Jump to content

Подреждане на влакната в сплайс касета


Recommended Posts

бихте ли споделили колко аванс оставате в сплайс касетата, как аранжирате влакната така че след последващо отваряне на касетата да може да се работи спокойно без да се споменава човека заварял ;) Ако има и стандарти също би ми било интересно.

мерси предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
:o нещо такова около 1м аванс има сигурно

post-13-13090072728_thumb.jpg

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това е доста индивидуално :)  ама чак 1 метър, аз лично преценявам в зависимост от условията. В повечето случаи  след като махна HDP-то от кабела и остане само бялата тръбичка с влакната (това важи само за кабел тип "unitube" )  горе долу преценявам поне да има влакно за поне  2 обиколки в касетата (и пак зависи от големината касетата) и краят му да идва повече от средата на holder-а за термофита. Това го повтарям за всеки кабел в касета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

както е тубата с нея ли си мерисх 2 дължини и дължина за гнездото на термофита или със самите влакна ? или 1-во подготващ кабелите 1 х 1 и после почваш да работиш? при мен се получи, че в една пвц кути имах 3 кабела и стана голяма кочина затова и постнах темата неми хареса изобщо. Идеята е като се отваря за нещо касетата да може да се работи спокойно. 3-тия кабел идва много лосщо бях си направил касетата с 3 щуцера и се получава единия кабел е посредата на касетата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да с тубата си я меря (все пак внимателно, най-вече ако има и други заварки) щот мноо мразя да се омазвам с гела  :) . След като сплайсваш в кутия или забравяш за касетата и закрепваш влакната и термофитите с изолирбанд или си търсиш кутия с достатъчно голям размер за да се събере касетата така че кабелите да и идват само в каищата, кабел по средата наистина "зацапва" картинката, но по принцип оптика можеш и в консервна кутия да сплайнеш ::) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително влакната трябва да са поне 2см по къси от максималния радиус в касетата защото когато захладнее и тубата изплюе влакната почват да се гърчат по ръбовете и затихването се увеличава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не вземете да изкарте по един свестен (имам предвид платен) курс по сплайст всичко друго е вятър и мъгла както се получава и в тази тема.Дори фирмите продаващи апрати за сплайстване провеждат безплатни убучения но там нещата се свеждат до самата заварка,заготвяне,програмиране за различните заварки тест с една дума да можете щогоде да работите с апарата.Има и доста тънкости(както навсякъде)които никой няма да ви каже ,казват се между равностойни(в познанията)сплайстери и за да получиш трябва да има какво да дадеш (ново или актуално) и най важното не трябва да сте в кокурентна среда (разбирай конкуренти напр. в бизнеса) !

пп: платен курс по работа с оптика е към 500 лв. и нагоре

"Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен." Алберт Айнщайн

"...една мрежа е толкова добра колкото нейните създатели..." безспорен факт !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно е хубаво да се изкара един курс аз съм ного за но 500лв на мен са ми много. Машинката несъм я вземал нова от магазина там наистина провеждат курс. Още много хляб има да изям в тази област, че да стигна до тънкостите. Идеята бесхе тук да споделят хора които са заваряли такива дребни и важни неща с които са се зблъсквали по време на работа. А като курсовете станат 200лв. бих изкарал един. Давайте да се съсберем 5 човека и да ходим да натискаме някои да ни взема на х 200лв. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой прави интересни неща с оптика във София или Шумен, аз мога да го снимам за да има материал за показно. Камера ще намерим от някъде. После клипа ще си го поства човеказина B) Скайпа ми е видим от иконката под аватара и е отличен (най-добрия) начин за връзка с мен. няма време :)

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 месеца по-късно ...

Велин,

щом има лепенки и подлепвания - влакната не са замерени.

По темата:

1. Планирайте муфата. Съединитална или разклонителна.

2. ПЛанирайте къде ще са кабелите във входовете на муфата. Желателно е да са срещуположни.

3. Някой касети не с се нуждаят от замерване. Примерно в муфите 2+4 на Ланком.

Влакната не трябва да са огънати с радиус под 3 см. Огъването не трябва да е с прекалено напрежение.

