , изчиставането на сигнала може да се използва TTL при ping или за опците предоставени от Airaya който са в менюто на радиата .С Airaya се постига най-точно насочване,но си имат и минуси - доста чустителни при въртенето на антената.Трябва търпение при тях, освен ако не си снайперист по рождение. :D

Never Stop Thinking !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.