Jump to content
  • 0

DHCP Server защита от кражба на НЕТ.


Тодор Лазаров

Въпрос

Един колега се оплаква че му крадат от НЕТА.

Топологията му беше следната:

DHCP server с раздаване на динамични адреси. /само това/

Сложих му микротик:

- пуснах му DHCP server с радиус оторизация към UserManager-a

/ ip dhcp-server set dhcp1 use-radius=yes

/ radius add service=dhcp address=y.y.y.y secret=123456

/ tool user-manager customer add login="MikroTik" password="******" permissions=owner

/ tool user-manager router add subscriber=MikroTik ip-address=x.x.x.x shared-secret=123456

/ tool user-manager user add add subscriber=MikroTik username="00:01:29:27:81:95" ip-address=192.168.100.

...

...

и така му описах MAC адресите.

това е описано и тук:

http://wiki.mikrotik.com/wiki/User_Manager/DHCP_Example

Въпроса ми е следния. Какво още може да се направи.

Защото пак си остава въпроса че ако някой статично си сложи IP от  

адресната област на DHCP-to пак ще има NET.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters For This Question

  • Тодор Лазаров

    11

  • SS7

    4

  • insertoff

    4

  • Stilyan

    3

Recommended Posts

  • 0

Предполагам SS7 ползва "static DHCP", за да даде определено IP на определен MAC адрес. За непознатите MAC адреси може би има друг DHCP сървър (или DHCP Pool - списък с IP адреси), който раздава нерутирани адреси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Точно така . Има ДХЦП пул със забранени адреси , например 10.10.10.0/24 . При пускането на нов клиент той взема от тези адреси и няма нет. След това записа за този клиент се прави статичен и му се слага работещ ИП адрес. По този начин , ако някой хитрее и си сменя мак адреса - получава неработещ адрес и няма нет. Това обаче не предпазва срещу въвеждане на статичен адрес от клиента.

Но най доброто е спиране директно от порта на комутатора ( е няма начин да краде) , и заключване МАК-порт ) против смяна на мак адрес . Лека полека вървим в тая посока - т.е. към управляеми комутатори.

При техническата грамотност на нашите клиенти, въвеждането на ПППоЕ е равно на самоубииство (бърз фалит)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Точно така . Има ДХЦП пул със забранени адреси , например 10.10.10.0/24 . При пускането на нов клиент той взема от тези адреси и няма нет. След това записа за този клиент се прави статичен и му се слага работещ ИП адрес. По този начин , ако някой хитрее и си сменя мак адреса - получава неработещ адрес и няма нет. Това обаче не предпазва срещу въвеждане на статичен адрес от клиента.

Значи доколкото разбрах.

Имаш един DHCP който първоначално раздава адреси в областа: 10.10.10.0/24. До тук е ясно, но не мога да разбера това: След това записа за този клиент се прави статичен и му се слага работещ ИП адрес

т.е. как го правиш нали това се прави на микротик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

При техническата грамотност на нашите клиенти, въвеждането на ПППоЕ е равно на самоубииство (бърз фалит)

PPP-то е идеален вариант за управление на клиенти - пускания, спирания и изобщо цяла акаунтинг система, има много варианти базирани на radius+mysql.Преминаването не е толкова фатално, направих го преди 3 години и не съжалявам, родих се...Свърши се с издирването на новоизлюпени хакерчета и с опити за кражби.

Но PPP-tata имат един сериозен недостатък - по-ниската производителност.Така при по голям брой клиенти и при възможност да им се пусне по-голям трафик - напр 5-10 мбита , натоварват страшно много микротиците и те почват да работят на макс.

Не е толкова фатално незнанието на клиентите- има хиляди начини - напр. една програма чието пускане прави dial-upа.

Правилно SS7 се е насочил към управляемите суичове.

Но там все още не съм намерил начин да вържа нещата с акаунтинга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

PPP-то е идеален вариант за управление на клиенти - пускания, спирания и изобщо цяла акаунтинг система, има много варианти базирани на radius+mysql.Преминаването не е толкова фатално, направих го преди 3 години и не съжалявам, родих се...Свърши се с издирването на новоизлюпени хакерчета и с опити за кражби.

Но PPP-tata имат един сериозен недостатък - по-ниската производителност.Така при по голям брой клиенти и при възможност да им се пусне по-голям трафик - напр 5-10 мбита , натоварват страшно много микротиците и те почват да работят на макс.

Не е толкова фатално незнанието на клиентите- има хиляди начини - напр. една програма чието пускане прави dial-upа.

Правилно SS7 се е насочил към управляемите суичове.

Но там все още не съм намерил начин да вържа нещата с акаунтинга.

Каква е тази програмка. Търся нещо елементарно. МС$ на клиентите ми се вижда сложно.

И аз сам за PPPOE или PPTP в мойта мрежа е така.

Но както казан по-отгоре на този който му го правя не му се занимава с ограмотяване на клиентите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Ето картинка :

Значи доколкото разбрах.

