Jump to content
  • 0

Проблем с DHCP Leases


stanioomega

Въпрос

Здравейте ,имам един странен проблем с DHCP Leases

всички клиенти сам си ги описал статични там и всеки път си им дава едно  и също ИП

по скоро то всичко си работи коректно с исклучение на един от клиентите ми

на който всеки път уж е с един и сущи мак и колкото пъти да го добавя там все ми се появява с нов динамичен ИП въпреки че е със същия мак.

някой има ли идеа защо този не мога да го закова в leases и как го прави , защото въпросният клиент е от спрените ми клиенти (не че не мога да го спра по друг начин, но не искам да е така )

Еб.ш не еб.ш на .уя времето минава ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

13 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

IP/MAC двойките се описват в DHCP Config. Leases файла си се създава и коригира сам от DHCP сървъра. Ако не искаш никой да получава динамичен IP адрес, трябва да спреш областта за раздаване на  динамични адреси. "Уиндоус" ако не получи IP адрес,  с който да получи свързаност с Интернет, продължава да прави запитвания към DHCP сървъра за нов такъв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Най вероятно аз не съм обяснил както трябва проблемът ми .

Значи ситуацията е HotSpot , .. DHCP раздава ИП-та

В DHCP Leases съм добавил всичките си клиенти Static , в Hotspot ip bindings също

Направил съм си адрес лист на всички клиенти в firewal Adress List в състояние disable и с правилото

0  ;;; Neplatili clienti

    chain=dstnat action=same to-addresses=10.5.50.130 to-ports=80

    same-not-by-dst=yes protocol=tcp src-address-list=neplatil

    dst-port=0-65535

в Nat си редиректвам не платилите клиенти към веб страничка с която ги подканям да си платят месечната такса за Интернет.

До тук всичко добре , всеки си получава всеки път едно и също ИП и като дойде време за спиране , не му деактивирам акаунта от хотспота , а му давам enable в firewal Adress List и на спрения му излиза въпросната страничка която го подканя да си плати.

Но на един от клиентите този номер не му се получава понеже в DHCP Leases където като види неговият мак (добавен като статик)и би трябвало да му даде ИП-то което е написано там,но при него се получава че този същият със същият мак ми излиза в DHCP Leases отгоре с ново динамично ИП и естественно всички правила на татък отиват по дяволите.

Въпросът ми е защо става така ? и как да реша проблема

Еб.ш не еб.ш на .уя времето минава ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

1. Провери версията на МикроТик, която ползваш, дали няма бъгове в DHCP.

2. Махни пула и избери Static-only, за да не раздаваш динамични адреси.

Според мен си допуснал куп грешки в конфигурирането, за да се стигне до този проблем.

На първо четене мога да ти кажа, че това нещо - "dst-port=0-65535 " при редиректинга е голяма глупост....не мога да схвана от какъв точно зор, ще прехвърлиш целият изходен трафик на клиентите си, към Web порт. Ако не можеш да се сетиш за по удачен начин за спиране на клиентите си, поне прехвърли само 80-ти порт към Web сървъра ти, а останалите към някой празен /неработещ/ IP адрес...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

С версиа 3.20 съм и незнам , може и да има бъг с DHCP но не знам за такъв

а що се отнася до правилото в НАТ и по точно за "dst-port=0-65535 "

то този веб сървър е на един уиндоус в офиса които ползвам за лични нужди и понеже така или иначе не го гасиа му вдигнах едно апаче което не прави нищо друго освем да показва тази страничка за неплатените клиенти и затова редиректнах всичко към него ,понеже ако е само порт 80 те продължават да си имат нет , само дето нямат http://.....

но нищо не пречи и да направя още ено правило и да редиректна останалото към никаде

Но пак си остава главният проблем .... защо и по какъв начин на въпросният клиент не сработва това в DHCP Leases

a за премахване на пула и да избера Static-only си мисля че няма да ме устройва , понеже съм пуснал  Trial  на Хотспота за зарибявка на останалите които все още не са клиенти

Еб.ш не еб.ш на .уя времето минава ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

виж ARP и в хотспота да няма нещо

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

И аз имах преди време такъв случай.Даже и тема пуснах тук.Като са заинати един лаптоп с Vista и постоянно си иска определено IP.Спирах му безжичната карта.Деинсталирах дори драйверите и пак я инсталирах.Рестартиране.Търсене на нов адрес.И не иска,и не иска.Беше си заплюл определеното IP и не искаше да чуе за друго.Накрая се предадох и така и го оставих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Хм ... лоша работа ... въпросния МТ започна да забива

работи 4-5 мин и забива .... връщах бекъп от стара дата и пак забива .... има ли варянт това да е от клиент и то най вече от този вапросния който не сработва с ДХЦП -то , вазможно ли е да е хакерско испанение ? ... незнам вече какво да си мисля и аз .......

Еб.ш не еб.ш на .уя времето минава ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

блокирай го всичко е възможно 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Според мен, клиента си набива сам, чужд IP адрес, за да си гепва нет...няма друго обяснение. До колкото разбрах метода ти на управление, явно нямаш нито МАС протекшън нито примерно статична АRP таблица....не че ако ги имаш е трудно да открадне МАК адрес на плащащ редовно и ползващ малко акаунта си. :) Ако съм прав, ще изпищи някой че няма нет, щото DHCP ще му даде свободен адрес, който пък ще е "Траял", както се изрази...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Става някаква боза но не мога да разбера причината

Преди време на клиентите в хотспота не бях им описал нито ИП нито МАК

След това си ги заключих всеки с неговия си мак и ИП което му го дава DHCP като в DHCP Leases съм ги направил статични за да може всеки път да си получават едни и същи ИП-та.В IP ARP също съм ги описал статични.

В Hotspot ip binding също.

До оня ден всичко си вървеше добре ,но в един момент взе да ми се появява този проблемния и всичко стана "мазало"

На финала и микротика работи 2-5 минути и забива,мойе и аз да съм направил нещо но по ме съмниава да е хакерско изпълнение.

Микротика се оправи чак като му върнах бекъп от времето в което клиентите не бяха с описани ИП и мак и всичко в arp i hdcp leases e dinamic.

Но определено така не ми се ще да ги оставя, само дето нямам идея вече каква да направя

Еб.ш не еб.ш на .уя времето минава ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

има вероятност някой да ползва бридж

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

има вероятност някой да ползва бридж

Твърде вероятно е , доста от клиентите съм ги пускал без дори да ходя до тях ,създавам им акаунт по телефона и ако се закачат случайно със слаб сигнал или им званя да им предложа решение за подобряване на сигнала им или ако е нашенец както в повечето случаи става си решават сами проблема с разни сапунерки или usb антенки сложени по близо до прозореца.

Извинявам се за ламерския въпрос :).Ще ми обясниш ли каквъв проблем може да прави някой в случей че някой ползва бридж,

Еб.ш не еб.ш на .уя времето минава ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

при бридж на едно ип с ефтина техника излиза ту мака на устройството ту мака на компютъра 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.