Jump to content

TP Link TL-SG3109 въпрос за vlan


Recommended Posts

NetworkPro,

Искаш да направиш Port Based VLAN или aka Port Isolation. Тоест, портове от 1 до 8 не се виждат помежду си, но всички те се виждат с порт 10. Казано малко по-иначе, да концетрираш трафика на 8 медни порта само в оптиката. С това може единствено да ограничиш някакъв Броадкаст или Мултикаст и нищо повече.

Ако съм прав, и доколкото прочетох, че ползваш PPOE и с оглед моята босота в PPOE  - мисля че се пробваш да направиш голяма безмислица.

Както и да е, по темата: По-горе написаха поддържаните функционалности на суитча. Там не видях да пише Port Based VLAN или Port Isolation.

Имам ТПЛИНКОВЕ със същият веб интерфейс. Да ти кажа, не помня да съм виждал порт базиран ВЛАН.

Много вероятно е, тая простотия за порт базираните влан-и да я няма.

Какво можеш да направиш:

1. Правиш 8 различни ВЛАН-а.

2. Правиш мембършип на всеки порт в различен ВЛАН, като го пускаш в режим Untaged

3. 9-ти порт има мембършип във всъчки ВЛАН-и.

4. Конфигурираш портове от 1-8 в режим Акцес, със съответното VID.

5. Конфигуриаш порт 9 във режим на Trunk

Като допълнение, незабравай да настройш и мениджмънт влан-а, както и да добавиш портовете през които ще управляваш суитча в този влан.

Важна подробност,

от другата страна на оптиката трябва да имаш същият суитч, където да ги разтагваш на всеки различен порт.

Въпреки всичко - имам чувството че това е голяма безмислица.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако има 100 такива управляеми суйча, и пусне всички във таг режим ? В браса му ще дойдат 800 влана.

Повечето коре суйчове държат 1024 активни влан-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

на книга са до 4096 ама писатели много 8)

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако има 100 такива управляеми суйча, и пусне всички във таг режим ? В браса му ще дойдат 800 влана.

Повечето коре суйчове държат 1024 активни влан-а.

Мдаа... Така е! Ще му трябвата и суитчове с общ брой 800 порта за да ги разтагне.

Но ако суитча не поддръжа порт базиран ВЛАН - това е единственият начин да стане това което иска.

Порт базиран ВЛАН съм правил само веднъж при това много отдавна, когато все още ползвах безжичну устроийства. Идеята беше 3 различни линка да нямат "физическа" връзка между тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е ко че не може от 100 свича си разтагне некаде vlan-iте ли? То ако е за въпрос може да си ги и рутира.. 2 броя 3560/3750 по 48 порта и е на бял кон. И медии половин рак, но ще си работи и то доста добре.

Може и шаси да си земе и цената ще е поносима дори. 65хх некво

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще използвам темата понеже въпроса е много сходен

1367954862171510375712964786484KNK1mEbtxEo4NZ5obqH.GIF

Суичовете са по-евтините модели TL-SL2218WEB

Как може да се постигне конфигурацията от картинката?

До рутера трябва да дойде трафика от всеки отделен порт от двата суича на отделен VLAN

като единия суич трябва да пропусне вече тагнат трафик, т.е. трябвада работи като access на всичките си портове с изключение на този от където идва още един трънк, и да пропусне VLAN-ите през своя trunk.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За можене може. Все пак аз бих сложил пред МТ по-сериозен свич и ако е възможно двата web-a отделни влакна до него. Просто ще спестиш главоблъсканиците в един момент "каде лупнаха мрежата идиотите".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм Миле, какъв суич ти харесва да използваш като по-сериозен/с повече функции?

Относно TP-Link Web Smart суичовете - видях примера

http://www.tp-link.com/support/showfaq.asp?id=294

и смених тестовата LAN картата с такава, чиито драйвер не премахва VLAN таговете.

http://wiki.wireshark.org/CaptureSetup/VLAN#Special_flag_settings

До сега това доста експерименти ми е провалило.

Както и сложих още 3 LAN карти на тестовата машина за едновременен тест на много портове на суича.

За генератор на трафик използвам broadcast от мрежата както и един рутерборд 750.

За сега задачата е решена в лабораторията, утре ще се инсталира и в реални условия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.