Имаш един DHCP който първоначално раздава адреси в областа: 10.10.10.0/24. До тук е ясно, но не мога да разбера това: След това записа за този клиент се прави статичен и му се слага работещ ИП адрес

т.е. как го правиш нали това се прави на микротик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте нов съм в форума.Преди седмица се справих с проблема за кражба на нет-а.Също и аз раздавам ип-тата с ДХЦП-то като след това ръчно си добавям ип-то и мак-а в арп таблицата и работата заспива и после в лан интерфейса в полето АРП му  слагам reply-only и с това всичко влиза в сила свеки от клиентите има нет с ип-то което му е на лан-аи все пак SS7 е прав за клиентите че 1 на 100 могат да си сменят мак-а пък и това да стане този с реалниа мак ще изписка и другия ще бъде хванат ;) у може би изключен завинаги от мрежата дано да съм бил полезен

Поздрави!  ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте.

Според мен връзването на ИП и МАК не е изобщо сигурна работа .

Всяко хлапе знае как да си смени МАК адреса ! А за кражбата на нет е много лесна !

Аз много се лутах и стигнах до  две решения :

(1) управляеми комутатори  по цялата мрежа - скъпо и трудно за управление

(2) Билинг система с клиенска програмка - нашето спасение .

.ехе-то е еднакво за всеки клиент (слагаш го на ФТП и си го теглят). В тази програмка се въвежда  user и pass които трябва да са същите които съм вавел в servera (FreeBSD+Billing system) .

Аз нямам DHCP но и с него става !

Така за да крадат нет  освен ИП траа да знае и user и pass на клиента чието ИП е замъкнал .

Така се спират кражби на нет и поставяне на router при клиента (ТТЛ=1 знаете лесно се преодолява).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте.

Според мен връзването на ИП и МАК не е изобщо сигурна работа .

Всяко хлапе знае как да си смени МАК адреса ! А за кражбата на нет е много лесна !

Аз много се лутах и стигнах до  две решения :

(1) управляеми комутатори  по цялата мрежа - скъпо и трудно за управление

(2) Билинг система с клиенска програмка - нашето спасение .

.ехе-то е еднакво за всеки клиент (слагаш го на ФТП и си го теглят). В тази програмка се въвежда  user и pass които трябва да са същите които съм вавел в servera (FreeBSD+Billing system) .

Аз нямам DHCP но и с него става !

Така за да крадат нет  освен ИП траа да знае и user и pass на клиента чието ИП е замъкнал .

Така се спират кражби на нет и поставяне на router при клиента (ТТЛ=1 знаете лесно се преодолява).

Дай малко инфо за тази система

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ами системата работи под FreeBSD OS ,потдържа - реални ИП адреси , мери както по  трафик така и по скорост а и заедно ,има много гъвкав администраторски УЕБ интерфейс които има права на достъп ,води отчет на финансите  и вече 1 година работи безотказно при мен!

Повече инфо тук: http://nodeny.com.ua/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

при мен има hotspot mac login

dhcp + radius

radius отметката се свързва с локалния радиус а тои с никаде ;)

т.е. получават по dhcp само тези които имат бинднат мак в leases листа

за тези опитващи със статично хотспота предлага страница за логин

че и тест период от 30 секунди и втори опит след седмица

решението с софт за логин подобно на един софииски доставчик

не върши работа под неджам системи

много ще ми е интересно на МТ как ще стане примерно

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

WPA криптиране...

Не че всяка система няма начин как да се хакне, но става по трудно.

Т'ва е само за безжичните, нали? Мен ме интересува за жични и смятам HotSpot за решението, то работи и по кабел, нали?  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

абсолютно за всяка преносна медия става

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

PPP-то е идеален вариант за управление на клиенти - пускания, спирания и изобщо цяла акаунтинг система, има много варианти базирани на radius+mysql.Преминаването не е толкова фатално, направих го преди 3 години и не съжалявам, родих се...Свърши се с издирването на новоизлюпени хакерчета и с опити за кражби.

Но PPP-tata имат един сериозен недостатък - по-ниската производителност.Така при по голям брой клиенти и при възможност да им се пусне по-голям трафик - напр 5-10 мбита , натоварват страшно много микротиците и те почват да работят на макс.

Не е толкова фатално незнанието на клиентите- има хиляди начини - напр. една програма чието пускане прави dial-upа.

Правилно SS7 се е насочил към управляемите суичове.

Но там все още не съм намерил начин да вържа нещата с акаунтинга.

Един пример за "идеалния вариант PPPOE":

1. аз съм клиент в твоята мрежа и не ми се плащат такси за интернет;

2. пускам си в къщи един PPPOE сървър със същия сървис нейм като твоя;

3. в един хубав момент мрежата някъде се чупи, и клиентите не могат да достигнат твоя PPPOE сървър.

Въпрос: Къде се ауторизират?  ---> Отговор: На моя сървър.

Вече ще имам N на брой user name's, passwords, МАС и IP адреси няма да ми се налага да плащам такси за интернет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Да Ivo е прав. PPP не е пенкилер и не лекува всичко. При комбинация сегментирана мрежа + ппп става доста по-трудно. Тогава ще видиш гейта + да кажем 15 клиента или 23 на switch-a, a Ако е от умните може и само гейта да видиш. Естествено това е най-скъпия начин и рядко се практикува, но цените падат ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.