Jump to content
  • 0

Проблем с натоварване


kokaracha

Въпрос

  • Администратор

Имам оплакване от високо натоварване на микротици. Машините рънват пппое,оспф,шеип. Проблема се появява при скорости над 100мб/с / 300 потрбителя ,като тогава товара надминава 80% и машините почват да се лагват а скоростите на потребителите падат. Машинките са Intel Pentium Dual-core 3 ghz 2 /gb ram с броудкомски и интелски интерфейси.На някои има и пуснат хотспот,нат,кон.тракиг но разликата в товара е малка с тия които нямат пуснати такива.  Версията им в момента е 4.9,като във в. 3.х  положението беше още по зле.

Ако има някои с такива проблеми нека сподели с какво ги е решил.Друго питане,при вас по колко потребителя успявате да докарате на машина и при какви скорости,без да влошите качеството?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

[х@х] /system hardware> pr
  multi-cpu: yes

[/code]

това човъркал ли си го

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

От моя скромен опит конн.трак-а и всичко свързано с него -нат,филтри и т.н.  товари чувствотелно процесора.

Първата работа при претоварен процесор е била да махна всичко от /ip firewall  и /queues  , шейпинга също товари доста.

Разпредели (ако имаш възможност) задачите върху няколко машини , при мене помагаше, при това при по слаби машинки.

ако имаш пуснато snmp - спри го.

Имам оплакване от високо натоварване на микротици. Машините рънват пппое,оспф,шеип. Проблема се появява при скорости над 100мб/с / 300 потрбителя ,като тогава товара надминава 80% и машините почват да се лагват а скоростите на потребителите падат. Машинките са Intel Pentium Dual-core 3 ghz 2 /gb ram с броудкомски и интелски интерфейси.На някои има и пуснат хотспот,нат,кон.тракиг но разликата в товара е малка с тия които нямат пуснати такива.  Версията им в момента е 4.9,като във в. 3.х  положението беше още по зле.

Ако има някои с такива проблеми нека сподели с какво ги е решил.Друго питане,при вас по колко потребителя успявате да докарате на машина и при какви скорости,без да влошите качеството?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Хваща си ги процесорите вярно,няма ядове.Колко и как работи smp-то не се знае обаче,доколкото знам това е голям проблем и не могат да го си го решат от мт.

Няма филтри на мт и не филтрирам с тях,нат и контракинг има само на 1-2 машини но както казах разликата е минимална (3-4%). То общо взето рънват само пппое,оспф и шеип как да ги преразпределя,то ако ги спра и тях ще е наи добре ама не зависи от мен  .

Пак същата постановка, както машините са почти идентични (обаче 1 ядро) нямам такива проблеми.Но там не държат на мт и търкалям бсд-та.


Monitoring bge1...    (press CTRL-C to stop)


rx:   112.36 Mbit/s 30605 p/s          tx:   259.35 Mbit/s 36592 p/s



last pid: 18996;  load averages:  0.02,  0.03,  0.00     up 113+10:30:43 19:33:34

104 processes: 3 running, 83 sleeping, 18 waiting

CPU 0:  0.0% user,  0.0% nice,  2.6% system,  3.4% interrupt, 94.0% idle

CPU 1:  0.0% user,  0.0% nice,  0.0% system,  0.4% interrupt, 99.6% idle

Mem: 76M Active, 1613M Inact, 228M Wired, 13M Cache, 112M Buf, 67M Free

Swap: 4043M Total, 4043M Free


  PID USERNAME   THR PRI NICE   SIZE    RES STATE   C   TIME   WCPU COMMAND

   11 root         2 171 ki31     0K    16K CPU0    0 4866.1 200.00% idle

15959 root         1  44    0 56480K 51840K select  0 437:43  0.49% snmpd

   12 root        18 -48    -     0K   144K WAIT    0 524.8H  0.00% intr

    0 root         8 -68    0     0K    56K -       1 441:19  0.00% kernel

*SMP или  SNMP ? Навсякъде ползавм снмп за мониторинг/статистики,не мисля че има нещо общо с товара ама ще пробвам и това.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Имал съм случаи , когато SNMP !  се сбозява и започва да товари много процесора. Пробвай да го спреш и виж дали няма да намалее натоварването.

За шейпенето -  предпочитам да го разхвърлям на няколо машини (ако има възможност) , натоварването пада чувствително.

Или пппое на една машина, шейпа - на друга (или няколко други). Тия 300 клиента само през една машина ли минават ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Тия 300 клиента само през една машина ли минават ?

Ми толкова успява да закачи една машина.Като почне да се товари,отговаря по бавно,тая която (следващата) е по ненатоварени отговаря по бързо  и закача новата конекция.

3хх клиента много ли ти се виждат за 1 машина ?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

За шейпене ми се виждат множко.

300+ клиента са предпоставка за по-сериозна топология на мрежата - core , access и т.н. както пише по дебелите книги.

300+ клиента ми се виждат много дори за един лан сегмент. Но все пак зависи от навиците на клиентите.

3хх клиента много ли ти се виждат за 1 машина ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

За шейпене ми се виждат множко.

300+ клиента са предпоставка за по-сериозна топология на мрежата - core , access и т.н. както пише по дебелите книги.

300+ клиента ми се виждат много дори за един лан сегмент. Но все пак зависи от навиците на клиентите.

На мен ми се виждат пък много малко за една даже.Всичко е както трябва,има си коре-та,влани,сегманти,бутала,тези играят само акцеси.

Разликата със производителността в другата постановка е брутална.


nas1# ifconfig | grep ng | wc -l

   665 

Timecounter "i8254" frequency 1193182 Hz quality 0

CPU: Intel(R)   Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz (3000.37-MHz 686-class CPU)

  Origin =   "GenuineIntel"  Id = 0xf65  Stepping = 5

    Features=0xbfebfbff<FPU,VME,DE,PSE,TSC,MSR,PAE,MCE,CX8,APIC,SEP,MTRR,PGE,MCA,CMOV,PAT,PSE36,CLFLUSH,DTS,ACPI,MMX,FXSR,SSE,SSE2,SS,HTT,TM,PBE>

      Features2=0xe59d<SSE3,RSVD2,MON,DS_CPL,EST,TM2,CNXT-ID,CX16,xTPR,PDCM>

    AMD Features=0x20000000<LM>

  AMD Features2=0x1<LAHF>

    Logical CPUs per core: 2

real memory  = 2138701824 (2039 MB)

avail   memory = 2087890944 (1991 MB)


Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Хардуера си е напълно достатъчен за 200-250 незнам защо за прост акцез точно мт си решил. Като знам предпочитанията ти към автентикация и прочие какъв е проблема да ги набиеш на дебиан или слак, които да вържеш към аккоунтинга? При нас на 500 юзера на един шейпър гледам няма никакви проблеми. Имало е и повече, но вече става доста тегаво и определено се усеща вечер при повечко ппс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Хардуера си е напълно достатъчен за 200-250 незнам защо за прост акцез точно мт си решил. Като знам предпочитанията ти към автентикация и прочие какъв е проблема да ги набиеш на дебиан или слак, които да вържеш към аккоунтинга? При нас на 500 юзера на един шейпър гледам няма никакви проблеми. Имало е и повече, но вече става доста тегаво и определено се усеща вечер при повечко ппс.

Избора на ос не зависи от мен,клиента държи да е мт.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.