Jump to content

FSO от стара медия


koko

Recommended Posts

Някой занимавал ли се е да пробва да сложи по-мощен лазер и някаква оптика на стара 100мбитова медия. Идеята е да се прехвърлят 100-200-300м безжично.

Повечето такива медии които съм отварял имат един драйвер за диода например max3263 (155mb) с максимална мощност 60mA  и един усилвател за RX-а. В тази пред мен е реализирана с MC2045-2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислил съм го но ... трябва да се сложат по-скоро повечко оптични елементи имам предвит лупи и т.н. За по - мощен излъчвател ще е по голям зор...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Може и да стане с един single fibre конвертор 20-40км и подходяща леща, ама ще има малко играчка по фокусирането и настройката.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време бях чел доста по темата. В няколко чешки и руски сайтове имаше и схеми с нужните елемети и разчертани платки за 10 Мбит (което не е много практично). Интересувах се да закупя по-мощен лазер, но за да се внесе над 20W infrared laser е нужно специално разрешение. Само за университети и военни има улеснен режим при вноса. Идеята за FSO  е много добра при малки разстояния (под 1 км). При мъгла и силен снеговалеж се описват сериозни проблеми и се препоръчва да се направи резервен вариaнт с wireless устройства. Цените за сега се доста сериозни. Цените за 10Гигабита на разстояние до 4 км е около $20000. Темата наистина е интересна и си струва да се работи дори върху любителско FSO. Остават си обаче доста въпроси. Няколко за които се сещам са:

1. Внос на мощен лазер.

2. Неоходимите елементи за оптическата част, какви и от къде да бъдат доставени.

3. Финансирането ... Лично аз бих вложил пари в това.

4....

Ако някой сериозно има желание да се занимава с това нека пише тук или на ЛС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен ще стане ама както каза Велин, ще има голяма играчка с настройката. И си мисля, че тя може да стане по-лесно с нормален лазер т.е. във видимия спектър. Поне за груба настройка за да се спестят малко нерви :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

http://www.cse.buffalo.edu/~qiao/cse620/fall04/optical_wireless.ppt

http://freespaceoptics.org/freespaceoptics/default.cfm

http://www.vde-verlag.de/data/prcd.php?docid=563042406

в поуерпоинт файла са набелязани основните неща за правенето на FSO, точно там се говори за дължина на вълната от 800 до 1510nm в инфрачервения спектър. Любителски може да се пробва за къси разстояния стотина метра.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

с това се занимавах до преди 2 години :) Имам  лазери , драйвери, оптики и всичко необходимо за 150 Mbit-a на 2км. Само трябва да се събере всичко :)

www.ev-bg.com  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Монтирахме такива оригинални на MVR на сградата на Сименс в София, работят перфектно докато не се замърсят, после някои трябва да ходи да ги бърше. До 400 метра препоръчваха да се ползва този модел. доста скъпа инвестиция бяха на времето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.