Четох по-горе:

1.Оптика не се прави току така. ФАКТ! Планировката на какво и къде ще се ползва е от основно значение!

2. Сплайса е евтин. Трудоемкото е заготовката. ФАКТ! Сплайса го прави машината. 6х4 спласа=20 минути. Заготвката на 2 кабела с 6 туби по 4 влакна е около 1 час (заедно с херметизацията).

И ако ще правите оптика с над 1000 сплайса - вземете си сплайсер. Явно държите на непрекъсваемоста и от там отивате на бизнес клиентите. Нали няма да оставите бизнес клиент който плаша 100-200 лв на приятелчето от съседният голям град ?

Фуджикура е мерцедеса на сплайсерите, но не подценявайте и китайските сплайсери, който с около 20-40% по евтини.

Ако ще правите и кабелна, без OTDR и Powermeter няма да минете. При СФП и Медия може да си позволите 1 db на сплайс. Но при кабелната телевизия - 1db може да Ви струва и 20 db във RF сигнала.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Всичко с дължините на тубите и влакната е мисля индивидуално в зависимост от вида на муфа и сплайс касета, която се използва ( да ти е удобно да работиш и същевременно да е съобразено с размерите на продукта), разбира се ако има стандарти от производителя е най-добре.

Колкото за сплайсер: за мен най-доброто което съм използвал и използвам е M90E на Corning (без никакви забележки).......всъщност има една забележка.....14 хил.$

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеца по-късно ...

Велин,

щом има лепенки и подлепвания - влакната не са замерени.

По темата:

1. Планирайте муфата. Съединитална или разклонителна.

2. ПЛанирайте къде ще са кабелите във входовете на муфата. Желателно е да са срещуположни.

3. Някой касети не с се нуждаят от замерване. Примерно в муфите 2+4 на Ланком.

Влакната не трябва да са огънати с радиус под 3 см. Огъването не трябва да е с прекалено напрежение.

Четох по-горе:

1.Оптика не се прави току така. ФАКТ! Планировката на какво и къде ще се ползва е от основно значение!

2. Сплайса е евтин. Трудоемкото е заготовката. ФАКТ! Сплайса го прави машината. 6х4 спласа=20 минути. Заготвката на 2 кабела с 6 туби по 4 влакна е около 1 час (заедно с херметизацията).

И ако ще правите оптика с над 1000 сплайса - вземете си сплайсер. Явно държите на непрекъсваемоста и от там отивате на бизнес клиентите. Нали няма да оставите бизнес клиент който плаша 100-200 лв на приятелчето от съседният голям град ?

Фуджикура е мерцедеса на сплайсерите, но не подценявайте и китайските сплайсери, който с около 20-40% по евтини.

Ако ще правите и кабелна, без OTDR и Powermeter няма да минете. При СФП и Медия може да си позволите 1 db на сплайс. Но при кабелната телевизия - 1db може да Ви струва и 20 db във RF сигнала.

И аз така.Само за китаеца не съм съгласен- то все едно да убеждавам жена ми че размера няма значение.Ако фирмата има 14к$ за РолсРойс значи има и работа за него.Струва си а пък практиката се натрупва и повечето неща са от нея.Вярно е че подготовката е 75% от работата а пък в повечето случаи се договаря брой заварки за куп/ченце/пари.Както казва един вече бивш министър -Не получаваш това което заслужаваш а това което си договорил.Резултата е как беше - споменаваш в стил Стоичков предния сплайсьор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво му е на китаеца ? Данеби да не работи и да не прави сплайсовете добре ?

Е, малко бавен е. Прогнозната загуба е супер неточна и неможе да и вярваш.

Освен това има проблеми с ниската температура. Явно лещите им не са добри и при температура под минус 5 градуса има сериозни проблеми.

Има проблеми и при високо надморско равнище. Примерно при над 1200 метра, калибровката му не само е задължително, но и неточна.

Хубавото е, че рядко отказва влакно.

Всъщност, натискането на бутона всеки го може.

Най-важното е инспекцията на влакното. Добрият сплайсьор, винаги го оглежда за нередности след самият сплайс, без значение от апарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.