Jump to content

Въпрос за лак


Spoon

Recommended Posts

Здравейте. От скоро реших да се занимавам с направата на антени, за лична употреба разбирасе, защото за себе си не мога да насмогна камо ли за "хората" и имам .... да го нарека малко странен въпрос. Та : обиколих целия град и само в Конрад ми предложиха "електо-пропусклив" или "вълново-пропусклив" лак ... ще излъжа точно как го нарече продавача, но ме овери че мога да пръскам по антените без това да наруши начина им на работа. Незнам дали е от значение но дадох 16лв за 200мл флакон. Въпроса е може ли да се вярва на думите на продавача ? аз малко сложих тигана преди да хвана рибата като го купих но ..... не искам да "осирам" нещо което съм направил с толкова труд !!! на самия флакон има стикер на БГ на който пише че предназначението му е за печатни платки .

Ако евентуално някой е ползвал нещо подобно ще помоля да сподели, защото окисите са ми проблем номер едно в момента :). не искам да сложа нещо някъде и след месец то да спре да работи !!!

Другия ми въпрос е : ако евентуално не е проблем да се нанася върху антени как ви звучи "идеята" АП-то да се "опуши" с лак преди да се сложи в кутията ??!? разбирасе на местата кадето загрява /дори и минимално/ ще се слагат радиатори.

Благодаря за вниманието.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно въпроса за лакирането стои така:

Не е голям проблем да напръскаш много тънък слой лак върху платката на антената, но той задължително ще окаже влияние върху работата на антената. И това се дължи на факта, че все още не е измислен диелектрик, който да има по-добра диелектрична проницаемост от въздуха. На въздуха диел. проницаемост е 1, на тефлона е 2 и всички други са над 2. Поради това, че лака се нанася непосредствено върху излъчващата повърхност, той ще има и най-голямо влияние. За да разбереш какво е то, направи две абсолютно еднакви антени от които едната лакирана, а другата не. Не им слагай капаци. И ги сравни на реално трасе. Ако се държат еднакво - лакирай смело, слагай капаци и т.н. Но като слагаш капаците направи същата проба - две еднакви антени едната с капак, а другата без и виж пак каква ще бъде разликата. Лично аз съм против лакирането поради две причини. Нанасяш диелектрик с неизвестни свойства непосредствено върху антената и освен това никога не можеш да го направиш еднакъв на дебелина слоя върху всички антени. Антените, които аз произвеждам не са лакирани и капаците са от специална пластмаса със съдържание на въздух под формата на микроскопични мехурчета в обема, това намалява общата диелектрична проницаемост на този материал и той е около 2.4 което се доближава до тефлона. За окислението разчитам на добрата херметизация. Когато нямаш достъп на нов въздух в кутията при антената, се намалява до минимум окисляването.

http://енергия.ею
http://www.e-kak.info/forum/index.php

https://www.youtube.com/channel/UC0hGPWgF79s4JhhXY0Eo4zA

 

Обяснявам само когато ме питат, и то ако съм на кеф!
Поздрави: Евгени LZ3EG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.